Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı

Image Description
kepçe kulak estetiği

Kulak estetiği, kulaklarda doğumdan gelen veya travmaya bağlı sonradan oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan estetik cerrahi operasyonları içerir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak, kulak ile baş arasındaki açının artmasıdır. Kulakların öne doğru eğimi artmıştır bundan dolayı kulaklar önden belirgin ve büyük gözükür. Kepçe kulak bir sağlık sorunu olmayıp estetik problem olarak değerlendirilir. Bu sorunu çok önemseyen kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kep kulak problemi olan ve bunu düzelttirmek isteyen sağlıklı kişilere yapılabilir. Özellikle çocukların sosyal ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden okul öncesi ameliyat gerekir. Kulak gelişiminin %80 ini 6 yaş civarı tamamlar. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı anne ve babanın rızasıyla altı yaş ve sonrası yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı, çocuklarda genel anestezi (uyutularak) yetişkinlerde bölgesel uyuşturma (uyanık) ile yapılır ama genel anestezi hasta ve operasyon rahatlığı için tercih sebebidir. Kepçe kulak düzeltme ameliyatı ile doğal kulak kıvrımları oluşturulur. Kulak normaldeki gibi başa yaklaştırılır. Kepçe kulak düzeltme operasyonu yaklaşık bir saat sürer.

Ameliyat aşamaları şöyledir:

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur.
  • Kulak derisinin kafayla birleştiği kıvrımdan cilt açılır.
  • Kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir.
  • Kulak ile baş arasındaki mesafe normaldeki kadar kısaltılır.
  • Kesiler kapatılarak operasyon sonlandırılır.
  • Kulaklar baskılı pansuman ile kapatılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. İlaçla kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Aynı gün eve gidilebilir. İz kulak arkasındadır; önden görünmez ve zamanla belirsizleşir.

Ertesi gün kulaklar kontrol edilir. Beş yedi gün kulaklar sarılı tutulur. Bir hafta sonra yetişkinler işine çocuklar okuluna başlayabilir. Üç hafta tenisçi bandı kullanılması önerilir. Bir buçuk ay kulakların çekilme ve darbelerden korunması gerekir.

Kepçe Kulak Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kepçe kulak operasyonundan sonra iki hafta boyunca kulaklarınızın üstüne yatmamalısınız.

Kulak ameliyatından sonra, özel bir bandaj ile kulaklar sarılır. Bu bandaj belli bir baskıya sahiptir ve işlevleri önemlidir. Baskılı bandaj, olası kanamaları önler. Ayrıca düzeltilen kulakların istenilen şekilde iyileşmesini sağlar. Bu nedenle bandaj kullanımı ve doktor kontrolü kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken konulardır.

Operasyonundan Sonra Nasıl Bir Görüntü Oluşur?

Kepçe Kulak operasyonunun en iyi yani yapılan ameliyatın kalıcı ve doğal olmasıdır. Sonuçlar genellikle anlaşılmayacak şekildedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları ameliyat planına göre değişmektedir. Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için muayene olmak gerekmektedir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737