Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı İstanbul

Image Description
meme-gogus-kucultme-ameliyati-istanbul

Meme küçültme ameliyatı ile büyük ve sarkık göğüsler; vücuda uygun, güzel, dik, küçük estetik memeler haline getirilir. Bu bölümde İstanbul'da göğüs küçültme ameliyatı ile meme küçültme fiyatları var.

Estetik Meme Küçültme Estetiği Ameliyatı; büyük göğüsler ile sarkma olan memeler in vücuda uygun ölçülerde küçültme işlemi sonrası normal yerine taşınması sağlayan bir tür meme kaldırma, toparlama, sıkılaştırma ve düzeltme estetiği ameliyatları dır. Çok büyük memeler ile sarkan göğüsler kadın bedeninin güzel estetik görüntü şeklini ve yaşam kalitesini bozarlar.

Göğüs meme dokusunun normalden fazla büyümesinin daha çok ailesel nedenler ile olduğu bilinmektedir. Ayrıca kilo alma, hamilelikte meme süt bezi dokusunun gelişimini sağlayan gebelik hormonlarının etkisi ile göğüslerin boyutunun artması ardından yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerin daha da büyüme ve sarkmasına yol açmaktadır.

Büyük Göğüslerin Oluşturduğu Sorunlar Nelerdir?

Büyük Göğüsler günlük işleri yapmayı zorlaştırırlar. Sosyal yönden utangaçlık, çekingenlik gibi çok önemli sağlık sorunlara da neden olurlar. Bu sorunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Sırt, boyun ve omuz ağrıları

 • Büyük ve ağır göğüsler nedeni ile sütyen askısının omuzda iz yapması ve cildi tahriş etmesinin verdiği rahatsızlık

 • Memelerin karın derisine sürtünmesi sonucu aşırı terleme, göğüs altı ve göbek üstünde pişikler, tahrişler ve bunların sonucu kötü koku ve rahatsızlık hissi

 • Kamburluk ve duruş bozuklukları ve boyun fıtıkları

 • Vücut hareketlerinin kısıtlanması, istenilen elbiselerin giyilememesi

 • Öz güven eksikliği kendine olan sevgi ve saygının kaybı sonucu mutsuzluk ve yaşam kalitesinin düşmesi...

Meme (Göğüs) Küçültme Yöntemleri

Bazı kadınların göğüsleri eşit büyüklükte olmayabilir. Her iki meme farklı büyüklükte buna meme asimetrisi denir ve genelde sol meme sağ göğüsten biraz daha büyük olur. Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatlarında; aynı boyut ve büyüklükte olmayan göğüsler arasındaki simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat teknikleri uygulanması gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatı ile büyük göğüslü kadınların şikayetlerini gideren, aynı iki eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde edilir. Mümkün olan en az iz kalması ve meme küçültme olan kadınların müdahale sonrasında emzirebilmesi istenir ancak emzirme işlevinin tam olması hiç zarar görmemesi söz konusu değildir. Özellik ile aile çocuk planlamasını tamamlamamış bayanların bu konuda evli ise eşi ile birlikte bilgilendirilmesi çok önemlidir. Çünkü bazı meme küçültme tekniklerinde kısmen emzirme mümkün olur iken bazı göğüs küçültme yöntemlerinde tam emzirme kaybı olabilir. Bu konuyu doktorunuz ile detaylı şekilde konuşmalısınız ve anlamadığınız yerleri tekrar sormaktan çekinmeyiniz. Çünkü estetik cerrahın sizi tam ve doğru bilgilendirmesi görevidir bunu en güzel en doğru şekilde yapmaktan onur duyacaktır.

Göğüs küçültme (meme küçültme) ameliyatının amacı çok büyük memeler ile büyük göğüsleri vücudun estetik orantısını uygun normal ölçülere indirmek, meme başını en ideal yere getirmek ve göğüslere uzun süre yapısını koruyacak estetik bir şekil vermektir. Estetik Meme küçültme işleminin temel hedeflerinden biri de mümkün olan en kısa, en küçük ve en az dikkat çeken iz ile ameliyatı yapmaktır.

Göğüs küçültme Ameliyatı öncesi kadınlarda sık görülen olası meme hastalıkları yönünden bir genel cerrahi uzmanı tarafından memelerin muayene edilmesi ve gerek görülürse ultrasonografi ve mamografi ile değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Meme küçültme yönteminin seçilmesinde; memenin büyüklüğü, meme başının köprücük kemiğine olan mesafesi, meme başı ile meme altı kıvrımı arasındaki mesafe, meme derisinin kalitesi, meme dokusunun meme bezi ve yağ içeriği, genel beden yapısı, omuz ve kalça ölçüleri gibi birçok faktör ameliyat öncesinde değerlendirilir ve uygun teknik belirlenir.

Eğer vermeyi düşündüğünüzü ve planladığınız fazla kilolarınız varsa zayıflama ile meme ölçüleri de değişir. Bu yüzden zayıflamak isteyen şişman kadınların meme küçültme ameliyatını kilo verme işlemi sonuna bırakması daha doğru olur.

Emzikli kadınların süt verme işlemi bittikten en az 6 ay sonra göğüs küçültme işlemi düşünmesi gerekir. Meme küçültme tekniklerinde fazla olan meme derisi ve meme dokusu farklı şekillerde çıkartılabilir. Bundan dolayı değişik yöntemlerdeki izler de farklı olur.

En Sık Kullanılan Meme Küçültme Yöntemleri Sonrasında Kalan İzler Aşağıdaki Gibidir:

 • Meme başı çevresinde "DAİRE" şekli bir iz

 • Meme başı çevresi ve aşağı doğru inen "DİK" bir iz

 • Meme başı çevresi ve aşağı doğru inen "L ŞEKLİNDE" bir iz,

 • Meme başı çevresi ve alt tarafta "TERS T" şeklinde bir iz,

 • Meme başı çevresi ve meme altı kıvrımında "YATAY" bir iz kalabilir.

 • Çok büyük göğüslerde meme başı tamamen çıkartılıp yeni yapılan memeye "YAMA ŞEKLİNDE" dikilebilir

Dik İz Tekniği ile Meme (Göğüs) Küçültme

Dik iz yöntemi ile göğüs küçültme ameliyatları son zamanlarda çok sık kullanılır olmuştur. Bunun iki önemli temel nedeni vardır;

 • Diğer tekniklere göre daha az iz bırakır (meme başı çevresi ve aşağı doğru dik bir çizgi)

 • Memenin alt kısmından doku çıkarılır, memeye daha iyi şekil verilir ve kısa dik iz tekniği ile yapılan göğüslerde meme şeklini uzun yıllar korur

Dik iz tekniğinin iyi olmayan yönleri de vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Çok büyük göğüsler ve çok sarkık memeler için uygulama mümkün olmayabilir

 • Dik iz yöntemi ile yapılan memeler ameliyat sonrası ilk gülerde güzel görünmezler, alt kısımları daha basıktır ve dikiş hatları düzgün değildir; bu görüntüye psikolojik olarak hazırlıklı olunmalıdır. Göğüsler, meme küçültme ameliyatı sonrası yer çekimi etkisi ile gevşeyip olması gereken forma ulaşınca daha estetik ve daha ideal meme görünümüne kavuşur ve bu biçimini uzun yıllar korurlar

 • İkinci estetik meme ameliyatı estetiği ihtiyacı söz konusu olabilir. Bazen meme altında küçük bir fazlalık kalabilir; bu göğüs altı fazlalıklarını ikinci bir meme düzeltme ameliyatı ile en erken 6 ay sonra giderilmesi gerekebilir.

 • İkinci göğüs ameliyatı riski, kadınların mutsuzluğunu ve korkusunu körükler bu da doktorları ve hastaları dik iz tekniğinden uzaklaşmaya iter.

Ters-T Tekniği ile Meme (Göğüs) Küçültme

Ters-T yöntemi ile göğüs küçültme ameliyatları en çok kullanılan klasik meme küçültme müdahale tekniğidir. Bunun nedenlerini şöyle açıklayabiliriz;

 • Çok büyük memeler ile çok sarkık göğüsler dahil her şekil ve büyüklükteki meme boyutuna uygulama imkanı vardır

 • Ters-T tekniği ile memeleri daha güzel ve daha doğal göğüs olacak şekilde meme yapma imkanı vardır

 • Göğüs küçültme ameliyatları erken dönemlerinde meme görünümleri daha güzeldir ve buna alışmak daha kolaydır ve psikolojik destek ihtiyacı daha az görülür.

 • Koltuk altına doğru uzanan ve perde gibi sarkan deri, yağ ve yumuşak doku fazlalıklarını düzeltme imkanı verir

Ters-T tekniğinin tek istenmeyen yönü ise meme altı çizgisinde kalan izin, Dik İz Tekniğine göre biraz daha uzun olmasıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile Meme Kanseri İlişkisi

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri gelişimine yol açmaz. Üstelik memeleri küçülmek için meme bezi dokusu çıkarıldığı ve geride kalan meme doku kitlesi azaldığı için meme kanseri görülme ihtimali azalır. Memeden çıkartılan fazla doku araştırılmak üzere patolojik tetkike gönderilir; bu doku içinde gözden kaçan bir kanser dokusu var mı diye incelenir

Bu şekilde Her 1000 meme küçültme ameliyatı sonrası yapılan patolojik tetkik incelemesinin 3 ile 4 ünde henüz başlangıç aşamasındaki kanseri görülmekte ve uygun tedavi başlanmaktadır.

Erkekte Meme (Göğüs) Küçültme

Erkeklerin yaklaşık beşte birini etkileyen ve jinekomasti denen Erkekte Meme Büyümesi rahatsızlığının tedavisi erkek meme küçültme ameliyatıdır. Erkek büyük meme hastalığı, erkekte bir veya iki taraflı olarak erkek göğüslerinin büyümesine neden olabilir. Erkekte göğüs büyümesi; ilaçlara, hormonlara, hastalıklara bağlı olabilir. Ama çoğu zaman erkekte meme büyümesi hastalığının belirli bir nedeni yoktur ve iyi huyludur.

Erkekte Meme büyümesi cinsel farklılaşmanın bir belirtisidir. Erkekte normalden büyük memeler kadınsı bir görünüm verir. Ciddi sosyal ve psikolojik sıkıntılara neden olur. Erkekte meme dokusunun alınması zararsızdır. Rahatsızlığın tedavisi; erkekte meme küçültme cerrahi yöntemidir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, aile planlamasını tamamlamış, çok büyük göğüsler nedeniyle yaşam kalitesinden ödün vermek durumunda kalan ve bunu düzelttirmek isteyen kadınlara yapılır. Operasyon adayının, hamile olmaması ve bebek emzirmemesi gerekir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Öncesi

 • Kullandığınız ve kullanmak durumunda olduğunuz bir ilaç varsa meme küçültme ameliyatınızı yapacak doktorunuza söylemelisiniz. Estetik Cerrahınız kullandığınız ilacı kesmenizi isterse; size ilacı veren doktorunuzun bilgisi ve tavsiyesi ile hareket etmelisiniz.

 • Meme küçültme ameliyatından bir hafta önce kanı sulandırıp kanama riskini artıran; E Vitamini, asetil salisilik asit içeren ilaçları bırakmalısınız ve aşırı bitki çayı tüketimi sınırlandırmalısınız.

 • Ameliyat tarihinden bir gün önce duş almanız sizi rahatlatacaktır.

 • Ameliyat için hastaneye gelirken makyaj yapmamalı ve tırnaklarınıza oje sürmemelisiniz.

 • Vücudunuzdaki piercing, küpe, yüzük, kolye saat gibi metalleri çıkarmalısınız. Vücudunuzdaki önceki operasyonlarda yerleştirilen metalleri, diş implantlarını ve gebelikten korunmak için rahim içi araç taktırdıysanız ameliyatınız yapacak doktorunuza söylemelisiniz.

 • Meme küçültme ameliyat zamanından en az 6 saat önce yemeyi ve içmeyi kesmelisiniz ve kimliğiniz ile göğüs küçültme ameliyatınızın yapılacağı hastaneye baş vurmalısınız.

 • Ameliyat saatinizden en az 2 saat önce tetkiklerinizin yapılabilmesi için oruçlu gibi ameliyat olacağınız hastaneye yatışınızı yaptırmalı ve tetkikleriniz için kan vermelisiniz.

 • İnsan vücuduna sahibinin izni olmadan hiç bir şey yapılamaz.Hastanede bütün ameliyatlarda olduğu gibi sizi ameliyat etmesi için doktorunuza izin verdiğinizi gösteren bazı belgeleri imzalamanız istenir. Bunlar Sağlık Bakanlığının bütün ameliyatlarda istediği Hasta Rıza Belgesidir. Onayınız ve izniniz olmadan size hiçbir şey yapılamaz.

 • Kolunuzdan tetkikleri için damar yolu açılır ve kan alınır. Bu ağrılı bir işlem değildir. Bundan sonra bütün ilaçlar kolunuzdan veya elinizden açılan bu damar yolundan yapılır.

 • Kan Tetkik sonuçlarınız çıkınca sizi uyutacak anestezi doktoru görüp anestezi yönünden muayene eder. Ameliyat olmanızda bir sakınca ve risk yoksa meme küçültme ameliyatı için hazırlığa başlanır.

 • Meme küçültme ameliyatınızı yapacak doktorunuz göğüs küçültme için ameliyat planını ve çizimlerini gerçekleştirir ve gerekirse fotoğraflarınız çekilir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs Küçültme Ameliyatı; siz uyurken yapılır. İşlem sırasında ağrı ve acı duymazsınız.

Göğüs küçültme ameliyatı, memeleri vücutla orantılı hale getirmeyi amaçlar. Daha küçük, hafif ve sıkı göğüsler yapılır. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılır.

Meme başı yukarı taşınır. Geniş meme başı çevresi küçültülür. Bir gün hastanede kalmanız gerekebilir.

Meme göğüs küçültme ameliyatlarının aşamaları aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 • Meme küçültme ameliyatı adayları, göğüs küçültme işleminin yapılacağı ameliyathane odasına alınırken; daha önce açılan damar yolundan, heyecanı azaltan ve sakinleştirici olan ilaçlar ile rahatlatılır.

 • Meme küçültme ameliyatı adaylarını operasyonun yapılacağı ameliyathane odasına yatar vaziyette sedye ile hastane personeli tarafından götürülür.

 • Ameliyathanede sedyeden operasyonun yapılacağı ameliyat masasına alınırsınız.

 • Anestezi doktoru ve anestezi teknisyeni serviste açılan damar yolundan anestezi ilaçları vererek sizi uyutur. Anestezi ilacı verilirken kolunuzda hafifi bir yanma ve baş dönmesi hissedebilirsiniz ama ağrı duymazsınız.

 • Genel anestezi gece uykusuna benzer ve güvenlidir. Siz uyurken bütün vücut işleviniz anestezi doktoru ve anestezi teknisyeni, göğüs küçültme ameliyatınızı yapan doktorunuz ve doktorunuzun asistansını yapan hemşiresi tarafından monitörden izlenir. Kalp atımınız gösteren nabzınız, kan basıncınızı gösteren tansiyonunuz, oksijen düzeyiniz ve vücut sıcaklığınız sürekli izlenir.

 • Meme küçültme adayları ameliyat sırasında uyurken sırasında ağrı acı duymazlar. Ameliyat bitmeden uyanmazsınız.

 • Göğüsleriniz ilaçlar ile temizlenip sterilize edilir ve temiz steril örtüler ile vücudunuz örtülür.

 • Meme başı çevresinden ve altından aşağıya doğru uzanan dik veya ters T şeklinde bir kesiyle

 • Açılan yerlerden fazla deri, yağ ve meme dokusu çıkarılır.

 • Memeler istenilen büyüklükte yeniden şekillendirilir ve olması gereken yukarı bölgeye konumlandırılıp tespit edilir.

 • Meme başı yukarı taşınır ve geniş meme başı çevresi küçültülür.

 • Kesiler estetik şekilde dikilerek operasyon sonlandırılır.

 • Göğüs küçültme ameliyatınız bitince pansumanınız yapılır ve meme küçültme ameliyat sonrası en az bir ay boyunca 24 saat sürekli kullanmanız gereken medikal sutyen giydirilir.

 • Meme küçültme ameliyatı tamamlanınca anestezi ilaçları kesilir ve sabah yatağınızdan kalktığınız gibi uyanırsınız.

 • Meme küçültme ameliyatı, bir saatten kısa bir sürede biter. Meme küçültme işlem süresi yaklaşık 3 saat kadardır. Çok büyük göğüslerde 1 saat kadar daha uzun olabilir. Siz uyuduğunuz ve zaman kavramı durduğu için bu süre size 2 ile 3 dakika kadar kısa gelecektir.

 • Ameliyat masasından tekrar sedyeyle istirahat edeceğiniz odanıza alınırsınız.

Meme (Göğüs) Küçültme Sonrası Nasıl Geçer?

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Göğüslerinizin üstünde medikal sütyen ve ince bantlardan başka Dren veya hortumlar olmaz.

Meme küçültme Ameliyatınız bitip istirahat edeceğiniz özel odanıza alınınca sizi şunlar bekler:

 • Meme küçültme ameliyatı bitimi ardından 2 ile 3 saat sonra hemşire kontrolünde ayağa kalkabilirsiniz.

 • Yemek, tuvalet vb temel ihtiyaçlarınız dışında ilk gün yatakta istirahat etmeniz önerilir.

 • Estetik meme küçültme ameliyatından 6 saat sonra hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası İlaçlarla Kontrol Edilebilen hafif bir ağrı olabilir.

 • Göğüslerinizin üstüne, yarayı ve memeleri ıslatmadan soğuk hidroterapi uygulaması (Su Geçirmez kap içinde buz) daha az şişlik olmasına ve daha az ağrı duyulmasına katkı sağlayabilir.

 • Yaranın kuru tutulması ve suyla temas etmemesi enfeksiyon riski açısından çok önemlidir. Eğer uygun şartlar ve hijyen sağlanamayacaksa soğuk hidroterapi uygulanması sakıncalıdır ve yapılmaması belki daha iyidir.

 • Ameliyattan iki tam gün geçtikten sonra pansumanınız değiştirilir ve doktorunuzun izni ile duş alabilirsiniz. Banyo, havuz ve denize girme süresini iyileşme durumunuza göre doktorunuz belirleyecektir. Estetik Cerrahınıza danışmadan hareket etmemelisiniz.

 • Bir hafta sonra yorucu olmayan aktivitelerinize dönebilirsiniz.

 • Meme küçültme ameliyatları sonrası 5 gün boyunca temel ihtiyaçlar dışında el hareketlerini sınırlamanız ve 1 hafta elinizi fazla yukarı kaldırma hareketinden sakınmanız önerilir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı İyileşme Süreci

Bütün estetik cerrahi işlemlerde olduğu gibi meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci de sabır ve zaman ister. Tam sonucun alınması için gereken iyileşme süresi en erken 6 ay kadar süren bir zaman alır.

 • Ameliyat günü temel ihtiyaçlarınız dışında yatakta istirahat önerilir.

 • Meme küçültme ameliyatından 3 gün sonra yorucu olmayan aktivitelerinize dönebilirsiniz.

 • Ameliyatın 4. günü doktorunuzun izni ile duş alabilirsiniz. Banyo, havuz ve denize girme süresini iyileşme durumunuza göre doktorunuz belirleyecektir.

 • Meme küçültme ameliyatından sonra 5. gün fazla yorucu olmayan ofis işlerinize dönebilirisiniz.

 • Göğüs küçültme ameliyatının erken dönemlerinde memeleriniz şiş ve biçimsiz görünebilir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası erken dönemlerde ilaçlarla kontrol edilebilen hafif bir ağrı, yanma, kaşıntı, kızarıklık olabilir.

 • Ameliyat sırasında veya sonrasında doku içi kanmaları nedeniyle memelerinizin üstünde veya çevresinde sertlik, morluk ve şişlik olması mümkündür.

 • Morluklar ilk oluştukları anda adından da anlaşılacağı gibi mor renktedirler. İlk hafta sonunda kahverengi hale dönerler ve ikinci haftada sarı renk alırlar. Üçüncü haftada ise tamamen iyileşerek kaybolurlar.

 • Şişlikler büyük oranda 1. haftada iyileşirler. Serliklerin yumuşaması biraz daha uzun bir zaman alır ve bu meme iyileşme süreciyle ilgilidir.

 • Göğüslerinizi meme küçültme işleminden sonra 1 ile 2 ay kadar güneşten korumalısınız.

 • İlk adetlerinizde memede şişmeye bağlı gerilim ve ağrı olabilir.

 • Memede his azalması ve duyarlılık artması görülebilir. Bunlar sıklıkla geçidir.

 • İlk hafta seksten ve bir ay memenizi hafif temas dışı müdahalelerden korumalısınız.

 • İzler başlangıçta kızarık ve belirgin olabilir. İyileşme tamamlanınca belirsizleşir ve sütyen altında gizlenebilir.

 • Size önerilen özel medikal sutyeni 3-6 ay kullanmalısınız.

 • Memelerin son şeklini alması altı ayı bazen 1 yılı bulur.

Meme (Göğüs) Küçültme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Göğüs küçültme ameliyatının memede yaptığı değişikliklerin etkisi kalıcıdır. Memeden çıkartılan dokular yeniden üremez. Fakat fazla kilo alımı olan durumlarda var olan yağ dokuları hacimce genişleyebilir. Buna bağlı olarak deride esneyebilir. Bu durum ameliyat kalıcılığı ile ilgili değildir.

Meme Küçültme Ameliyatı, Göğüslerde Dikleşme Sağlar mı?

Meme küçültme ameliyatları göğüsler de dikleşme de sağlar. Zaten büyük göğüsler sıklıkla sarkmış halde olurlar. Bu yüzden göğüs küçültme ameliyatlarında meme dokusu ve başı olması gereken yeni yerine konumlandırılarak tespit edilir. Bu şekilde meme küçültme ameliyatı aynı zamanda göğüslerin dikleşmesini de sağlar. Yani Meme küçültme ameliyatları bir nevi göğüs dikleştirme ameliyatı işlevi görmüş olur. Zaten Göğüs küçültme ameliyatını meme dikleştirme ameliyatlarından ayıran temel fark; meme küçültme ameliyatlarında cilt ile beraber meme dokusu da çıkarılırken; göğüs dikleştirme ameliyatın da yalnızca deri çıkarılması yapılmasıdır.

Meme Küçültme Sonrası Bebek Emzirmek Mümkün müdür?

Göğüs küçültme ameliyatları sonrası emzirme işlevi devam etse bile cerrahi müdahaleden kısmen etkilenir. Bazı durumlarda tam emzirme kaybı söz konusudur. Meme küçültme ameliyatlarında fazla deri, yağ ve meme dokusu alınır. Süt kanalları, çok incedir meme dokusu içinde karmaşık şekilde bulunurlar. Yağ dokuları içine de süt kanalları geçiş yapabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatında süt kanalları zedelenebilir ve bebek emziremeyebilirsiniz.

“Meme Küçültme Operasyonundan Sonra Bebek Emzirebilir Miyim ?“ sorusuna cevap arayanların bu ameliyatı aile planlamasından sonraya ertelemeleri önerilir. Hiç doğum yapmamış genç bayanlara bu ameliyatı tavsiye etmiyorum. Bu nedenle meme küçültme ameliyatlarında mutlaka emzirme durumu dikkate alınmalı ve doğru karar vermelidir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Bütün estetik ameliyatların kendilerinde olduğu gibi fiyatları da kişiye özeldir. Doğru karar için sonuca odaklanmalısınız. Beğenmediniz bir şeyin değeri olmaz. Meme küçültme ameliyatı fiyatları, operasyon içeriğine göre ve operasyonda kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Fiyat bilgisi, yapılacak ameliyat planına göre muayene ederek verilebilir.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatından Sonra Göğüslerde İz Kalır mı?

Göğüs (Meme) Küçültme ameliyatlarında bütün estetik cerrahi girişimlerde olduğu gibi iz kalır. İzlerin nasıl olacağı, şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile göğüs küçültme adayının yara iyileşme kalitesine göre değişmektedir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında Ters T, L ya da I şeklinde izler olabilir. Meme başı çevresi iz, açık ile koyu renk cilt geçiş bölgesinde olduğu için pek belli olmaz. Meme başından doğru inen ince dik bir iz olur. Meme altındaki iz ise tam göğüs altı kıvrıma denk geldiği için ayakta dururken önden bakılınca görünmez. Meme küçültme ameliyatından sonra göğüs cildi üzerinde kalan izler sütyenin altındadır ve rahatlık ile gizlenip saklanabilir.

Göğüslerin şekli memenin estetik görünümünde en önem olaydır. memelerin yıvarlark ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur. Memelerin şekli güzel olduğunda izlerde daha az dikkat çekerler.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Göğüs küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi genellikle en fazla 1 gündür. Çoğu zaman ameliyattan 6 saat sonra hastaneden taburcu olup evinize gidebilirsiniz.

Artık eskiden olduğu gibi çok nadir özel durumlar dışında, göğüslerinizde ameliyat bölgesinde biriken sıvıları uzaklaştırmak için operasyon sırasında takılan ve diren denilen uzaylı görüntüsü veren hortumlar olmaz. Memelerinizin üstünde ince bantlar ve özel medikal sütyen dışında başka bir şey olmaz. Hastaneye geldiğiniz kıyafetler ile aynı gün hastaneden çıkıp evinize gidebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Çocuk Emzirebilir miyim?

Göğüs küçültme ameliyatlarında mümkünse süt verme işlevini sağlayan meme bezi ve süt kanallarının korunması istenir. Bunun için memenin büyüklüğü, memedeki sarkma derecesi, hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi arzusu dikkate alınır ve meme küçültme tekniği bunlara göre seçilir. Meme süt bezlerinin ve onun meme başı ile bağlantısını sağlayan süt kanallarının bir yere kadar korunması mümkündür. Bu çoğu zaman orta büyüklükteki memelerde elde edilebilir. Fakat aşırı büyük ve çok sarkık olan göğüslerde yeterli küçültme yapabilmek için hastanın bilgisi dahilinde emzirme ve süt verme işlevini feda etmek gerekebilir. Meme küçültme yaptıracak bayanların, koruyucu meme küçültme ameliyatı yapılsa bile; emzirme ve süt verme işlevinin kısmen veya tamamen yitirilme riskinin bulunduğunu ameliyat öncesi bilmeleri gereklidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı kanser oluşturmaz. Ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar ile 40 yaş üzerindeki kadınların ameliyat öncesi mamografi ve ultrason ile incelenmesi tanısı konmamış bir kanser ihtimalini ortadan kaldırmak bakımından faydalı olacaktır.

Meme ameliyatı ile çıkarılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilerek ameliyat öncesi gözden kaçan bir durum olup olmadığı araştırılabilir. Meme küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma ihtimali de azalmaktadır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar bu görüşü desteklemektedir.

Meme (Göğüs) Küçültme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Göğüs Küçülttürme Ameliyatı sonrası ağrı çok hafiftir ve dolgunluk, basınç hissi şeklinde olur. Ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyattan sonra özellikle adet ve yumurtlama dönemlerinde 6 ile 12 ay iyileşme süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz ve çoğu zaman ağrı kesici ilaç kullanmak gerekmez.

Göğüslerde Ne Kadar Küçülme Elde Edilebilir?

Göğüs küçültürme ameliyatlarında hastanın vücut ölçüleri olan göğüs çevresi ve kalça çevresi ile orantılı olacak şekilde planlama yapılır ve sizin istekleriniz de dikkate alınır. Emzirme işlevinin korunması isteniyorsa (evlenmemiş, doğum yapmamış genç hastalar) meme küçültme sınırlı tutulabilir. Göğüs küçültme ameliyatınızı yapacak doktorunuz sizi muayene ederek, isteklerinizi dikkate alarak memenizi ne kadar küçültebileceği hakkında bilgi verecek ve size bu konuda rehberlik edecektir.

Meme Küçültme Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göğüs küçültme estetiği ameliyatı sonrası evinizde en az 3 gün istirahat edip dinlenmeniz önerilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası doktorunuz sizden antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanızı isteyebilir. İlaçlarınızı düzenli kullanmalısınız. Ameliyat sonrası pansumanlarınızı aksatmayınız. İyileşme devam ettiği için ameliyat sonrası en az 4 hafta kolunuzu zorlamayınız, ağırlık taşımayınız, itme çekme hareketlerinden sakınınız. 1 ay boyunca doktorunuzun size önerdiği medikal sütyeni 24 saat göğüslerinizde olacak şekilde devamlı kullanmalısınız. Medikal Sutyenler hem ağrıyı azaltacak hem de vücut hareketleri sırasında göğüslerinize masaj yaparak memenin şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyatın erken dönemlerinde göğüs ödemli ve şiş olacaktır. Şişlikler 3-4 hafta içinde hızla azalır. Göğüslerinizin son şeklini alması 6 ile12 ay sürebilir. Bir yıllık iyileşme süresi içinde ara sıra yanma batma gibi hafif ağrı hissi olması beklenir.

Küçültme Meme ameliyat sonrası göğüs altında alınacak dikişler yoktur. Dikişler içerdedir, estetik olarak yapılır ve kendiliğinde erirler. Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Bir ay sonra hafif yürüyüş şeklinde spor yapılabilir.

Ağır yük kaldırmak, özellikle kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler, kontrolsüz hareketler sakıncalıdır. Göğüs kasının zorlanması durumunda göğüs içinde kanama olabilir, dikişlerde açılma olabilir.

SİGARA İÇME bütün meme ameliyatlarında yara iyileşme problemleri oluşturur. Göğüs Küçültme Ameliyatından sonra en az 1 ay sigara içilmemelidir. Sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de küçük damarları daraltarak ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlanmasını azaltarak doku beslenmesini bozar, hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara neden olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 • Kanama ve Kan Kaybı; Estetik Meme küçültme ameliyatı sırasında ya da sonrasında meme içine kanama ve kan kaybı olabilir. Göğüs ameliyatı sırasında fazla meme dokusu çıkarılırken bir miktar kanama ve kan kaybı olmaktadır. Bu kanamalar ameliyat sırasında durdurulmaktadır. Ameliyatın bitiminden sonra belli bir miktar meme içi kanama olması ön görülmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde kan değerlerinin normal sınırlarda olması önemlidir.

 • Yara İyileşme Gecikmesi & Belirgin Yara İzi Kalması; söz konusu olabilir. Özellikle şeker hastaları, çok sigara içenler yara iyileşmesi sorunu için risklidirler. Ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın bayanlarda izlerin kabarma riski daha yüksektir. Yara izi sorunları bazı özel yöntemlerle daha iyi hale getirilebilirler ama tamamen yok edilemezler çünkü bunlar vücudun cerrahiye aşırı tepkisinden meydana gelirler.

 • Emzirme İşlevinin Kısmen veya Tamamen Zarar Görmesi; göğüs küçültme ameliyatı bütün memeye karmaşık biçimde dağılmış olan süt kanalları kesilmeden yapılamaz. Çıkarılan meme dokusu ile birlikte tümü olmasa da süt kanallarının bir kısmı kesilmektedir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatından sonra emzirme problemi olabilir. Dikkatli ve titiz bir çalışma ile risk çok düşük oranlarda tutulsa bile her zaman emzirme için risk bulunduğu bilinmelidir.

 • Enfeksiyon denilen İltihaplanma sonucu Yara Açılması ve Dikiş Atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikişler tekrar dikilebilir.

 • Yağ Erimesi; göğüs küçültme ameliyatı sonrasında yağ nekrozu denilen yağ dokusunun parçalanması ve erimesi görülebilir. Buna bağlı olarak yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde memelerde ağrı, sızı, yanma, batma hissi olabilir.

 • Meme Başı Kaybı; çok büyük ve sarkık memelerde, meme başı koruyucu teknikler kullanıldığı zaman meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu durumlarda meme başının yama şeklinde uygulandığı teknikler tercih edilirse daha uygun olur. Eğer meme başı koruyucu yöntem kullanılmış ve meme başı kaybı olmuş ise cerrahi olarak yeni meme başı yapımı ile dövme uygulaması kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

GÖĞÜS küçülttürme HAKKINDA Kişisel Düşüncelerim

Göğüs küçültme ameliyatı hem hasta hem de doktor için karar vermesi pek de kolay olmayan bir cerrahi müdahaledir. Eğer aile planlamanızı tamamlamış iseniz çok kolay estetikten öte bir sağlık problemi olan, boyun fıtığına bile neden olabilen ve boynunuzda iki karpuz gibi taşımak zorunda olduğunuz çok büyük ve sarkık göğüs probleminden meme küçülttürme ameliyatı ile kurtulup kuşlar gibi hafifleyip özgürleşebilirsiniz. Gel gör ki genç hasta, kocaman göğüsler, evlenmek eş bulmak güzel olmak istiyor, anne olmak çocuk doğurmak emzirmek istiyor. Anne sütü her çocuğun en doğal, en güzel, en helal hakkıdır. Anne sütü gibi helal deyimi dilimize yerleşmiştir. Anne sütü bir çocuğun zeka gelişimi ve fiziksel beden büyümesinin en önemli kaynağıdır. Emzirmeyi nasıl riske edebiliriz? Ya karpuz gibi iki büyük göğüs taşıyan kadını nasıl bu halde bırakırız? Bu ikilem meme küçülttürme ameliyatlarını, genç hiç doğum yapmamış ve çocuk doğurup emzirmek isteyen bayanlarda belki de karar alması en zor ameliyatlardan yapar. Benim genç büyük göğüslere sahip bayanlara tavsiyem meme küçülttürme ameliyatlarını emzirme işleminin tamamlanması sonrasına bırakmaları yönünde oluyor. Bütün bir nesli etkileyebilecek bir yükü taşımanın vebali gerçekten çok ağır geliyor. Israrcı olunması durumunda beni anlayışla karşılamalarını ve başka meslektaşlarımdan yardım almalarını öneriyorum.

Çok büyük ve sarkık göğüsler, kadınların fiziksel hareket yeteneklerini sınırlayıp günlük işlerini yapmalarını zorlaştırabilirler. Dişiliğin ve kandın güzelliğinin simgesi olan memeler; aşırı büyük ve sarkık göğüsler halini aldıklarında; kıyafet bulma zorluğu, olduğundan şişman ve yaşlı görünme, erken yaşlanma, sırt ve boyun ağrısı yapma, meme altı yaralar pişikler ve kötü koku, aşırı terleme, duruş bozukluğu gibi nedenler ile kadınların kabusu olup hayatı çekilmez hale getirebilirler. Bazen öyle hal alıyor ki gece uyumak, nefes almak zorlaşıyor; hatta yatarken sağa sola dönerken uykunun bozulup uyanmaya sebep olduğunu söyleyen büyük memeli kadınlar oluyor.

Çok büyük memelerin en önemli sorunlarından biri vücut dengesini bozduğu için boyun fıtıklarına neden olabilmesidir. Aşırı büyük göğüsler nedeni ile ameliyat ettiğim ve daha önce boyun fıtığı olmuş hatta bu sebep ile boyun fıtık ameliyatı geçiren hastaları görünce keşke meme küçülttürme ameliyatlarını daha önce yaptırsalardı da boyun fıtığı sorunu yaşamasalardı dediğim oluyor.

Aşırı büyük göğüsler nedeni ile her yaşta kliniğimize meme küçülttürme için başvuran bayanlar oluyor. Sorunlar aynı olsa da yaşa göre estefix estetik kliniğimize başvurma şikayetleri biraz farklılık gösteriyor. Genç bayanlarda daha çok görsellik şikayetleri önemli iken yaşı biraz ileri ve evlilik sonrası başvuru sebeplerinde sağlık daha önemli hale geliyor.

Genç bayanlarda büyük meme sorunu ergenlik döneminden itibaren başlıyor. Bu hassas dönemde insanlar diğer insanların kendileri hakkındaki düşüncelerine daha çok değer verip dikkat ederler. Toplumda özel ve saygın bir yer edinme gayreti içinde olan genç bayanlar kendilerini güzel bulmak, fark edilmek dahası diğerlerinin onları beğenmesini ve sevmesini istemek gibi bir arayış içinde olurlar. Bu aslında bir eş bulma ve yuva kurma isteğinin davranışlarımıza yansımasının bir sonucudur ve doğal eylemdir. Bu özel dönemde kimse elinde olmayan sebepler ile içinde bulunduğu durum nedeni ile yaşıtlarının şakalarına maruz kalmak istemez.

Büyük göğüs şikayeti ile evlilik ve gebelik öncesi başvuruların en sık sebebi görsellik ve hareketlerde kısıtlanma yakınması oluyor. Memesi çok büyük kadınlar iyi spor yapamıyor, istediği kıyafeti giyemiyor. Üstelik kilo alırım da memelerim daha da büyür korkusuyla yeme içmeden kesiliyorlar. Halbuki kilo fazlalığı ile meme büyüklüğü ilişkisi sanıldığı kadar çok değildir. Memelerde yağ dokusu vardır ama göğüslerin çoğu meme dokusundan oluşur. Dolayısı ile fazla kilo verilince meme çok küçülmez hatta daha da sarkık hal alabilir.

Evlilik sonrası doğum yapma planları biten kadınlar ile belli bir yaşa gelip de artık çocuk düşünmeyen bayanların meme küçülttürme kararı alması daha kolay oluyor. Bu bayanlar yıllardır taşıdıkları bu yükten kurtulmak ister gibi çoğu olabilecek en küçük memeyi istiyorlar.

Ülkemizde bu meme küçülttürme ameliyatına ihtiyacı olup da hala erişemeyen bir çok bayan ve kadın var. Göğüs küçültme ameliyatlarına her kadının ulaşama sebeplerinin bazılarını aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

 • çoğu kadın maddi sebepler nedeni ile

 • bazı kadınlar ameliyat korkusu ile

 • bazıları iyi bir doktora erişememe korkusu ile,

 • bazı kadınlar eskisinden daha kötü olur düşüncesi ile

 • bazıları da meme küçültme ameliyatından sonra his kaybı yaşama endişe ile

 • genç bayanlarda emzirememe korkusu ile meme küçültme ameliyatından yararlanamıyor veya kaçınıyorlar

Benim göğüsleri çok büyük olan ve meme küçültme yaptırmak isteyen bayanlara tavsiyelerim şunlardır:

 • Eğer genç iseniz ve çocuk doğurup emzirmek istiyorsanız meme küçülttürme ameliyatını emzirme bitimi sonrası ve çocuk planı ertesine bırakın

 • Eğer evli iseniz bir an önce çocuk yapın ve son çocuğunuzu emzirmeniz bitince en erken 6 ay sonra göğüs küçülttürme ameliyatı olabilirsiniz

 • Tecrübesine ve becerine güvendiğiniz ve mümkünse daha önce ameliyat ettiği bir hastasını gördüğünüz bir doktordan yardım isteyin

 • Sigara içiyorsanız ameliyat öncesi mümkünse bırakın değilse en aza indirin ve ameliyattan iki hafta sonrasına kadar sigara kullanmayın

 • Meme küçülttürme ameliyatı sonrası doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanın ve önerilerine uyun

 • Meme küçülttürme sonrası beslenmenize ve vücut temizliğinize yeterli özeni gösterin

 • Meme küçülttürme iyileşmesinin ilaçlar ile hızlandırılamayan ve sabır isteyen ve bir süreç olduğunu bilin

Meme (Göğüs) Küçültme Fiyatları

Göğüs (meme) küçültme fiyatları ile ilgili her gün internette; meme küçültme fiyatları, göğüs ameliyatı fiyatları, meme küçülttürme fiyatı, göğüs küçülttürme fiyatları ne kadardır, estetik meme küçültme ameliyatı ücretleri, meme estetiği fiyatı, göğüs ameliyatı ücretleri, ikinci meme estetiği fiyatları, ikinci meme ameliyatı fiyatları, ikinci göğüs düzeltme ameliyatı ücretleri, meme estetiği ne kadar, meme ameliyatı kaç para, göğüs ameliyatı ne kadar tutar, meme ameliyatı kaça yapılır, en iyi göğüs estetiği fiyatları, en uygun meme estetiği ameliyatı fiyatları, göğüs küçültme ne kadar, meme estetiği ücreti içeren fiyat kampanyaları, mevsimsel ücret içeren meme estetiği indirimleri, yıllara göre göğüs estetiği fiyatları, hastaneler meme estetiği fiyatları, doktor göğüs estetiği fiyatları, İstanbul'da meme estetiği fiyatları, estetik meme fiyatları, göğüs estetikleri fiyatı, meme ameliyatı fiyatı şeklinde binlerce arama yapılmaktadır.

Göğüs küçültme fiyatları, estetik meme küçültme yapılan göğüslerin büyüklüğüne, göğüs küçültmeyi yapan doktora, ameliyatın yapıldığı hastaneye, meme küçültme işleminin yapıldığı şehre, ameliyat sonrası takılan medikal sütyenin kalitesine göre farklılık gösterebilir.

Estetik ameliyatları maddi yönden değerlendirmek zordur. Çünkü bunlar doktorlara göre değişen, özel bilgi ve beceri gerektiren sanatsal işlemlerdir. Ameliyat olan insan da benzersiz ve eşsiz bir varlıktır. Buradan çıkan sonuç şudur, aynı kişiyi farklı doktorlar ameliyat ettiği zaman sonuçlar farklı olacağı gibi aynı doktorun farklı hastalarının da sonuçları farklı olur.

İstanbul'da şu temel hesaplama size göğüs küçültme fiyatının ne kadar olacağı hakkında yaklaşık bir fikir verebilir. Hastane masrafları da 2 bin beş yüz liradan 5 bin liraya kadar değişebilir. Doktorun ofis giderleri ve el emeğini üstüne eklerseniz yaklaşık bir meme küçültme fiyatı fikri edinmiş olursunuz.

Göğüs (meme) küçülttürme fiyatları, yapılacak meme kaldırma ve toparlama türüne göre de farklılıklar gösterir. Örneğin 1 saat kadar sürede biten bir meme büyüttürme işlemi ile 3 saat kadar zaman alan göğüs toparlama ameliyatı; 3 ile 4 saat süren meme küçültme işlemleri ücretleri de farklı olacaktır.

Göğüs küçülttürme fiyatları konusunda en iyi ücret bilgisi meme küçültme adayı muayene edilerek verilebilir. Meme küçültme ücreti hakkında sizi ameliyat edecek estetik cerrahınız; meme küçülttürme fiyatı hakkında sizi detaylıca bilgilendirecektir. Ayrıca ameliyat olacağınız hastane ve masrafları, meme küçültme ameliyatı sonrası kullanmanız gereken sütyenin fiyatı ve göğüs küçültme ücretine dahil olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Meme küçültme Ameliyat Fiyatı konusunda en uygun ücret bilgisini göğüs küçültme işleminizi yapacak estetik cerrahınız sizi muayene ederek verebilir. Doktorunuza göğüs kaldırma hakkında görüşmeniz sırasında; muayene ücreti var mı?, ameliyat sonrası kontroller ücretli mi? vb. aklınıza gelen her şeyi sıkılmadan net ve açıkça anlayacak şekilde sormalısınız. Eğer doktorunuz sizi tam bilgilendirip aydınlatırsa karar vermenizi kolaylaştırır ve sizi mutlu etmekten sizin kadar kendi de mutlu olur.

Kararınızın hayatınıza güzellikler katması dileğiyle...

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737