Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Image Description
Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekimi, özellikle erkeklerde erken saç dökülmesi problemi sıklıkla yaşandığı için tercih edilmektedir. Görsel açıdan kişiyi mutsuz edebilen kellik problemine son veren saç ekimi, Türkiye’de oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yurt dışından da birçok hastanın tercihi olan Türkiye’de saç ekimi nedeniyle sağlık turizmi ilerlemektedir.

Saç ekimi operasyonu kararı alındıktan sonra bu alanda uzman hastanelere ve saç ekim merkezlerine başvurulmaktadır. Bu hastanelerde ve merkezlerde bilgilendirme son derece detaylı bir şekilde yapılıyor olsa da saç ekiminde başarısızlık ihtimali düşünülmektedir. Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler bulunmaktadır. Ve bu faktörler ortadan kaldırıldığında ya da minimize edildiğinde başarı yakalamama olanağı bulunmamaktadır.

Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler hem saç ekimi yaptıracak kişi ile hem de saç ekimi yapacak uzman ile alakalı faktörlerdir. Donör saha, saç ekimi öncesinde incelenmelidir. Donör saha durumu ne kadar uygunsa başarı oranı o kadar yüksek olacaktır. Donör saha, saç ekiminde nakledilebilecek kıl köklerinin olduğu alana verilen addır. Bu sahanın iyi saptanması gerekmektedir.

  • Omuz ya da bacak
  • Alt ve üst çene
  • Kafa bölgesinde nakil yapılabilecek saç kıllarının olduğu bölge
  • Ense
  • Göğüs
  • Vücut bölgesinde nakile uygun kıl köklerinin olduğu diğer alanlar

Bu alanlar saç ekiminde incelenen alanlardır. Ancak genellikle ense bölgesinden kıl kökü alma yöntemi ile işlem gerçekleştirilmektedir ve diğer bölgeler tercih edilmemektedir. Ancak ensede kıl kökünden faydalanılamayan durumlarda diğer bölgelere zorunlu olarak başvurulmaktadır. Eğer ense bölgesinden yararlanılamıyorsa, ikinci önemli bölge olan alt ve üst çene bölgesinde inceleme yapılmaktadır. Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler arasında en önemlilerinden biri donör sahadır ve bu sahanın seçimi, tüm işlemi etkilemektedir.

Saç Ekiminde Kellik Seviyesi Başarıyı Etkilemekte Midir?

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler arasında kellik seviyesi, önemli rol oynamaktadır. Kellik seviyesinin artışı, saç ekim operasyonunun başarısını düşürmektedir. Saç ekimi operasyonu kişinin donör bölgesinden alınan kıl kökleri ile yapılmaktadır. Bu nedenle belirlenen donör bölgede, dökülen saçların açıklığını kapatacak kadar kıl kökü yoksa, operasyonun sonucu hastayı tatmin etmeyebilir. Tek saç kökünden, birçok saç kökü üretmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar yaygın olarak kullanılmaya başlandığında, kellik, saç ekimi başarısını etkileyen faktörler arasında yer almayacaktır.

Seçilen Doktor Saç Ekiminde Başarıyı Etkilemekte Midir?

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler arasında doktor yer almaktadır. Seçilen saç ekim merkezi ve doktor, başarıyı yüksek oranda etkilemektedir. Sağlık bakanlığı onaylı merkezlerde, alanında uzman doktorlar tarafından yapılan saç ekimi operasyonlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Saç ekimi ciddi bir operasyondur ve doktorunuzdan ekim öncesi referans isteme hakkınız bulunmaktadır.

Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Diğer Faktörler Nelerdir?

Saç ekiminde donör saha, kellik seviyesi ve doktor tecrübesi önemli rol oynarken, diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler arasında 3 madde daha dikkate alınmalıdır;

  • Kullanılacak Ekim Tekniği: Saç ekim teknikleri, sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu teknikler geliştikçe, daha doğal, daha sağlam ve daha başarılı operasyonların yapılma oranı artmaktadır. Bu nedenle saç ekimi yaptıracak kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de son teknolojiyi tercih etmeleridir.
  • Saç Köklerinin Bekletilme Süresi: Operasyon sırasında, öncelikle donör bölgeden nakil edilecek saç kökleri alınmaktadır. Bu saç kökleri özel solüsyonlar ile ekim yapılacak bölgede kanal açma süresince bekletilmektedir. Ancak bu sürenin uzaması, kıl köklerinin canlılığını yitirmesine neden olacaktır. Bu durum da operasyon başarısını yüksek oranda etkilemektedir.
  • Saç Köklerinin Bekletilme Şartları: Saç kökleri, donör bölgeden toplandıktan sonra, vücut dışında kaldığında canlılığını hızla yitirmektedir. Bu kökler, özel solüsyonlarla, soğuk ortamda bekletilmediğinde bu hız daha da artmaktadır. Doğru koruma koşulları uygulanmadığı taktirde, toplanan kıl köklerinin ekimi başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Uyulması Gereken Kurallar

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler arasında kişinin operasyon sonrası kurallara uyup uymaması da önemli rol oynamaktadır. Saç ekimi sonrasında, kişi yeni saçlarına en hızlı şekilde kavuşmak istemektedir. Ancak operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermemesi, başarı şansını azaltmaktadır.

Saç ekimi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken en önemli kural, başa herhangi bir darbe almaması gerektiğidir. Aynı zamanda başı baskı altında tutacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Özellikle ilk iki hafta boyunca, uyku sırasında yüzüstü yatmak, büyük yastıklar kullanmak ekim yapılan bölgenin zarar görmesine neden olabilir. Giyinme ve soyunma sırasında, kafadan geçecek kıyafetler yerine, gömlek, hırka gibi önden düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir.

İlk iki hafta boyunca hamam, yüzme, sauna, solaryum gibi saç köklerini ve saç derisini etkileyecek aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Her türlü kuaförlük hizmetinden de uzak durulması gerekmektedir. İlk iki haftanın sonunda, saçlar makasla kestirilebilmektedir. Ancak yine de kazıtma işlemi saç köklerine zarar verecektir. 45 gün sonra ise istenilen her türlü saç işlemi yaptırılabilmektedir.

Ancak yine de saç ekimi 1 sene boyunca dikkat edilmesi gereken bir operasyondur.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737