Burun Estetiği Öncesinde Tasarım Süreci

Image Description
Burun Estetiği Öncesinde Tasarım Süreci

Burun estetiği, 21. Yüzyıl dünyasında adeta popüler bir estetik operasyon haline geldi. Burunda genel yüz hatlarına oranla bir dengesizlik bulunması, form yapısı açısından sorunların bulunması ya da çeşitli fizyolojik problemlere neden olması gibi pek çok farklı etkene bağlı olarak burun estetiği yaptırılması mümkün olabiliyor.

Solunum yolunun başlangıç noktası olan burun, iç organlar açısından da son derece büyük bir öneme sahiptir. Solunum işlevinin sorunsuz ve doğru şekilde gerçekleştirilmesinde engel olan kişilerde, vücudun ihtiyaç duyduğu seviyede oksijen alımının karşılanamamasına bağlı olarak nörolojik sorunlar ve kalpte aşırı yorgunluğa bağlı ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu gibi etkenlere bağlı olarak da çok büyük bir önem taşıyan burundaki sorunların giderilmesi için burun estetiğinin yapılması söz konusu olmaktadır.

Burun estetiği öncesinde tasarım süreci ise yapılacak estetik operasyonunun hem fizyolojik açıdan hem de estetik görsellik açısından doğru şekilde programlama yapılması açısından çok önemlidir.

Burun Estetiği Öncesinde Muayene

Burundaki fizyolojik ya da estetik sorunların oluşturduğu kaygılar nedeni ile yaptırılmaya karar verilen burun estetiği operasyonları öncesindeki muayene süreci oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü yapılacak müdahalelerin standart koşullarda uygulanması, herkes için aynı etkiyi oluşturmayacaktır. Bu noktada da hem fizyolojik özellikler hem de istenen estetik görsellik sonuçları açısından mutlaka kişiye özel bir tetkik sürecinin uygulanması çok önemlidir.

Burun estetiğinin öncesindeki muayene süreci açısından da doktor ile hasta arasında kurulacak ilişki oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle de hem hastanın estetik operasyon müdahalenin önem ve etkileri hakkında doğru bilgileri iyice kavrayabilmesi hem doktorun hastanın sorunları ve estetik operasyondan var olan beklentilerinin iyi şekilde anlayabilmesi başarılı bir estetik operasyonunun gerçekleştirilebilmesi açısından çok büyük bir önem taşır.

Burun estetiğinde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar, ameliyat süreci, ameliyat süreci sonrası dönem ve tüm bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar burun estetiği öncesinde tasarım sürecini etkileyen etmenlerdir. Bunun haricinde hastanın estetik operasyonlardaki olanakların oluşturabileceği sonuçların sınır ve etkileri gibi konularda doktoru iyi şekilde dinlemesi, beklentileri ve istekler ile karşılaştırarak, en uygun olan sonucun elde edilebilmesi açısından çok önemlidir.

Hastanın Beklentileri ve İmkânlar Karıştırılır

Çok önemli etkilerinin bulunması nedeni ile burun estetiği öncesinde tasarım süreci dahilinde mutlaka istenen sonuçların ve yaşanan problemlerin doktora iyi bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Yani burunda fizyolojik sıkıntılar yaşanması nedeniyle burun estetiğinin yaptırılması durumunda yaşanan sorunları doktora iyi şekilde aktarabilmek, operasyon sonucunda sorunların tamamen yok edilebilmesi açısından çok önemlidir.

Burun estetiği operasyonunun kişiye özel olarak tasarlanması ve gerçekleştirilmesi bunu gerektirmektedir. Tasarımda amaç hem burnun görsel anlamda tatmin edici bir şekilde ortaya çıkması, hem de burnun görevlerinin yerine getirilmesinin devam ettirilmesinin sağlanmasıdır. Bununla birlikte yüz geneline oranla burunun fiziksel özelliklerinden rahatsızlık duyulmasına bağlı olarak burun estetiğinin yaptırılması durumunda ise operasyon sonucunda burunda nasıl bir görünüm arzulandığının doktora aktarılması en iyi sonuçların alınabilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Hasta burun estetiği öncesinde tasarım süreci dahilinde operasyon sonrasında nasıl bir burun hatlarına sahip olmak istediğine ilişkin olarak hem anlatımı hem de örnekleri ile detaylı bir bilgilendirmeyi uzman doktora yapması gerekir. Uzman doktor burun estetiğinde isteklere göre uygun olan tasarımlar konusunda daha iyi sonuçlar oluşturarak, tasarımın nasıl olacağına hasta ile birlikte karar vermektedir. Özellikle de operasyon sonrasında yaşam boyunca yüzde taşınacak burunun görsel açıdan istendiği gibi olmaması, fazlasıyla rahatsızlık oluşturabilecektir. Bu noktada sonradan beğenilmeme durumu nedeniyle gerçekleştirilecek revize operasyonların maliyetlerinin de bir hayli yüksek olduğu unutulmamalıdır. Memnun kalmamanız nedeniyle gerçekleşmesi gereken bir revize operasyonda gireceğiniz maliyeti düşünerek işi bir operasyonda bitirebilmek adına maddi kısmı bir nebze olsun göz ardı etmeniz gerekebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı ile Neler Yapılabilir?

Dünya genelinde çok popüler hale gelen burun estetiği ameliyatı ile burundaki pek çok fizyolojik ve görsel probleme çözüm oluşturulabilmesi mümkündür. Buna göre günümüzde estetik operasyonlarda yakalanan ileri seviye sayesinde;

  • Burun kemerinin alınması
  • Düşük burun ucunun kaldırılması
  • Kalkık burun ucunun normale indirilmesi
  • Burun kökünün geride olması halinde alın ile arasının doldurulmasıyla burnun uzatılması
  • Burun ve üst dudak arasının kısaltılması
  • Burun ve üst dudak arasının uzatılması
  • Eğri burun düzeltilmesi
  • Burun delik ve kanatlarının küçültülmesi
  • Top gibi ve kalın burun ucunun inceltilmesi
  • Sıkılaşmış burun ucunun genişletilmesi gibi müdahaleler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu müdahalelerinin hangisinin uygulanacağı burun estetiği öncesinde tasarım süreci dahilinde belirlenmektedir. Doğrudan hastanın beklenti ve istekleri ile estetik operasyon teknolojisinin sağladığı imkanlar ile hangisinin hasta için en etkin şekilde uygulanabileceği belirlenir. Ayrıca alınacak sonuçlara ilişkin olarak da bilgisayarlı ortamda örneklendirmeler kişiye özel olarak gerçekleştirilir. Böylelikle hastanın yaptıracağı burun estetiğinin sonucun nasıl bir şey olacağını görsel niteliklerde daha net şekilde görebilmesi sağlanır.

Bu şekilde sonuçlara ilişkin olarak tam verilerin incelenebilmesi hastaların sonuçları gördükten sonra beklentilerini karşılamaması ve istediği gibi olmaması gibi bir durum ile kesinlikle karşı karşıya kalmaması sağlanabiliyor. Bu gibi detaylar özellikle de oldukça uzun soluklu ve zorlu bir süreç olan burun estetiğinin yaptırılmasından sonra ortaya çıkması durumunda kişi açısından çok ciddi problemlere ve hatta çoğu zaman geri döndürülemez hususların oluşmasına neden olabilir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737