Sıkça Sorulan Sorular

SVG Illustration
Image Description

Burun

Burun estetiği sonrası iyileşme dış müdahale ve ilaçlar ile hızlandırılamaz. Estetik Burun Ameliyatı İyileşmesi uzun bir süreçtir, sabır zaman ister. Rinoplasti operasyonu sonrası burundaki belirgin ödem ve şişlikler 5 ile 7 günde iner. Göz çevresi, burun ve yanaklarda morluklar oluşur ise geçmesi 2 ile 3 hafta süre kadar zaman alır. Burnun tam iyileşmesi ve son şeklini alması ince derili burunlarda 6 ile 12 ay, kalın derili  burunlarda 1 ile 2 yıl kadar sürebilir. Ameliyatı öncesi dikkatli hazırlık ile burun estetiği sonrası özenli burun bakımı ve önerilere uyum burun iyileşmesi sürecinin sağlık ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Güzel görünen ve rahat soluyan iyi bir burun için doktor özeninin yanında, sizin de yaptıklarınızın önemli olduğunu bilmeli ve yeni burnunuzun en güzel şekline ulaşması için kendinize zaman tanımalısınız.

Burun Estetiği Öncesi Ameliyat Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Burun hem fonksiyonel hem de görsel önemi olan bir organdır. Bu nedenle burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sadece görselliği düzeltmeyi değil, aynı zamanda nefes alma problemini de gidermeyi hedeflemektedir. Rinoplasti operasyonu ile burundaki şekil bozuklukları ve nefes almada zorluğa neden olan fiziksel ve fonksiyonel bozukluklar da düzeltilir. Önemli olan; standart bir burun ameliyatı değil, hastanın ihtiyacına ve yüzüne uygun, doğal bir burun şekli yanında rahat nefes alan sağlıklı burun solunumu sağlanabilmesidir.

Hastalar çeşitli şikayetler ile estetik burun cerrahlarına başvururlar; aşırı büyük burun, geniş burun, kemerli burun, kısa burun, geniş burun delikleri, eğri burun, burun ucu düşüklüğü gibi. Neler yapılabileceği karşılıklı olarak görüşülür ve beklentileri doğrultusunda yüzüne en uygun ameliyat planlanır. Görüşme esnasında hastaların genel sağlık durumları da değerlendirilir. Yaş için kesin bir sınırlama olmasa da 18 yaşın doldurulmuş olması önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme dışarıdan müdahale ve ilaçlar ile hızlandırılmaz. Estetik burun ameliyatı iyileşmesi uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Burun estetiği ameliyatı iyileşmesi ince derili burunlarda 6 ay ile 1 yıl kadar bir sürede tamamlanır. Bu süre kalın burun derili burunlarda 1 ile 2 yıla kadar değişen bir zaman dönemi alabilmektedir. Lütfen burnunuzun en iyi haline ulaşmak için kendinize zaman tanıyın.

Burun estetiği ameliyatı öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Ameliyattan sonra aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Burun ameliyatı sonrası 4-6 saat kadar hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Ağzınızda oluşabilecek kuruluk için dudaklarınızı ıslatabilirsiniz. Beslenmeye hafif sulu gıdalara başlamanız önerilir. Burun ameliyatı sonrası fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır. Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen HAPŞIRMADA AĞIZ AÇIK OLMALIDIR. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Burun Şişlikleri ve Ödemi Ne Zaman Geçer?

Estetik ameliyatlarından sonra az ya da çok bütün burunlarda ve göz çevresinde şişlikler olur. Burun estetiği sonrası göz çevresine ilk üç gün saatte 10 ila 15 dakika soğuk buz uygulaması şişliklerin oluşmasını azaltır. Burun çevresi şişlikleri ilk üç gün en yüksek seviyeye çıkarak üçüncü günden sonra inmeye başlar. Burun müdahalesinden 5 ile 7 gün sonra belirgin ödem kalmaz ve şişlikler büyük oranda inmiş olur. Burundaki ödemin tamamen inmesi ve burnun son halini alması ince derili kişilerde 6 ile 12 ay kadar zaman alırken kalın burun derisine sahip bireylerde bu süre daha uzundur ve 1 ile 2 yıl kadar zaman alabilmektedir. Burun şişlikleri inmesi süreci bakımından en önce göz çevresi iyileşir. Daha sonra burnun sırtı ortası ve daha sonra burnun kaşlara yakın kısmı şişlikleri ve en son da burun ucu ödemi iner.

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme zaman alır ve sabır gerektirir. Estetik burun ameliyatı sonrası ilk kontrolünüz 10. Günde olur ve bu süre sonunda büyük oranda iyileşmiş olursunuz. Bu kontrolde burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve üstündeki termoplastik atel alınır. Şişlikler nedeniyle ilk görüntünüze alışamayabilirsiniz ve hatta hoşunuza gitmeyebilir. Yüzünüzdeki şişlikler 3 ile 5 günde büyük oranda iner. Eğer morluklar oluşur ise iki hafta içinde kendiliğinden geçer. İlk 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Burnunuzun son şeklini alması bir yılı bulacaktır. İyileşme hızlandırılamayan uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Lütfen yeni yüzünüze alışmak için kendinize zaman tanıyın.

İnsan bedenleri yaralanmaya ve iyileşmeye farklı tepkiler verir. Her vücut hücre organizasyonu diğerlerine benzemeyen özgün ve özel bir yapı oluşturur. Bu yüzden her vücudun aynı veya benzer olaylara reaksiyonları farklı cereyan eder. İnsanların yüzleri aynı yapılardan oluşmasına rağmen hiçbir zaman birbirine benzemeyen eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Hiçbir yüz ve burun diğerine benzemediğine göre sonuçlarda farklı olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Ameliyatın İyileşme Kalitesi Nasıl Değerlendilir?

İyileşme tamamlandıktan sonra;

 • Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa
 • Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa
 • Aynanın karşısına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız
 • Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız

Estetik Burun ameliyatınız başarılıdır.

Burun Estetiği Sonrası Güzel İyileşme İçin Burun Bakımı Önemlidir!

Burun Ameliyatı sonrası burun bakımı na aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önemlidir.

Burun ameliyatından sonra; İlk 24 Saat, İlk 3 Gün, İlk 1 Hafta ve İlk 1 Ay olacak şekilde aşağıdaki kurallara dikkat ediniz ve tavsiyelere uyunuz.

Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 24 saat dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde plastik bir atel olacaktır. Bu atel, burna şekil verilmesi ve burnun korunması için önemlidir. Burun üstündeki atele dokunmayın.
 • Burun altındaki tampon gerektikçe değiştirilebilir ve kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.
 • Uyurken veya dinlenirken, başınızı gövdenizden en az iki yastık yüksekte olacak şekilde dik tutmalı, düz olarak yatmalısınız.
 • Ameliyat süresince almış olduğunuz anestezi ilaçları nedeniyle bitkinlik ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durum birkaç gün içinde azalarak geçecek ve kendiniz daha iyi hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir.
 • Yeterli sıvı almanız önemlidir. İçeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletecektir. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanabilirsiniz.
 • Burun deliklerinize ve dikişlere merhem sürerek nemli tutmalısınız.
 • Dişlerinizi dikkatle fırçalayın ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyin veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
 • Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
 • Antibiyotiği bitinceye kadar düzenli kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi gerekmedikçe kullanmayın. Eğer ağrı kesici almanız lazımsa tok olmalısınız.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Estetik Burun Ameliyatı sonrası "Burun Bakımı" ve "Burun Temizliği" nin nasıl yapılacağını bilmek lazımdır.  Çünkü ameliyat bittikten sonra burun iyileşme sürecinin sağlıklı ilerlemesi ve burnunuzun istenilen biçimde şekillenmesi için burnu darbelerden korumanın yanında itinalı burun burun içi temizliği yapılmalıdır. Rinoplasti operasyonu neticelenince dinlenme için odaya alınırsınız ve bu andan itibaren burun ameliyatı bakımı başlar. Estetik Doktoru önerileri ve sağlık personeli bakımı yanında sizin de üzerinize düşeni yapmanız hayal ettiğiniz Burun Estetiği  Sonucuna ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.  

Estetik Burun Ameliyatlarından sonra uzun bir iyileşme süreci vardır tam istenilen burun sonucunun alınması için sabırlı olmak gerekir. Estetik Ameliyatlardan sonra önerilere uyum ve burun bakımına aktif olarak katılmanız, doktorunuz operasyon ile yaptığı ameliyat kadar önemlidir. Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

 • Ameliyattan çıktığınız zaman burnunuzun üzerinde plastik bir atel olacaktır. Bu atel, burna şekil verilmesi ve burnun korunması için önemlidir. Burun üstündeki atele dokunmayın.
 • Burun altındaki tampon gerektikçe değiştirilebilir ve kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.
 • Uyurken veya dinlenirken, başınızı gövdenizden en az iki yastık yüksekte olacak şekilde dik tutmalı, düz olarak yatmalısınız.
 • Ameliyat süresince almış olduğunuz anestezi ilaçları nedeniyle bitkinlik ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durum birkaç gün içinde azalarak geçecek ve kendiniz daha iyi hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir.
 • Burnunuzdan bir miktar pembe açık kırmızı renkli sızıntı olması beklenen bir durumdur. İlk iki günden sonra rengi açılarak azalır ve durur. Eğer sürekli kırmızı kan geliyorsa ve miktarı fazlaysa telefonla doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Burun Estetiği Ameliyatı sonrası burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve kan pıhtıları nedeni ile burnunuzdan rahat nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız.
 • Yeterli sıvı almanız önemlidir. İçeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletecektir. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanabilirsiniz.
 • Burun deliklerinize ve dikişlere merhem sürerek nemli tutmalısınız.
 • Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
 • Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
 • Antibiyotiğinizi bitinceye kadar düzenli kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi gerekmedikçe kullanmayın. Eğer ağrı kesici almanız lazımsa tok olmalısınız.
 • Operasyondan sonraki gün de göz çevrenize buz uygulayabilirsiniz. Ağrınızı ve kanamanızı azaltır.
 • Alın ve göz çevrenizde şişlik, göz çevresi ve göz akınızda morluklar olabilir. Endişe etmeyin. Şişlikler bir haftada, morluklar 2-3 hafta içinde geçecektir.
 • Yataktan kalkarken; önce yatak kenarına oturup ayağınızla yere basın, başınızı dik tutun ve karşıya bakın. Vücudunuz yeni pozisyona uyum sağlayana kadar bekleyin. Yavaşça kalkın. Baş dönmesi ve mide bulantısı varsa hemen uzanıp ayak ve bacaklarınızın altına destek koyarak vücudunuzdan biraz yükseğe kaldırın ve kendiniz iyi hissedene kadar dinlenin.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı olabilir. Yuttuğunuz kanlar nedeniyle kanlı kusma, siyah dışkılama görülebilir. Sıvı ağırlıklı beslenmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.
 • Burun Operasyonundan sonraki ilk 5 günü sakin ve dinlenerek geçirin. Ani hareketlerden sakının.
 • Burun üstündeki ateli ıslatmadan duş alabilir, saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Kontrollerinize tok gelmelisiniz ve fazla beklememek için lütfen randevu alın.
 • Operasyondan sonraki 10-14. günlerde burun üstündeki atel ve silikon tüpler alınacaktır. Bu işlemler sırasında fazla rahatsızlık duymayacaksınız.
 • Silikon tüpler alındıktan sonra dahi burnunuz tıkalı olabilir. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri veya damlaları kullanmayınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 • Silikon tüpleriniz alındıktan sonra burun içi bakımı yapmalısınız. Bu yapışıklıkların engellenmesi ve rahat nefes almanız için önemlidir. Deniz suyu spreyini her iki burun deliklerinize sıkarak nefesinizle nazikçe sümkürebilirsiniz. Elinizle burun ucunuza dokunmayın. Üst dudaktan peçeteyle ıslaklıkları silebilirsiniz. Kanamanız olursa göz çevresine buz uygulayın, burnunuzu elle sıkıştırmayın.
 • Burnunuzun üstündeki atel alındığı zaman çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.
 • Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir girişime maruz kaldı ve zamanla düzelip çok daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir.
 • Yeni görüntünüze alışmanız zaman alacaktır. Her geçen gün burnunuzun ve yüzünüzün daha iyi olduğunu göreceksiniz. Kendinize biraz zaman tanımalı ve sabırlı olmalısınız.
 • Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Küçük berelerin gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir.
 • Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
 • Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu zamanla azalacaktır.
 • Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.
 • Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın. Gözlükler sadece alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.
 • Operasyon sonu istemeden burnunuza darbe alırsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Burnunuzun son şeklini alması bir yılı bulacaktır. Bazen değişiklikler, özellikle kalın derili burunlarda iki yıl kadar sürebilir. Müdahale gerektirecek bir durum oluşursa operasyondan bir yıl sonra yapılabilir.
 • Burun Estetiği Ameliyatı sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek ameliyat sonrası fotoğraflar için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle 2. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. aya ve birinci yıla verilir.

Bundan sonra eğer zaman ve imkan uygunsa, doktorunuz her yıl sizi görmek isteyebilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Bakımı Önemlidir

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası BURUN BAKIMI ve burnu temiz tutmak için burun temizliği işleminin nasıl yapılacağını bilmek gerekir. İster burun estetiği ameliyatı olsun, ister burundan rahat nefes almak için yapılan burun kemik ve kıkırdak kırığı operasyonları olsun, ameliyat sonrası güzel bir buruna sahip olmak için iyileşme sürecinin iyi olması gerekir ve bunun için de özenli bir burun bakımı gereklidir. Rinoplasti sonrası burun bakımının ayrıntılarını öğrenmek için ilgili makaleyi okuyabilirsiniz... DAHA FAZLA OKU ►

Burun Estetiği Ameliyatları”nın insan vücudunun ötesinde ruhuna da dokunan etkilerinin olması muhtemel bir durumdur. Burun yüzde çok dikkat çeken bir yerde estetik güzellik simgesi olan göz ve dudakların tam merkezine konumlanmış olması itibarıyla yüz güzelliğini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden burnunun görünümünden memnun olmayan kişiler öz güven problemi yaşayabilirler.

Burnun yüze oranla büyük ya da küçük olması ya da eğrilik ve kemer gibi şekil bozukluklarının bulunması yüzün uyumunu ve kişinin güzelliğini gölgelemektedir. Görünümünden rahatsız olanlar ister istemez psikolojik olarak da etkilenmekte, bir ortama girerken öz güvenlerini kaybetmekte ve mutsuz olmaktadırlar.

Burnun yüz ile uyumlu olması kişiye estetik ve güzel bir görünüm kazandırır. Vücudumuzun en dikkat çekici alanı olan yüzün güzelliği kişiyi kendinden çok daha memnun bir hale getirir. Kendinden memnun olan kişiler ise hayata karşı daha pozitif olurlar. Bu da kişilerin gerek iş ve okul gerekse sosyal yaşantılarını olumlu yönde etkiler. Kendilerine daha çok güvenirler ve insanlarla ilişkileri daha iyi olur.

Burun estetiği ameliyatları yalnızca cerrahi müdahale değil aynı zamanda bir sanat dalı gibi beceri işidir. Burun estetiği ameliyatı başarılı bir planlama süreci istemektedir. Cerrahın, kişinin yüz şekli ile orantılı ve uyumlu bir burun şekli planlaması gerekmektedir. Burnun adeta yüzün eksik olan bir parçasıymışçasına yüzün şeklini tamamlaması hem doğal hem de estetik açıdan kusursuz bir görünüm olacaktır. Bu nedenle de estetik burun ameliyatı bir anlamda sanatsal bir bakış ve dokunuştur.

Burun estetiği ameliyatından beklenen sonuçlar elbette makul ve gerçekçi olmalıdır. Kişiler genellikle beğendikleri bir burun şeklinin aynısını kendilerinde de isterler ancak her burun şekli her yüz tipine yakışmamaktadır. Bu nedenle planlama sürecinde elbette kişinin istek ve beklentileri göz önünde bulundurulmalı ama asıl karar aşamasında cerrahın tavsiyelerine ve planlamasına uyulmalıdır. Çünkü burun estetiği sadece bir ameliyat değil aynı zamanda estetik bir bakış açısıdır.

Burun estetiği ameliyatının başarılı olabilmesi için elde edilen sonucun kişinin operasyon geçirdiği belli olmayacak şekilde doğal gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle kişinin yüzü ile orantılı bir plan yapmak ve ameliyatı kişiye özgü planlamak gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatları” açık veya kapalı olmak üzere iki teknik ile gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatın hangi teknik ile uygulanacağının kararını cerrah vermektedir. Bu iki teknik arasında yalnızca uygulama şekli farklılıkları vardır. Elde edilen sonuç ve başarı; tecrübeli cerrahlarca uygulandığı takdirde aynı olmaktadır.

Her cerrah bir ameliyat şeklinde tecrübe kazanır ve profesyonelleşir. Kimi cerrah açık rinoplastiyi tercih ederlerken kimi de kapalı rinoplastiyi tercih eder. Kapalı rinoplasti burun deliklerinden girilerek gerçekleştirildiği için kesiler burnun iç tarafından açılır. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında iz kalma yoktur. Kapalı rinoplasti daha basit, burun ucuna müdahale edilmeyen hastalar için önerilir.

Açık rinoplastide cerrah burnun kemik ve kıkırdaklarını daha net bir şekilde görebilmektedir. Bu nedenle burna daha fazla müdahalede bulunmak mümkündür. Kapalı rinoplastiye göre daha kolay ve güvenilir görünür. Daha kolay ve net olduğu için rinoplastiyi açık teknik ile öğrenen cerrahlar genelde iler ki yaşamlarında da burun estetiği ameliyatını açık teknik ile uygulamaya devam ederler. Açık rinoplasti, burun tabanından açılan keşiden gerçekleştirilir ve ameliyattan sonra bu iz giderek kaybolur. Bu izin başarılı bir şekilde saklanması ve olabildiğince hafif olması ise ameliyatın başarısına ve cerrahın tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle iz kalmayacak derece doğal bir görünüm elde etmek burun estetiği ameliyatının başarısını gösterir.

Kişinin, izsiz ve abartısız olacak şekilde istediği burun şekline kavuşmasını sağlayan işlem burun estetiği ameliyatı; başka bir deyişle burun estetiği sanatıdır. Burnun şekilsel ve fonksiyonel bozukluklarının giderilmesinin yanı sıra başarılı bir burun estetiği kişinin ruhuna da iyi gelecektir.

 

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Burun Temizliği Önemlidir

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi burun içini lütfen suyla temizleyin, burun kıllarını kesmeyin veya cımbızla almayın ve burnuzda "piercing" varsa çıkarmalısınız. Burun Estetiği Sonrası ise  BURUN BAKIMI ve BURUN İÇİ TEMİZLİĞİ işleminin nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz. İster Burun Estetiği Ameliyatı olsun, ister burundan rahat nefes almak için yapılan burun kemik ve kıkırdak kırığı operasyonları olsun, ameliyat sonrası güzel bir buruna sahip olmak için iyileşme sürecinin iyi olması gerekir ve bunun için de özenli bir burun bakımı gereklidir. Rinoplasti sonrası burun bakımının ayrıntılarını öğrenmek için ilgili makaleyi okuyabilirsiniz... DAHA FAZLA OKU ►

Burun estetiği operasyonu 18 yaşını geçmiş bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı herkese yapılabilir.

Meslek hayatımda gerçekleştirdiğim 4.500 burun estetiği operasyonlarında %5 oranında rinoplasti revizyonu gerçekleştirdim.

Burun estetiği revizyonlarının büyük çoğunluğu iyileşme sorunlarından az bir kısmı da erken dönemde alınan darbelerden kaynaklanır.

Burun estetiği öncesinde ameliyat planlaması oldukça ayrıntılı ve titiz bir şekilde uygulanmaktadır. Burun organının fonksiyonel özelliklerine zarar verilmeden, kişinin arzu ettiği burun şekline ve ölçüsüne kavuşması sağlanmaktadır. 

BURUN ESTETİĞİ ameliyatlarından sonra İYİLEŞME dışarıdan müdahale ve ilaçlar ile hızlandırılamazEstetik Burun ameliyatı iyileşmesi uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Burun estetiği ameliyatı iyileşmesi 6 ay ile 2 yıla kadar değişen bir zaman dönemi alabilmektedir. Burun estetiği öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. 

Bu yazıda, burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı iyileşmesi, operasyon süreci sonrası burun bakımı, ameliyat fiyatları ve estetik burun ameliyatı öncesi ve sonrası ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Ayrıca Burun Estetiği İyileşme Sürecinde Burun Bakımı Etkisini inceleyeceğiz.

Lütfen yeni burnunuzun en iyi haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Burun Estetiği Öncesi Ameliyat Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Burun hem fonksiyonel hem de görsel önemi olan bir organdır. Bu nedenle burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sadece görselliği düzeltmeyi değil, aynı zamanda nefes alma problemini de gidermeyi hedeflemektedir. Rinoplasti operasyonu ile burundaki şekil bozuklukları ve nefes almada zorluğa neden olan fiziksel ve fonksiyonel bozukluklar da düzeltilir. Önemli olan; standart bir burun ameliyatı değil, hastanın ihtiyacına ve yüzüne uygun, doğal bir burun şekli yanında rahat nefes alan sağlıklı burun solunumu sağlanabilmesidir.

Hastalar çeşitli şikayetler ile estetik burun cerrahlarına başvururlar; aşırı büyük burun, geniş burun, kemerli burun, kısa burun, geniş burun delikleri, eğri burun, burun ucu düşüklüğü gibi. Neler yapılabileceği karşılıklı olarak görüşülür ve beklentileri doğrultusunda yüzüne en uygun ameliyat planlanır. Görüşme esnasında hastaların genel sağlık durumları da değerlendirilir. Yaş için kesin bir sınırlama olmasa da 18 yaşın doldurulmuş olması önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme dışarıdan müdahale ve ilaçlar ile hızlandırılmaz. Estetik burun ameliyatı iyileşmesi uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Burun estetiği ameliyatı iyileşmesi ince derili burunlarda 6 ay ile 1 yıl kadar bir sürede tamamlanır. Bu süre kalın burun derili burunlarda 1 ile 2 yıla kadar değişen bir zaman dönemi alabilmektedir. Lütfen burnunuzun en iyi haline ulaşmak için kendinize zaman tanıyın.

Burun estetiği ameliyatı öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Ameliyattan sonra aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Burun ameliyatı sonrası 4-6 saat kadar hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Ağzınızda oluşabilecek kuruluk için dudaklarınızı ıslatabilirsiniz. Beslenmeye hafif sulu gıdalara başlamanız önerilir. Burun ameliyatı sonrası fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır. Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen HAPŞIRMADA AĞIZ AÇIK OLMALIDIR. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Burun Şişlikleri ve Ödemi Ne Zaman Geçer?

Estetik ameliyatlarından sonra az ya da çok bütün burunlarda ve göz çevresinde şişlikler olur. Burun estetiği sonrası göz çevresine ilk üç gün saatte 10 ila 15 dakika soğuk buz uygulaması şişliklerin oluşmasını azaltır. Burun çevresi şişlikleri ilk üç gün en yüksek seviyeye çıkarak üçüncü günden sonra inmeye başlar. Burun müdahalesinden 5 ile 7 gün sonra belirgin ödem kalmaz ve şişlikler büyük oranda inmiş olur. Burundaki ödemin tamamen inmesi ve burnun son halini alması ince derili kişilerde 6 ile 12 ay kadar zaman alırken kalın burun derisine sahip bireylerde bu süre daha uzundur ve 1 ile 2 yıl kadar zaman alabilmektedir. Burun şişlikleri inmesi süreci bakımından en önce göz çevresi iyileşir. Daha sonra burnun sırtı ortası ve daha sonra burnun kaşlara yakın kısmı şişlikleri ve en son da burun ucu ödemi iner.

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme zaman alır ve sabır gerektirir. Estetik burun ameliyatı sonrası ilk kontrolünüz 10. Günde olur ve bu süre sonunda büyük oranda iyileşmiş olursunuz. Bu kontrolde burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve üstündeki termoplastik atel alınır. Şişlikler nedeniyle ilk görüntünüze alışamayabilirsiniz ve hatta hoşunuza gitmeyebilir. Yüzünüzdeki şişlikler 3 ile 5 günde büyük oranda iner. Eğer morluklar oluşur ise genellikle iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Morluk iyileşmesi bazen 1 ay kadar sürebilir ve gözün akında da görülebilir. Rinoplasti ameliyatından sanraki İlk 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Burnunuzun son şeklini alması bir yılı bulacaktır. İyileşme hızlandırılamayan uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Lütfen yeni yüzünüze alışmak için kendinize zaman tanıyın.

İnsan bedenleri yaralanmaya ve iyileşmeye farklı tepkiler verir. Her vücut hücre organizasyonu diğerlerine benzemeyen özgün ve özel bir yapı oluşturur. Bu yüzden her vücudun aynı veya benzer olaylara reaksiyonları farklı cereyan eder. İnsanların yüzleri aynı yapılardan oluşmasına rağmen hiçbir zaman birbirine benzemeyen eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Hiçbir yüz ve burun diğerine benzemediğine göre sonuçlarda farklı olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Ameliyatın İyileşme Kalitesi Nasıl Değerlendilir?

İyileşme tamamlandıktan sonra;

 • Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa
 • Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa
 • Aynanın karşısına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız
 • Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız

Estetik Burun ameliyatınız başarılıdır.

Burun Estetiği Sonrası Güzel İyileşme İçin Burun Bakımı Önemlidir!

Burun Ameliyatı sonrası burun bakımı na aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önemlidir.

Burun ameliyatından sonra; İlk 24 Saat, İlk 3 Gün, İlk 1 Hafta ve İlk 1 Ay olacak şekilde aşağıdaki kurallara dikkat ediniz ve tavsiyelere uyunuz.

Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 24 saat dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde plastik bir atel olacaktır. Bu atel, burna şekil verilmesi ve burnun korunması için önemlidir. Burun üstündeki atele dokunmayın.
 • Burun altındaki tampon gerektikçe değiştirilebilir ve kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.
 • Uyurken veya dinlenirken, başınızı gövdenizden en az iki yastık yüksekte olacak şekilde dik tutmalıdüz olarak yatmalısınız.
 • Ameliyat süresince almış olduğunuz anestezi ilaçları nedeniyle bitkinlik ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durum birkaç gün içinde azalarak geçecek ve kendiniz daha iyi hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir.
 • Yeterli sıvı almanız önemlidir. İçeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletecektir. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanabilirsiniz.
 • Burun deliklerinize ve dikişlere merhem sürerek nemli tutmalısınız.
 • Dişlerinizi dikkatle fırçalayın ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyin veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
 • Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
 • Antibiyotiği bitinceye kadar düzenli kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi gerekmedikçe kullanmayın. Eğer ağrı kesici almanız lazımsa tok olmalısınız.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Bakımı Önemlidir

Burun Estetiği Sonrası BURUN BAKIMI ve burnu temiz tutmak için burun temizliği işleminin nasıl yapılacağını bilmek gerekir. İster estetik burun ameliyatı olsun, ister burundan rahat nefes almak için yapılan burun kemik ve kıkırdak kırığı operasyonları olsun, ameliyat sonrası güzel bir buruna sahip olmak için iyileşme sürecinin iyi olması gerekir ve bunun için de özenli bir burun bakımı gereklidir. Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme zaman alır ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önemlidir.

Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde plastik bir atel olacaktır. Bu atel, burna şekil verilmesi ve burnun korunması için önemlidir. Burun üstündeki atele dokunmayın. Burun altındaki tampon gerektikçe değiştirilebilir ve kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.

 • Uyurken veya dinlenirken, başınızı gözdenizden en az iki yastık yüksekte olacak şekilde dik tutmalı, DÜZ olarak YATMALISINIZ. Üç hafta süre ile sağa sola dönüp YAN YATMAYIN.
 • Ameliyat süresince almış olduğunuz anestezi ilaçları nedeni ile bitkinlik ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durum birkaç gün içinde azalarak geçecek ve kendiniz daha iyi hisseddeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir.
 • Burnunuzdan bir miktar pembe açık kırmızı renkli sızıntı olması beklenen bir durumdur. İlk iki günden sonra rengi açılarak azalır ve durur. Eğer sürekli kırmızı kan geliyorsa ve miktarı fazlaysa doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Burun Darbelerden Korunmalı Temiz Tutulmalıdır

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası burun içindeki şişlik ve kan pıhtıları nedeni ile burnunuzdan rahat nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız.

Yeterli sıvı almanız önemlidir. İçeceğiniz meyve suyu, su, ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletecektir. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar tüketiniz. Dudaklarınız nemli tutmak için jel veya dudak kremi kullanabilirsiniz. 

 • Burun deliklerinize ve dikişlere merhem sürerek nemli tutmalısınız. İyileşmenin iyi olması için YARA NEMLİ ve TEMİZ OLMALI.
 • Dişlerinizi dikkatle fırçalayın ve sadece yumuşak bir dış fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyin veya üst dudağınızı gerektirdiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız. 
 • Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullnaınız. Aspirin ve aspirin içeren ileçlar ile kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanmayınız.
 • Antibiyotiği bitinceye kadar düzenli kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi gerekmedikçe kullanmayın. Eğer ağrı kesici kullanmanız lazımsa TOK olmalısınız. 
 • Operasyondan sonraki ilk 3 gün uyanık iken saatte 15 dk olacak şekilde Göz Çevresine Buz Uygulaması yapabilirsiniz. Soğuk hidroterapi olan göz çevresine buz uygulaması AĞRI ve BURUN KANAMASI olayını azaltır.
 • Alın ve göz çevresinde şişlik, göz etrafı ve göz akında morluk olabilir. Endişe etmeyin. Şişlikler 1 haftada, morluklar 2-3 hafta içinde geçecektir.

 

İstirahat Edilmeli Ani Harekerlerden Sakınılmalı

Yataktan kalkarken önce yatak kenarına oturup ayağınızı yere basın, başınzı dik tutun ve karşıya bakın. Vücudunuz yeni pozisyona uyum sağlayana kadar bekleyin. Yavaşça kalkın. Baş dönmesi ve mide bulantısı varsa hemen uzanıp ayak ve bacaklarınızın altına destek koyarak vücudunuzdan biraz yükseğe kaldırın ve kendinizi iyi hissedene kadar dinlenin. 

 • Bağ ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı olabilir. Yuttuğunuz kanlar nedeniyle kanlı kusma, siyah dışkılama görülebilir. Sıvı ağırlıklı beslenmeniz iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 • Burun Operasyonunudan sonrahi ilk 5 günü sakin ve dinlenerek geçirin. Ani hareketlerden sakının.
 • Burun üstündeki ateli ıslatmadan duş alabilir, saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Kontrollerinize TOK gelmelisiniz ve fazla beklememek için lütfen randevu alın.
 • Operasyonun ilk haftasından sonra burun üstündeki atel alınacaktır. Bu işlem sırasında fazla rahatsızlık duymayacaksınız.
 • BURUN TAMONU ALDIRMANIZ GEREKMEZ. Çünkü TAMPON YOK. Burun içine çok nadir durumlar dışında tampon konulmaz. Eğer burun içinde birşey yerleştirilmiş ise iyileşme durumunuza göre ameliyattan sonraki 2. Gün ve sonrasında alınacaktır. Bu işlem sırasında fazla rahatsızlık duymayacaksınız.
 • Burun ameliyatı sonunda burunda tıkanıklık olabilir. Bu dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürme haraketine teşebbüs etmeyin. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyi veya damlaları kullanmayıız.
 • Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız AĞIZ AÇIK HAPŞIRMAYA çalışın.

 

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatın 3. Gününden sonra kanama durmuş ise burun içi bakımı yapmalısınız. BURUN BAKIMI yapışıklıkların engellenmesi ve rahat almanız için önemlidir. Deniz suyu spreyini her iki burun deliklerinize sıkarak nefesinizle nazikçe sümkürme yapabilirsniz. Elinizle burun ucuna dokunmayın ve sıkıştırmayın. st dudaktan peeteyle ıslaklıkları silebilirsniz. 

 • KANAMA olursa Göz Çevresine BUZ UYGULAYIN, burnunuzu elle sıkıştırmayın
 • Burnuzun üsütndeki atel alındığı zaman çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bunlar zamanla kendiliğinden düzelecektir. 
 • Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız.  Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir işleme maruz kaldı ve zamanla düzelip çok daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir. Bu süre kalın burun deirili burunlarda 1 ile 2 yılı bulabilir. 
 • Yeni görüntünüze alışmanız biraz zaman alacaktır. Her geçen gün burnunuzun ve yüzünüzün daha iyi olduğunu göreceksiniz. Kendinize biraz zaman tanımalı ve sabırlı olmalısınız. Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Küçük berelerin gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir. 
 • Ameliyattan sonra ilk iki hafta süreyle ıkınma, eğilme, ağır bir şeyler kaldırma ( özellikle küçük çocukları), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
 • Burun ucunda ve bazen üst dudakta uyuşukluk hissedilebilir. Bu zamanla azalacaktır.

 

Doktor Tavsiyeleri ile Kontroller Tedavinin Parçasıdır

Burun Estetiği sonrası kontroller burun iyileşmesinin takibi ve sizin de burnunuzdaki değişimi görmeniz açısından önemlidir. Çünkü burundaki değişim bütün yüz görüntüsünü etkiler ve ilk haftalar tam istenilen sonuçlar elde edilemez. Kontroller sırasında çekilen burun resimlerinin önceki burun fotoğrafları ile kıyaslanması kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

 • Bir ay süre ile direk güneş ışınlarna maruz kalmaktan kaçının. Güneşe çıkmak durumunda kalırsanız burnu koruyacak şapka takabilirsiniz. Bu size uygun değilse güneşe çıkmadan 15 dk önce koruyucu faktör içeriği 30 ve üstünde olan bir koruyucu kremi burun ve yüzünüze sürebilirsiniz. Kremin etkisi yaklaşık 4 saat sürer, daha uzun süre güneşe maruz kalacaksanız tekrar krem uygulamalısınız. Güneş koruyucu kremler güneş  lekeleri ve cildin yaşlanmasına neden olan zararlı ışınlardan korunmaya yardım edecektir. 
 • Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça İki Ay Gözlük Kullanmayın. Eğer gözlük kullanmak zorunda kalırsanız burun üstünde atel varken takılabilir. Gözlük kullanmaya mecbur kalınırsa gözlüğün burna bası yapmasını engellyecek lens, burun maskesi, alına bantla asma gibi çareler aranmalıdır.
 • Operasyon sonu istemeden burnunuza darbe alırsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Burnun son şeklini alması bir yılı bulacaktır. Bazen değişiklikler kalın derili burunlarda iki yıla kadar sürebilir. Müdahale gerektirecek bir durum oluşursa son operayondan bir yıl sonra yapılabilir.

 

Burun Ameliyatı sonrası randevularınızın hepsine giymeye çalışınınz. Burun Estetiği Sonrası Kontrollerde Çekilen Burun Resimleri iyileşmenin takibi için gereklidir. Ameliyat Öncesi Alınan Burun Fotoğrafları ile yenilerinin karşılaştıtılması değerlendirme kriterlerinden biridir. Aradaki farkı görmeniz kendiniz daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ameliyat Sonrası Kontrol Randevuları 1 HAFTA, 1. Ay,  3. Ay, 6. Aya ve 1. YILA verilir. Estetik Burun Ameliyatı 1. Yılından sonra eğer imkan ve zaman olursa doktorunuz sizi yılda bir kez görmek isteyebilir.

Burun Estetiği Yaptırmayı Düşünüyor ya da İstiyorsanız ve Burun Ameliyatu Hazırlık Muayenesi için görüşmeye gelemeyecek kadar uzakta oturuyorsanız veya iş yoğunluğu nedeniyle zaman bulamaıyorsanızr doktor ile Online Konsültasyon yapabilirsiniz. Şikayetlerinizi açıklayarak burun resimlerinizi bize gönderip değerlendirme ve burun tadarımı yaptırabilirsiniz. Bu işlem canmı Burun Fizik Muayene incelemesinin yerini tutmasa da bir ön fikir verebilir. 

 

burun bakımıBurun Estetiği Olmak İstiyorsanız!

Örnekteki gibi ÖNDEN ve YANDAN Burun Resimlerinizi aşağıdaki yeşil buton yolu ile göndererek ameliyat sonrası nasıl bir burun ve yüz görüntünüz olacağını görebilirsiniz. 

 

FOTO GÖNDER ►

 

Biz de burun tasarımınız yaparak size geri gönderelim. Böylece burun ameliyatı olmadan önce seçme ve vazgeçme şansınız olsun.

Kararınızın hayatınıza gülellikler katması dielğiyle...

 

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 


Göğüs

Meme estetiğinde uygulanabilen işlemlerin başında; meme büyütme, meme küçülme ve meme dikleştirme uygulamaları gelmektedir. Kişinin arzusuna göre ve meme ölçüsüne göre hangi işlemin ya da işlemlerin yapılacağına ameliyat planlaması sırasına karar verilmektedir. 

Meme estetiği olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve sağlık açısından herhangi bir problem yaşamıyor olmak gerekmektedir. 18 yaşındakilerin meme estetiği olmasında gerek yasal gerekse de fizyolojik açıdan bir engel bulunmamaktadır.

Meme estetiği uygulamaları oldukça uzun süren ve ayrıntılı ve kapsamlı bir operasyondur. Bu nedenle bu ameliyatlarda genel anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde meme estetiği ameliyatları sonrasında uygulanan dikişlerin izleri zaman içerisinde gözle görülemeyecek kadar iyileşme yaşayabilmektedir. Ancak bu durumun doktorun tecrübesine ve cilt yapısına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Silikondan üretilmiş meme protezleri onlarca yıldır binlerce kadında kullanılmıştır. Günümüzdeki klinik birikim ve tecrübelerin sonucunda ulaşılan günkü bilgilerimiz bir kaç istisna dışında göğüs silikonlarının önemli bir yan etkisinin olmadığı yönündedir.

Meme estetiği ameliyatlarının kansere neden olduğu konusunda herhangi bir kanıtlanmış veri bulunmamaktadır.

Erkekteki meme büyümesinin tedavisinde göğüs küçültme ameliyatı sonrası, meme başı renkli doku ile cilt sınırından yarım ay şeklinde bir kesi ile girilir. Bu giriş yolu koyu renkli deriden açık renkli cilde geçiş bölgesi olduğundan iz zor fark edilir. İz zamanla solarak belirsiz hale gelir.

Meme Büyütme Ameliyatından sonra Göğüs Silikonu İyileşme Sürecinin rahat olması için göğüs bakım işine aktif olarak katılmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuz önerilerine uymanız önemlidir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi Silikon ile Göğüs Büyütme Estetiği sonrası HİJYEN ve TEMİZLİĞİ DİKKAT ETMEK, göğüs üstündeki meme pansumanlarının bakımı; temiz ve kuru tutulması enfeksiyon gelişimini engellemek bakımından bir zorunluluktur.

Meme Büyütme Estetiği Sonrası Göğüs İyileşmesi Nasıl Olur?

Göğüs Büyütme Ameliyatı sonrası İYİLEŞME süreci ilk günlerde biraz sıkıntılı olsa da genellikle HIZLIDIR ve çabuk toparlanıp normal yaşantınıza dönmeniz kolay olur. Estetik Meme Büyütme ameliyatları sonrasında İYİLEŞME SÜRESİ bakımından üçüncü gün sosyal hayatınıza dönüp beşinci gün ofis işlerinize başlayabilirsiniz. Meme Büyütme Öncesi biraz heyecan olsa da Göğüs üstünde hissedilen baskı dışında Ameliyatı Sonrası Genellikle Rahat Geçer. Lütfen yeni göğüslerinizin en güzel haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Göğüs büyütme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer.

Estetik Silikonlu Meme Büyütme Ameliyatı nın erken döneminde, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrı olmaz. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

 • Göğüs büyütme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.
 • Silikon meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.
 • Silikon protez ile meme büyütme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.
 • Bazı silikon ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar bir kaç hafta içinde  kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Pansumanlarının Açılması

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATININ 4. GÜNÜ PANSUMANINIZ AÇILIR. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morlular olabilir. Özellikle kastı protezlerin ilk görünümü iyi olmayabilir ve kas önü silikon protezlere göre ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve geç dönemde kas altı silikonların güzel görünümünü koruması kas önü protezlere göre daha uzun süre kalıcıdır.

Silikon meme protezlerinin yerleştirildiği yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir İZ KREMİ kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Bu iz kremi meme protezinin yerleştirildiği ciltteki izin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Silikon Meme Protezi ameliyatı ile göğüs büyütme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde GÖĞÜS MASAJI gösteriyorum. Meme Masajları nı üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden meme silikonu ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Eminim meme masajınızı severek ve zevk ile yapacaklardır.

GÖĞÜS MASAJI, meme silikon ameliyatları ile göğüs büyütme ameliyatı sonrası silikon protez çevresinde gelişen ve abartılı olursa göğüslerin şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirmektedir. Düzenli masaj oluşacak kapsülün iyi şekilde meydana gelmesini destekleyerek harika göğüslerinizin bozulmasını önleyebilir.

Silikon ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs büyütme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben Medikal Sutyeni, Silikon Meme Protezi ile Göğüs Büyütme yaptığım hastalarıma meme büyütme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. MEDİKAL SUTYENLER, Sporcu Sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler Meme Ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler.

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Silikon Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz

Göğüs pansumanınızın açıldığı 3. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme protezinin yerleştirildiği yerdeki cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon ameliyatları sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme büyütme ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir.  Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, GÖĞÜS CİLDİNİZİ  2 AY BOYUNCA GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINDAN KORUMALISINIZ. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30′ un üzerinde olan bir GÜNEŞ KORUYUCU KREM KULLANABİLİRSİNİZ. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kremi sürüdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız
 • Çok terlemiş iseniz
 • Duş almış iseniz
 • Elbise değiştirmiş iseniz
 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz

Meme Büyütme Sonrası Sosyal Aktivitelere Dönme

 • MEME SİLİKON AMELİYATI SONRASI 1.GÜN TEMEL İHTİYAÇLARINIZ DIŞINDA YATAĞINIZDA DİNLENEREK İSTİRAHAT ETMENİZ ÖNERİLİR.
 • Meme büyütme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.
 • Göğüs silikonu ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz.  Meme protezi ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürsünüz.

Meme Büyütme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

 • Meme protezi ile göğüs büyütme yapılan kadınlar, GÖĞÜS SİLİKONU AMELİYATININ 5. GÜNÜ fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen OFİS İŞLERİNE BAŞLAYABİLİRLER.
 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektiren AĞIR İŞLERE göğüs büyütme ameliyatlarının 10. GÜNÜ geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Meme Büyütme Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs silikonu ile meme büyütme yapılan kadınlar meme protezi ameliyatlarının 1. Haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.
 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 2. Haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.
 • Protez ile Meme Büyütme ameliyatlarının 3. Haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.
 • Meme protezi ameliyatları ile göğüs silikonu yerleştirilen kadınlar 4. Haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.
 • Meme Büyütme Ameliyatı sonrası 2. Aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Erkek meme büyümesi düzeltme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Bu operasyon olağan dışı bir durum olmadıkça hastanede kalmayı gerektirmez. İlk bir iki gün ilaçla kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Bir kaç gün sonra normal hayata dönebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci estetik meme toparlama ve göğüs kaldırma ameliyatı içeriğine göre farklılık gösterebilir.  Meme dikleştirme estetiği sonrası iyileşmenin hızlı ve rahat olması için göğüs bakım işine aktif olarak katılmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuz önerilerine uymanız önemlidir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi ister silikonlu göğüs dikleştirme estetiği olsun, ister silikonsuz meme kaldırma toparlama ameliyatı olsun; operasyon sonrası hijyen ve temizliğe dikkat etmek, göğüs üstündeki meme pansumanlarının bakımı; temiz ve kuru tutulması enfeksiyon gelişimini engellemek bakımından bir zorunluluktur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı sonrası özellikle meme silikonu ile birlikte göğüs toparlama estetiğinin yapıldığı ameliyatlarda iyileşme süreci ilk günlerde biraz sıkıntılı olsa da genellikle hızlıdır ve çabuk toparlanıp normal yaşantınıza dönmeniz kolay olur. Estetik Göğüs Dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süresi bakımından üçüncü gün sosyal hayatınıza dönüp beşinci gün ofis işlerinize başlayabilirsiniz. Meme Dikleştirme Öncesi biraz heyecan olsa da Göğüs üstünde hissedilen baskı dışında Ameliyatı Sonrası Genellikle Rahat Geçer. Lütfen yeni göğüslerinizin en güzel haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Göğüs dikleştirme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer.

İster Estetik Silikonlu Meme Dikleştirme Ameliyatı olsun, İster Silikon Takılmayan  Göğüs Toparlama Ameliyatıolsun; göğüs dikleştirme ameliyatlarının ilk 6 saatlik erken dönemi, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrısız geçer. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

 • Göğüs dikleştirme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.
 • Silikon meme protezi ile göğüs dikleştirme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. Ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.
 • Silikon protez ile meme dikleştirme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.
 • Bazı silikonlu göğüs dikleştirme ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Pansumanlarının Açılması

Göğüs dikleştirme ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morlular olabilir. Özellikle kas altı protezlerin ilk görünümü iyi olmayabilir ve kas önü silikon protezlere göre ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve geç dönemde kas altı silikonların güzel görünümünü koruması kas önü protezlere göre daha uzun süre kalıcıdır.

Silikon takılan meme dikleştirme ameliyatlarında, göğüs protezlerinin yerleştirildiği yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir iz kremi kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Göğüs dikleştirme sonrası en az 3 ay, bazen 6 ay boyunca düzenli kullanılan iz kremi, meme toparlama işleminin ciltteki izinin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Silikon Meme Protezi ameliyatı ile göğüs dikleştirme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde göğüs masajı gösteriyorum. Bunları üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden göğüs silikonu dikleştirme ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Eminim meme masajınızı severek ve zevk ile yapacaklardır.

Göğüs masajı, meme silikon ameliyatları ile göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası silikon protez çevresinde gelişen ve abartılı olursa göğüslerin şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirmektedir. Düzenli masaj oluşacak kapsülün iyi şekilde meydana gelmesini destekleyerek harika göğüslerinizin bozulmasını önleyebilir.

Silikonlu estetik göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs dikleştirme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben Medikal Sutyeni, Silikon Meme Protezi ile Göğüs Dikleştirme yaptığım hastalarıma meme büyütme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. Medikal sutyenler, sporcu sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler Meme Dikleştirme Ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler.

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz 

Göğüs pansumanınızın açıldığı 4. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme dikleştirme estetiği sonrası cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon takılan göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme dikleştime ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir. Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, göğüs cildinizi 2 ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30' un üzerinde olan bir güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kremi sürdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız
 • Çok terlemiş iseniz
 • Duş almış iseniz
 • Elbise değiştirmiş iseniz
 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Sonrası Sosyal Aktivitelere Dönme

Silikonlu göğüs dikleştirme ile silikonsuz meme toparlama sonrası sosyal aktivitelere dönme zamanı bakımından farklılık olabilir.

 • Meme silikonu takılan göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası 1. Gün temel ihtiyaçlarınız dışında yatağınızda dinlenerek istirahat etmeniz önerilir.
 • Silikon takılmayan meme dikleştirme estetiği sonrası ameliyatın 2. Saatinden sonra temel ihtiyaçlarınız için ayağa kalkabilir ve doktorunuz izin verirse 6 saat sonra taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Silikonsuz göğüs dikleştirme estetiği sonrası 2. Gün hafif yürüyüşler yapabilirsniz.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.
 • Göğüs silikonu takılan meme dikleştirme ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz. Meme dikleştirme ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürüsünüz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

 • Göğüs dikleştirme estetiği işleminde silikon takılmamış ise ameliyatın 3. Günü aşırı çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlanabilir.
 • Meme protezi ile göğüs dikleştirme yapılan kadınlar, göğüs silikonu ameliyatının 5. günü fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlayabilirler.
 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektiren ağır işlere silikonlu göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası en az 10 gün geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs silikonu ile meme dikleştirme yapılan kadınlar protezli meme dikleştirme ameliyatlarının 1. haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarının 2. haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.
 • Protez ile Meme Dikleştirme ameliyatlarının 3. haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.
 • Meme dikleştirme ameliyatlarında meme dokuları içine göğüs silikonu yerleştirilen kadınlar, meme protezi takma işlemi sonrası ameliyatlarının 4. haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.
 • Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası 2. aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Günümüzde meme estetiğinin cerrahi ve cerrahi dışı pek çok yöntemi bulunmaktadır. Ancak meme estetiği ameliyatı; ameliyatsız yöntemlere oranla çok daha güvenilir bir operasyon süreci sunmasının yanı sıra aynı zamanda kalıcı etki göstermektedir. Bu nedenle günümüzde pek çok kadın meme estetiği ameliyatlarını tercih etmektedir. 

Meme estetiği ameliyatı olmadan önce ameliyat olacak kişi ayrıntılı bir muayene süreci yaşamaktadır. Bu süreçte fizik muayene ve kan testlerinin yanı sıra röntgen, ultrason ve mamografi gibi radyolojik görüntülemelerden de faydalanılmaktadır. 


0532 301 1737