Göğüs Büyütme Ameliyatı

Image Description
Göğüs Büyütme Ameliyatı

Estetik operasyonlar arasında en çok tercih edilen ve en çok bilinen operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatları gelmektedir. Dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Göğüs estetiği denince, akla ilk gelen göğüs büyütme ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler, ameliyat sırasında ve sonrasında zorluk yaşanmaması adına önem arz etmektedir. Gelişen teknoloji ile her geçen gün iyileşme sürecinin hızlanması ve kullanılan yöntemlerin kalıcı olması nedeniyle, küçük göğüslü olmaktan şikayetçi olan kişilerin başvurduğu bu operasyon dışında Göğüs estetiği oldukça geniş bir alandır ve meme büyütme operasyonları haricinde hastaya birçok alternatif sunulmaktadır. Estetik cerrah, hastayı dinledikten ve muayene ettikten sonra ameliyat seçenekleri, operasyonun artıları ve eksileri hakkında bilgilendirme yapmaktadır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Estetik ameliyatlar, güzellik amacıyla bir diğer tanımı ile zevk için yapılıyor olsa da, hastane ortamında yapılan ve genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardır. Bu nedenle bu operasyonların da bir hazırlık aşaması ve ameliyat sonrası iyileşme süreci bulunmaktadır. Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler, hasta tarafından iyileşme sürecinin hızlanması ve ameliyatta maksimum memnuniyet elde edilmesi açısından oldukça önemlidir. Estetik cerrah ile birlikte kararlaştırılan göğüs büyütme operasyonu sırasında içinde sıvı silikon bulunan protezler kullanılmaktadır. Operasyon sırasında meme başı ve meme altından atılan kesiler ile sıvı silikon dolu protezler meme içine yerleştirilmektedir.

Meme dokusunun altında veya göğüs kasının altında kalacak olan silikon protezlerin şekilleri bulunmaktadır. Damla şekilli, yuvarlak, pütürlü yüzeyli ya da düzgün yüzeyli seçenekleri bulunmaktadır. Hastanın talepleri, meme şekli ve doktor öngörüsü ile kullanılacak protezin şekline operasyon öncesinde karar verilmektedir. Ameliyat genellikle 1-2 saat sürmekte ve hasta 1 gün hastanede kalmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Süreç

Öncelikle göğüs büyütme operasyonu yaptırmaya karar vermesi gereken kişi sadece kendisi olmalıdır. Toplum baskısı, eşin isteği gibi durumlar karar verme aşamasında yardımcı faktör olmakla birlikte, bu operasyonlar kesinlikle başkalarının isteği üzerine gerçekleşmemelidir. Göğüs ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler, tüm detaylarıyla öğrenilmelidir. Doktora soru sormaktan çekinilmemelidir. Hastanın kafasında hiçbir soru işareti kalmamalıdır. Ve hasta bu operasyona hem fiziksel hem de psikolojik açıdan hazır olmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise doktor seçimidir. Alanında uzman bir doktorun bu operasyonu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan ameliyat sonrasında hasta memnun olmayacak, bu durumun hem fiziksel hem de ruhsal olumsuz sonuçları ortaya çıkacaktır. Başarısız göğüs büyütme ameliyatları sonrasında ikinci bir operasyon hem daha zor olacak hem de iyileşme süreci uzayacaktır. Hastanın, doktordan ameliyat öncesi referans isteme ve göğüslerin ameliyat sonrası şeklini görme hakkı bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile ameliyat öncesinde, operasyon sonrası kavuşacağınız yeni görünümü bilgisayar ortamında görme şansı bulunmaktadır. Hasta hakları sınırları içerisinde eski hastaların ameliyat sonrası memnuniyetini de görme hakkı bulunmaktadır.

Yapılması Gerekenler

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler, ameliyata hazırlık süreci, ameliyat sırasında yapılacaklar ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini kapsamaktadır. Doktor tarafından belirtilen detaylara, ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyulması, ameliyatın sorunsuz geçmesini ve sonraki dönemde arzu edilen görünümün elde edilmesini sağlamaktadır.

  • Hasta ameliyat öncesinde en az 2 hafta önceden sigara ve alkol kullanımını bırakmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa, doktora bildirilmeli ve ameliyattan 10 gün önce doktor kontrolünde kesilmelidir.
  • Ameliyat öncesinde kronik rahatsızlıklar ve sürekli kullanılan ilaçlar estetik cerraha bildirilmelidir. Doktorun bu konuda yapacağı düzenlemeler hayati önem taşımaktadır.
  • Ameliyat öncesi dönemde, kar yanığı, güneş yanığı ve solaryumdan uzak durulması gerekmektedir.
  • Ameliyat öncesi grip ya da üst solunum yolları enfeksiyonu geçirilmesi durumunda doktora bildirilmesi gerekmektedir.
  • Hasta bu ameliyata psikolojik açıdan hazır olup olmadığına kadar vermelidir.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde hastanın yapması gerekenler harfiyen uygulandığında, ameliyatların günümüz teknolojisi ile başarı şansı %100’dür. Güvenilir ve steril bir ortamda alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen göğüs büyütme operasyonlarının, genel ameliyat riskleri dışında hiçbir riski bulunmamaktadır.

Kadınlar Neden Göğüs Büyütmek İsterler?

Göğüs büyütme operasyonu, günümüzde en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Kimileri doğuştan küçük göğüslere sahip olmaktan mutsuzdur, kimilerinde ise sonradan bu operasyonu yaptırmak isteme nedenleri ortaya çıkmaktadır.

Sonradan ortaya çıkan nedenler arasında,

  • Doğum ve emzirme sonrası meme hacminde yaşanan azalma
  • Meme kanseri tedavisi sırasında meme rekonstrüksiyonu
  • İki göğüs arasında gözle görülür hacim farkı

En sık karşılaşılan hasta şikayetleri arasında yer almaktadır. Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler, bu şikayetlerle gelen her hasta için farklı detaylar içermektedir. Genel anlamda doktorun yaklaşması gereken ilk adım, hastanın buna kendisinin karar verip vermediğidir. Özellikle eş baskısı ile bu operasyonu yaptırma kararı alan kadınların sayısı oldukça fazla olmakla birlikte, meme kanseri sonrası memesi alındığı için çevresinden utanan ve psikolojik sorunlar yaşayan kadınların sayısı da her geçen gün yükselmektedir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737