Meme Büyütme

Image Description
meme-buyutme

Kadınlarda meme büyüklüğü ve meme gelişimi genetik faktörlere, kilo alıp vermeye ya da gebelik ve emzirmeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Meme ile ilgili en çok rahatsız eden husus ise estetik duruşudur. Özellikle meme boyutu, sarkıklığı ve şekil bozuklukları pek çok kadını rahatsız etmektedir. Bu nedenle meme estetik ameliyatları sıklıkla tercih edilmektedir.

Meme problemleri içerisinde özellikle estetik sorunların başında meme küçüklüğü gelmektedir. Bu nedenle pek çok kadın meme büyütme estetiğine başvurmaktadır. Ancak büyütme ameliyatlarına başvurulma sebebini yalnızca estetik açıdan değerlendirmek yanlış olur. Çok değişken nedenlerde yapılan göğüs büyültme ameliyatları küçüklük, simetri bozuklukları ya da kanser gibi tablolarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu estetik ameliyatın yapılması öncesinde her kadının Meme Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunda bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi meme büyütme ameliyatının tercih edilmesinin arkasında birbirinden farklı değişken nedenler bulunmaktadır. Elbette meme büyütme estetiği sıklıkla küçük memeli kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Görsel ve estetik açıdan göğüsler kadınlığı simgeleyen bir organ olması nedeni ile küçük göğüslü kadınlar bu durumdan rahatsız olmakta ve bu estetik ameliyatına başvurmaktadırlar.

Her iki meme çoğu kadında birbirinden farklı simetrilere sahiptirler. Her iki memenin boyutları birbirinden farklı olduğunda rahatsız edici bir görüntüye neden olmaktadır. Göğsün bir diğerine göre daha küçük ya da büyük olması durumunda her iki memenin de aynı simetriye sahip olması ve aynı boyutlarda olması istenmektedir. Yani her iki meme arasındaki simetrik sorunlarının aşılmasında da meme büyütme ameliyatları tercih edilmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarının tercih edilmesinin altında yatan en önemli etken ise meme kanseri ya da altta yatan herhangi bir nedenden dolayı memenin alınması durumudur. Bu vakalarda genellikle meme dokusunun alındığı bölgeye protez yerleştirilerek yine estetik görüntünün elde edilmesi istenmektedir. Yaşa bağlı sarkmalarda ve doku çekilmelerinde de göğüs büyültme ameliyatı yapılmaktadır.

Tüm bu nedenler tamamen görsel sorunların ve psikolojik takıntıların önüne geçilmesi için tercih edilen estetik nedenlerdir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin muhakkak bir hekime muayene olmaları ve operasyon için uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıca bu aşamada Meme Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler hususunda da doktor hasta ilişkisinin tam anlamı ile kurulması da oldukça önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler bölümünde ifade edilmelidir ki meme büyütme ameliyatları sıklıkla tercih edilen bir estetik ameliyattır. Ancak her memenin kadından kadına değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Yalnızca şekil ve boyut olarak değil, deri kıvamı, dokusu, memenin kıvamı, sarkma derecesi ya da memenin dikliği meme büyütme ameliyatlarında dikkat edilen ve yöntemleri belirleyen unsurlardır. Meme yapısına ve özelliklerine göre her operasyon hastaya özgü olarak planlanmaktadır. Ancak operasyon öncesinde doktor – hasta diyaloglarında sıklıkla kullanılacak silikon boyu konusunda kararsızlıklar yaşanmaktadır. Bu karar yalnızca hasta ya da yalnızca doktor tarafından alınacak bir karar değildir. Bu karar doktor tarafından alınan ölçüler ve belirlenen simetriler doğrultusunda hem hasta hem de doktor tarafından verilmektedir. Yani belli standartlara uyularak hastanın talepleri yerine getirilir.

Meme büyütme ameliyatlarındaki operasyona konu olan implantların boyutları vücut yapısına ve ölçülerine göre belirlenir. Omuz genişliği, kalça ölçüsü, boy, kilo ve yaş gibi parametreler doğrultusunda memelerin ne kadar büyültüleceği belirlenmektedir.

Bu nedenle Meme Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler başlığında ilk olarak protezlerin boyutunun belirlenirken parametrelerin ihmal edilmemesi açıklanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki son karar operasyonu yapacak cerrahındır. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon implantlar ise teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça sağlıklı göğüslerin sahip olmasına olanak sunmaktadır. Bu nedenle sağlığa ve meme dokusuna herhangi bir zararı bulunmayan bu silikon implantlar aracılığı ile hem hastalar hem de hekimler başarılı operasyonlara imza atmaktadırlar. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus operasyon sonrasındaki rutin kontrollerin ihmal edilmemesidir.

Bilindiği gibi meme kanseri kadınlarda görülme sıklığı yüksek olan ve en yaygın görülen bir kanser türüdür. Bu nedenle meme büyütme ameliyatları sonrasında rütin kanser taramalarının ve testlerinin aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bazı radyoloji görüntüleme merkezlerinde meme büyütme ameliyatı olan hastalara mamografi yerine meme USG ya da MR (Manyetik Rezonans) tetkiki uygulanmaktadır. Ancak günümüzde geliştirilen sistemler aracılığı ile meme dokusuna herhangi bir zararı bulunmayan meme silikonlarında da mamografi tetkikine imkan sunulmaktadır. Meme büyütme ameliyatı yaptıran hastalara hizmet veren radyoloji klinikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde tüm bu detaylara ve hususlara dikkat ederek bilinçli bir şekilde göğüs büyütme ameliyatı yapılması daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Operasyon sonrasında hasta çok kısa süre içerisinde günlük yaşama dönebilmektedir. Ancak ağır kol hareketleri gerektiren faaliyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu nedenle bu tip bir işte çalışan kişinin çalışma hayatına ara vermesi gerekmektedir. Masa başında çalışan ve ağır kol hareketlerinde bulunmayan kişiler üç gün gibi kısa bir süreli istirahat sonrasında iş hayatlarına dönebilmektedirler.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737