Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Image Description
Saç Ekimi Yöntemleri

Saç kaybı, birçok nedene bağlı olarak, her yaş grubundan kişinin şikayetleri arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi kadınlarda sık yaşanan bir durum olmasına rağmen, kellik, yani kalıcı saç kaybı erkeklerde daha sık rastlanmakta olan bir problemdir. Gelişen teknoloji sayesinde kişiyi rahatsız eden bu durumun tedavisi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Saç ekimi yöntemleri, hem dünyada hem de Türkiye’de uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin hangisinin hastaya uygun olduğu analiz edilmekte ve tedavi süreci başlamaktadır. 90’lı yıllardan bu yana saç ekim yöntemleri hızla ilerlemekte ve günümüzde daha doğal görünüm elde edilmektedir.

Saç Ekim Teknikleri

Saç ekim yöntemleri her geçen gün artmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan 2 yöntem bulunmaktadır. Her iki yöntemde de canlı saç kökü nakli yapılmaktadır. Uygulanılan yöntemler lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Yöntemlerin ikiye ayrılmasındaki neden ise saç alma şeklindeki farklılıktır. İlk teknikte iki kulak arasından saç kökü alınmakta ve çizgi şeklinde kalıcı bir iz bırakmaktadır. İkinci teknikte ise başın arkasından alınan saç kökleri ekim yapılacak bölgeye uygulanmaktadır ve herhangi bir iz kalmamaktadır. En iyi saç ekim yöntemi, kişinin saç kaybının oranı, donör bölgenin yeri gibi birçok nedene bağlı olarak saç ekim uzmanı tarafından belirlenmektedir.

Saç Ekiminde FUT Tekniği

2000’li yılların başına kadar en çok tercih edilen ve uygulanan saç ekim yöntemi FUT tekniğidir. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ve yeni yöntemlerin ortaya çıkması nedeni ile kullanım oranı azalmıştır.

Saç ekim yöntemleri arasında en eskilerinden biri olan FUT tekniğinde ekim için kullanılacak saç kökleri, iki kulak arasında kalan ense bölgesinden var olan deri tabakasıyla birlikte kesilerek çıkartılmaktadır. 3 santimetrekare deri tabakası tamamen kesilerek çıkartıldıktan sonra bölgede bulunan saç kökleri hemşireler tarafından alındıktan sonra uygulama yapılacak bölgeye nakledilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra kesilen bölge dikilmektedir. İyileşme süreci diğer yöntemlere göre daha uzun olan bu teknik sonunda kesilen bölgede dikiş izi kalmaktadır. Bu yöntemin artısı, saç köklerinin toplu halde kesilip alınmasından dolayı daha hızlı saç ekimi yapılmasıdır. Ancak iyileşme sürecinin uzun olması ve iz kalması nedeni ile eskisi kadar çok tercih edilmemektedir.

Saç Ekiminde FUE Tekniği

Son 15 yıldır, saç ekimi yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve geliştirilen yöntem FUE Tekniği’dir. FUE Tekniği’nde ense bölgesinden saç kökleri teker teker toplanmaktadır. Mikromotor cihazı ya da manuel punch yardımı ile çıkarılan saç kökleri soğuk bir ortamda, özel bir solüsyon ile bekletilmektedir. Saç ekimi yapılacak olan bölge operasyona hazırlandıktan sonra alınan saç kökleri bölgeye yerleştirilmektedir.

FUE Tekniği ile saç kökleri teker teker yerleştirildiği için işlem süresi ekim yapılması gereken saç kökü sayısına bağlı olarak değişmektedir. Bu yöntemle işlem süresi uzuyor olsa da, iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesi ve operasyon sonrası iz kalmaması, tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Manuel Punch Saç Ekimi

Manuel Punch Saç Ekimi, aslında FUE tekniğinin bir çeşididir. Punch ise donör bölgeden saç köklerinin toplanmasını sağlayan aletin adıdır. Bu alet, elektrikli değildir. Saç köklerinin çevresinde küçük delikler açar ve saç köklerinin toplanmasını sağlar. Saç ekimi yöntemleri arasında özellikle FUE tekniğinin ilk dönemlerinde kullanılmıştır. Ancak daha sonra yerini Micromotor’a bırakmıştır. Micromotor Saç Ekimi Micromotor Saç Ekimi de, tıpkı Manuel Punch Saç Ekimi gibi FUE Tekniği’nin bir çeşididir. Saç ekim yöntemleri arasında günümüzde en çok tercih edilmekte olan yöntemdir. Micromotor Punch elektronik bir alettir ve donör bölgeden, saç köklerinin daha hızlı bir şekilde toplanmasını sağlamaktadır. Böylece, saç ekimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Saç kökleri deri içerisinde canlılığını koruyabilen ancak baş bölgesinden ayrıldıktan sonra hızla canlılığını yitirmekte olan köklerdir. Bu nedenle Micromotor Punch ile toplanan saç köklerinde canlı kalma yüzdesi daha fazladır. Bu durum da saç ekiminde başarı oranını arttırmaktadır.

DHI Saç Ekimi

Direct Hair Transplant (DHI) yöntemi, adından da anlaşılacağı üzere direkt saç ekimidir. Saç ekimi yöntemleri arasında en yenilerinden biridir. DHI yöntemi, FUE tekniği ile birlikte kullanılmaktadır. FUE yöntemi ile tek tek toplanan saç kökleri, DHI yöntemi ile ekilmektedir. Bu yöntemin FUE yönteminden farkı ise, özel kalemi sayesinde kanal açma ve saç ekiminin aynı anda yapılıyor olmasıdır. Bu da işlem süresini en kısa hale getirmekte ve başarı oranını arttırmaktadır. Bu yöntemin bir diğer avantajı ise yoğun ve sık ekimlere olanak sunmasıdır. Tamamen saç kaybının yaşandığı bölgelere uygulanmasını haricinde, saç sıklaştırma yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Ancak saç kaybının tamamen yaşandığı kişilerde, eğer donör bölgede yeteri kadar saç kökü bulunmuyorsa, bu yöntemde uygulanma şansı bulunan daha yoğun ekim gerçekleşmeyecektir.

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç ekimi, kullanılan en yeni yöntemler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu yöntemde yapılan saç kökü toplama ve saç ekimi işlemi bilgisayar tarafından yapılmaktadır. Saç ekimi yöntemleri arasında en popüler olan yöntemdir. FUE saç ekim yöntemi ile aynı prensipte çalışmaktadır. Tek farkı ise işlemin hassas kolları olan bir bilgisayar tarafından uygulanıyor olmasıdır.

Hiperbarik Saç Ekimi

Saç ekimi yöntemleri arasında iyileşme sürecinin hızlanması için kullanılan yöntem Hiperbarik Saç Ekimi yöntemidir. Bu yöntemde oksijenden faydalanılmaktadır. Oksijenin yara iyileştirici gücü, saç ekimi operasyonu sırasında açılan deliklerin de kolay iyileşmesini sağlamaktadır. Bu yöntem direkt saç ekimi sırasında değil, saç ekimi sonrasında uygulanmaktadır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737