Burun Estetiği

Image Description
Burun Estetiği Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır

Bilindiği gibi rinoplasti yani burun estetiği burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi ve düzeltilmesi için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Estetik düzeltmelerin yapıldığı rinoplasti ameliyatlarında kişinin solunum yollarındaki bozulmalara yol açan burun kemiği ya da kıkırdak eğrilikleri de düzeltilmektedir. Burun estetiği ile burun ve yüz hatlarıyla uyumunun sağlanması sonrasında doğal ve estetik bir görünümün kazanılmaktadır Bununla birlikte solunum yollarının daralmasına neden olan deformasyonlara yönelik uygulamalar da burun estetiği ameliyatlarında yapılabilmektedir.

Yüzün tam merkezinde bulunan burun, yüzün üçüncü boyutunu kazanmasına yardımcı olduğu gibi estetik görüntüyü de direkt olarak etkilemektedir. Ayrıca nefes alışverişlerinde solunum için önemli olan burnun, estetik ya da tedavisi öncesinde Burun Estetiği Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır sorusunun altında yer alan tüm başlıkların detaylı bir şekilde incelenerek karar verilmesi gerekir.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Olmak Gerekir?

Burun yüz hattının belirgin bir şekilde ifadeyi etkileyen en önemli organ olması nedeni ile yüzdeki estetik açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık sorunlarının dışında pek çok kişinin estetik kaygılardan ya d problemlerden kaynaklı olarak burun estetiğine başvurduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde en sık uygulanan burun estetiği ameliyatlarının pek çok işlemi ve uygulamayı içerisinde barındırdığının da altını çizmek gerekir. Bu nedenle burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların Hangi Durumlarda Burun Estetiği Ameliyatı Olmak Gerekir konusu hakkında detaylara hakim olması önerilir. Burun şeklinde bozukluklar olan ve soluk alıp vermekte güçlük çeken pek çok kişinin burun estetiği ameliyatına başvurduğunu belirtmiştik.

Kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi olarak ifade edilen burun estetiği işlemlerinde; burun küçültme, büyütme, burun ucu kaldırma, burun ucunun ve kemerinin değiştirilmesi, kemiğin alınması burun deliklerinin küçültülmesi ve büyültülmesi gibi pek çok işlem yapılmaktadır. Ayrıca burun eti gibi nefes almayı zorlaştıran vakalar ile beraber, burun kemiği eğriliği ve polip gibi problemler de burun estetiği ameliyatlarında giderilmektedir.

Yukarıda ifade edilen tüm işlemler burun estetiği ameliyatlarında başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlemlerin her biri hem estetik hem de sağlık açısından önemli birer tedavi yöntemini oluşturmaktadır. Bu nedenle şekil bozukluklarından nefes alma problemlerine kadar olan tüm burun şikayetlerinde burun estetiği ameliyatlarına rahatlıkla başvurulabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus solunum yolları şikayetleridir. Hastaların burun estetiği öncesinde altta yatan burun ile ilgili solunum yolu problemleri veya şikayetleri bulunuyor ise önceliğin bu şikayetlere yöneltilmesi gerekir. Daha sonrasında da estetik işlemlerin ve operasyonun detaylarına geçilmelidir.

Burun Estetiğinde Hasta Doktor İlişkisi

18 yaşını doldurmuş ve burun büyümesi duran kişiler ameliyat için herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa burun estetiği yaptırabilirler. Rinoplasti ameliyatlarında en önemli husus ise hasta doktor ilişkisidir. Hangi Durumlarda Burun Estetiği Ameliyatı Olmak Gerekir sorusuna verilen yanıt içerisinde de aktarıldığı gibi ameliyat öncesinde ve sonrasında burun estetiği ile ilgili hastanın tüm şikayetlerinin ve estetik problemlerinin detaylarının incelenmesi gerekmektedir. Bu durum altta yatan sağlık sorunlarının da giderilmesi açısından oldukça önemlidir.

Estetik taleplerin yerine getirilmesi aşamasında da hasta doktor seviyesinin iyi tutulması halinde başarılı ve istenilen yanıtların alınması mümkündür. Bu nedenle uzman hekim ameliyat öncesinde ve sonrasında oluşacak değişiklikleri gösterebilmek adına burun yapısının fotoğraflarını çekmektedir. Bu fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılarak hasta – doktor ilişkisi sonucunda ortaya çıkan son görüntü elde edilmektedir. böylece hasta ve doktor karşılıklı olarak istenilen işlemin sonucu hakkında bir ortak fikre sahip olmaktadırlar.

Burun estetiği ameliyatları riskli bir ameliyat grubu içerisinde yer almaz. Estetik kaygılar ve sorunlar nedeni ile başvurulan bu ameliyatın en büyük riski ise yine estetik kaygıdır. Yani hasta ve doktor ilişkisinin iyi tutulmadığı tabloların sonucunda istenmeyen burun operasyonları ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle ameliyat sonrasında hastanın gördüğü burun yapısı hoşuna gitmeyebilir. Bu riskin en aza indirilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması için operasyon öncesinde hastanın arzuladığı burun görüntüsünü hekimi ile detaylı bir şekilde paylaşması gerekir. Bu noktada da hekim tarafından hastanın yüz hatları ve şekil bozuklukları değerlendirilerek ortak bir karara varılmalıdır. Yani sonuç olarak hasta ve doktor ilişkisinde güven çok önemlidir.

Hastanın kendi isteklerini tam anlamı ile ifade etmiş olduğu ve hekimin ise hastaya operasyon hakkındaki tüm detayları anlatarak gerçekleştirdiği bir rinoplasti ameliyatı başarılı bir operasyon olarak değerlendirilir. Yani burun estetiği ameliyatları tamamen memnuniyet odaklı yapılan bir işlem olarak ele alınabilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir husus vardır. Ameliyat öncesinde bilgisayar ortamında hasta – doktor ilişkisi içerisinde hazırlanan 3 boyutlu burun görselleri, ameliyat esnasında yapılacak kesin sonucu ifade etmemektedir. Buradaki asıl amaç hastanın isteklerinin anlaşılması ve görsele en yakın sonuca ulaşılmasıdır. Bu nedenle ameliyat sonrasında hastaların görseldeki bir burunla birebir aynı bir buruna sahip olmayacaklarını söyleyebiliriz. Ayrıca işlem sonrasında burunda şişlikler mevcuttur. Tam iyileşme sağlanmasının ardından elde edilen görüntü burnun asıl şeklidir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737