Karın Germe Ameliyatı

Image Description
karın germe ameliyatı

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme, yaşlanma ve daha pek çok etkene bağlı olarak karın alt ve orta bölümünde deri gevşemeleri, yağ birikimi, hamilelik ve kiloya bağlı çatlaklar ile izler görülebilmektedir. Karın ameliyatları ile gevşemiş olan ve aşırı yağlanmış olan deri tamamen çıkarılmaktadır. Bu operasyona “Karın Germe (Abdominoplasty) Ameliyatı” denilmektedir.

Genellikle her hamilelikte karında deformasyonlar görülür. Bu deformasyonlar göbek estetiğinin bozulmasına yol açmaktadır. Daha sonraki ve kilo alımının olduğu hamileliklerde ise karın bölgesindeki deformasyonların oranı artmaktadır. Karın derisinde boşalmalar ve çatlaklıklara eşlik eden sarkmalar meydana gelmektedir.

Karın duvarındaki bağ dokuları gevşeyerek öne doğru çıkık bir hal almakta ve şişkin bir görünüme sahip olmaktadır. Bu noktada tercih edilen karın germe ameliyatları özellikle hamilelik sonrasında oluşan deformasyonların giderilmesi açısından en etkili yöntemdir. Ancak bu ameliyatta kullanılan yöntemler ve teknikler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı içerisinde yer alan durumlar hekim ve hasta ilişkisi kurularak yöntem planlanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tam karın germe ameliyatlarında karın bölgesinde fazlaca yağ depolanması olması durumunda ilk olarak tüm bel ve karın bölgesine liposuction uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamadan sonra, karnın alt bölümünde yer alan kasık kemikleri arasında çamaşır içerisinde kalacak şekilde kesi yapılmaktadır. Bu işlemden sonra ise karın deriniz üst bölümde yer alan göğüs kemiğine kadar karından kaldırılmaktadır. Gevşeyen karın kasları ise karın duvarı üzerinde dikilerek sıkılaştırma işlemi yapılır. Karın germe ameliyatları gerek görüldüğü takdirde farklı yerlerden kesi işlemine başlanılarak da yapılabilmektedir. Hem karın hem de bel bölgesinde bu şekilde sıkılaştırma işlemi uygulanmaktadır.

Son olarak ise üst bölgede kalan cilt aşağıya doğru çekilerek göbek deliği için yeni bir yuva açılmış olur. Tam karın germe ameliyatları sonrasında göbek ve bel civarınız incelmiş olacak ve daha genç bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Karın germe ameliyatları yaklaşık olarak 2 saat civarında sürmektedir ve genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatları (Abdominoplasty) Niçin Yapılır?

Karın germe ameliyatları karın bölgesindeki sarkan ve gevşeyen derinin alınmasını, çatlakların giderilmesini, fazla yağların alınarak karın duvarının gergin bir hal alması amacı ile yapılmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi kilo alma ve hamilelik faktörleri ile meydana gelen karın deformasyonlarının neredeyse tümü bu operasyon sonucunda başarılı bir şekilde giderilmektedir.

Bu operasyonlar 18 yaşını doldurmuş tüm kişiler tarafından tercih edilebilir. Ancak karın germe ameliyatına uygun olup olunmadığı hekim tarafından belirlenmektedir. Özellikle aşırı obez olmayanlar, tüm egzersizlere rağmen karın bölgesindeki yağları eritemeyenler, kilo alıp vermeye bağlı olarak karında çatlak ve gevşeme sorunu olanlar, hamilelik sonucunda karın bölgesinde sarkma meydana gelenler bu ameliyata başvurabilirler.

Vücudu ideal estetik görüntüye sahip olmasına rağmen yalnızca karın bölgesinde yağlanma ve kilo problemi olanlar ve operasyon sonrasında kısa bir süre içerisinde hamilelik düşünmeyenler tarafından da rahatlıkla başvurulabilecek bir ameliyattır. Ancak ameliyatın çeşitleri ve uygulanacak yöntemler yukarıda belirtilen şikayetlere ve deformasyonlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı detaylı bir şekilde konu başlığı altında açıklanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için operasyon öncesinde yapılması gerekenler bulunmaktadır.

  • Ameliyat tarihine karar verileceği zaman kişinin adet dönemi göz önünde bulundurulmalıdır. Adet döneminde ameliyat yapılmamaktadır.
  • Operasyon geçirecek kişi sigara kullanıyorsa, ameliyat öncesi ve sonrası 3’er haftalık dönemde sigara kullanmamalıdır. Sigara kan dolaşımını yavaşlatan olumsuz bir etkiye sahiptir ve bu durum karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci açısından olumsuz kabul edilmektedir.
  • Kişi daha önce bir karın operasyonu geçirdiyse, bu durumu cerrahına belirtmeli ve operasyon kararı bu duruma göre alınmalıdır.
  • Operasyon öncesinde karın bölgesindeki cilt yapısı değerlendirilmelidir. Gerekirse kişiden kilo vermesi istenmekte ve operasyon daha sonra gerçekleştirilmektedir.
  • Operasyon geçirecek olan kişi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, operasyondan iki hafta önce bu ilaçlar kesilmelidir. Ancak bu ilaçların kullanımı hayati önem taşıyorsa, operasyon süreci ve operasyonun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği bir daha gözden geçirilmelidir. Bu durum tüm ilaçlar için de önem arz etmektedir. Sürekli kullanılması gereken ilaçlar varsa, doktora operasyondan önce belirtilmesi gerekmektedir.

Karın Germe (Abdominoplasty) Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Karın germe ameliyatlarının planlanmasının yapılmasının asıl amacı hangi yöntemin kullanılıp kullanılmayacağıdır. Bu nedenle Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı ameliyat öncesinde başarı oranı açısından oldukça önemlidir.

Karın germe ameliyatının planlanmasında; yağlanma oranı, cildin sarma seviyesi, gevşeme boyutları, kilo ve karın bölgesindeki yağlanma şekli ile diğer bölgelerdeki yağlanma sorunları incelenmektedir. Bu hususlar göz önünde bulundurularak ameliyatın türü belirlenmekte ve daha gergin bir karın için işlemler başlatılmaktadır. Ayrıca karın bölgesi dışında yaşanılan estetik sorunlar ve kilo problemleri için de farklı tedavi yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Karın germe ameliyatlarında kullanılan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu ameliyat yöntemleri “Mini Karın Germe ve Tam Karın Germe” ameliyatlarıdır. Bu yöntemlerin belirlenirken deformasyonların boyutu ve bulundukları bölgeler dikkate alınmaktadır.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesindeki deformasyonların ve şikayeti oluşturan sorunların olduğu bölge göbek deliği altında ise “Mini Karın Germe Ameliyatı” tercih edilmektedir. Göbek deliği altındaki sarkmalar, çatlaklar, gevşemeler ve kasların gevşemesi durumu bu operasyon ile rahatlıkla giderilmektedir. Ayrıca karın kaslarında gevşeme ve ayrılma yoksa başarılı bir sonuç vermektedir.

Mini karın germe ameliyatları ortalama 1.5 – 2 saat süren bir operasyondur. Bu yönteminde göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin altındaki çatlaklar, sarkmaya ve gevşemeye neden olan yağ ile birlikte deri çıkartılarak alınmaktadır. Daha sonrasında eğer kaslarda gevşeme varsa ve bu gevşeme ortadan kaldırılarak daha gergin bir karın elde edilmektedir.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı yukarıda bahsedilen operasyondan tekniğinden biraz daha farklıdır. Tam karın germe ameliyatlarındaki sorunlar genellikle göbek deliği üstünde yer alan kasların birbirinden uzaklaşmasına bağlı olan gelişmektedir. Bu nedenle bu kasların birbirine yaklaştırılması ameliyatın temel amacıdır.

Ameliyat genel anestezi eşliğinde ortalama 3 – 4 saat süren bir işlemdir. Ameliyat esnasında göbek deliğinin üst kısmı ile kasık bölgesine dikey ya da deformasyonun boyutuna bağlı olarak yatay kesiler atılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kesiler sonrasında atılan kesiler doğrultusunda göbek deliğinin üzerinde ve altındaki bölgelerdeki gevşemeler, çatlaklar, fazla yağ ve cilt dokusundaki sarkmalar alınarak gerdirilmektedir. Bu gerdirme işlemi sonrasında daha sıkı bir karın ortaya çıkmaktadır. Karın kaslarının sıkılaşmasına yönelik bu operasyon sonucunda da daha estetik ve vücut yapısına uygun bir gergin karın elde edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci sırasında hastanın, günlük, haftalık ve aylık olarak uzak durması ve uygulaması gereken durumlar bulunmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirilmesinden sonra hasta bir gün hastanede yatmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyattan 1 saat sonra uyanan hastanın direnleri ise ertesi gün çıkartılmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci hemen başlamaktadır. Kişi eve döndükten sonra gündelik hayatına yavaş yavaş başlayabilmektedir. Ancak özellikle ilk bir hafta karnı zorlayacak hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca hasta enfeksiyonlara karşı hijyene dikkat etmeli ve doktorun önerdiği antibiyotikleri aksatmadan almalıdır. Ameliyat sonrası ilk hafta operasyon bölgesinde hafif ağrı meydana gelebilir, bu durum için ağrı kesici kullanılmakta ancak ağrılar 4-7 gün arasında geçmektedir. Bunun dışında yaşanacak şiddetli ve geçmeyen ağrılar olması durumunda doktora danışılmalıdır. İlk hafta dik yatılmamalı ve ilk 4 gün banyo yapılmamalıdır.

Ameliyattan hemen sonra bölge bandajlarla kapatılmaktadır. Bandajlar iyileşme sürecine göre alınır. Bandajlardan sonra ise hasta 6 hafta boyunca özel korse kullanmak durumundadır.

Ameliyattan 10 gün sonra cerrah dikişleri kontrol edecek ve alacaktır.

Mini karın germe ameliyatlarında kişi 5 gün sonra iş hayatına geri dönmektedir. Ancak tam germe ameliyatlarında dinlenme süreci 2 hafta olarak belirtilmektedir.

Ameliyat sonrası 3 ay boyunca hastanın spor yapması önerilmemektedir. Özellikle ağır sporlardan kesinlikle kaçınmalıdır.

Karın operasyon sonrası ideal şeklini 6 sonra alacak ve ameliyat nedenli şişlikler kaybolacaktır.

Ancak dikiş izlerinin tamamen kaybolması 1 sene zaman almaktadır. Bu durum hastayı rahatsız edecek boyutta değildir ve operasyon, dikiş izinin iç çamaşırı ile kamufle edilebileceği şekilde uygulanmaktadır. Dikiş izlerinin kaybolması ile birlikte tüm iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737