Meme Dikleştirme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Image Description
Meme Dikleştirme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Meme dikleştirme ameliyatı, çeşitli nedenlerle meme hacminde doku ve esneklik kaybı yaşanması sonucu oluşan durumlar için gerçekleştirilen estetik operasyonlardır. Kadınların en sık olarak başvurduğu meme estetiği operasyonlarından biri, meme dikleştirme ameliyatlarıdır diyebilmekteyiz.

Meme dikleştirme uygulaması, mevcut meme yapısı ve estetik görüntüsünden mutsuz olunması şikayetleriyle gerçekleştirilmektedir. Bu bakımdan aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak da bilinen, meme dikleştirme ameliyatları öncesi nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verebilmemiz için, öncelikle meme dikleştirme uygulamalarına sebep olan faktörleri ele almamız faydalı olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatlarının Nedenleri Nelerdir?

Meme bölgesi, kadınlar için oldukça önemli ve görüntüleri bakımından hassasiyet oluşturan niteliktedir. Aynadaki görüntümüz zaman içinde değişirken, kadınlarda en belirgin değişimler hassasiyeti yüksek olan meme bölgesinde meydana gelmektedir.

Kadınlarda, memelerde meydana gelen değişimler, meme katlantı çizgisi adı verilen ve meme hacmini içinde bulunduran bölgeye göre değerlendirilmektedir. Aynaya baktığımız zaman, meme uçlarının meme katlantı çizgisinin üzerinde olması, meme yapısının normal nitelikte olduğunu göstermektedir. Ancak aynada gözlemlediğimiz meme uçları, katlantı çizgisinin seviyesine inmiş durumdaysa hafif, katlantı çizgisinin altına inmiş durumdaysa ileri derecede meme sarkması söz konusudur diyebilmekteyiz. Özellikle tam olarak aşağı bakan meme uçları, ciddi derecede ilerlemiş olan meme sarkmalarının işaretçisidir diyebiliriz.

Kişinin birtakım sebeplerden dolayı vücut hatlarından ya da estetik görünümünden memnun olmaması mümkündür. Ancak meme dikleştirme ameliyatlarında genellikle meme görünümünden memnun olunmamasına sebep olan durumlar, zamanın kişi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan memelerde sarkma ve deformasyon meydana gelmesinin sebeplerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Hızlı kilo alımı ve hızlı kilo kaybı durumlarında; vücut ani kilo değişimleri yaşadığı zaman fiziksel olarak belirgin değişimler oluşmakta ve bu değişimler zamanla meme yapısını kalıcı nitelikte deformasyona uğratmaktadır.
 • Yaşlanma; doğal bir değişim oluşturmaktadır. Geçen zamanın vücudumuz üzerinde bıraktığı etkiler, başka pek çok faktörle birlikte meme bölgesinde deformasyonu beraberinde getirmektedir. İlerleyen yaşla birlikte cilt yapısında meydana gelen değişimler, meme hacminde gözle görülür nitelikte hacim kayıpları oluşturmaktadır. Ayrıca yaşlanma ile birlikte kadınlarda yaşanan hormonal değişimler (özellikle de östrojen hormonu değişimleri), meme yapısında deformasyon meydana gelmesine sebep olabilmektedir.
 • Yerçekimi; insan vücudunda meydana gelen bütün sarkmaların ve değişimlerin temelinde bulunan faktördür. Yerçekimi faktörü, başka pek çok faktörle, zamana dağılmış nitelikte etki oluşturarak deformasyonları beraberinde getirmektedir.
 • Gebelik ve doğum; kadın vücudu hamilelik durumunda bütün bir sistemin değişimini yaşamaktadır. Doğum sonrası ise, gebeliğe göre şekillenmiş olan vücut, doğum sonrasına uygun değişim gerçekleştirmektedir. Bütün bu süreçlerin vücut sistemi açısından meydana getirdiği değişimler, aynı zamanda fiziksel değişimleri de beraberinde getirmektedir. Gebelik ve doğum sonrası kadın vücudunda en belirgin fiziksel değişimler memelerde meydana gelmekte ve bu değişimler estetik kaygı oluşturacak nitelikte gerçekleşerek, meme dikleştirme ameliyatlarına başvurma sebebi olabilmektedir.
 • Emzirme; meme bölgesinde süt üretiminin artmasına ve artan süt üretimine bağlı olarak meme hacminin artmasına sebep olmaktadır. Emzirme sonrası meme sarkması ve meme yapısından şikayetçi olunması, en sık karşılaşılan şikayetler arasında bulunmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme estetiğiyle ilgili olarak gerçekleştirilen son çalışmalara göre, memedeki her bölgenin ölçü standartları belirlenerek, en ideal ve güzel görüntü sağlanan görünümü belirlenmiştir. Bu bakımdan meme dikleştirme ameliyatlarında temel olarak, kişiye en doğru ölçülerde ve tekniklerde uygulama gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi hasta muayene edilmektedir. Böylece dikleştirme uygulanacak olan memelerde mevcut olan deformasyonlar değerlendirilmektedir. Memede meydana gelen sarkmanın boyutu, büyüklüğü ve meme bezi miktarı değerlendirilerek, hastanın da beklentileri doğrultusunda yapılacak işlem planlanmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında uygulanacak olan teknikler, memedeki sarkıklık miktarına göre değişmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatlarında, ameliyat öncesi değerlendirmeler ve hastanın beklentileri, kişinin sahip olduğu vücut yapısına uygun nitelikte bir uygulama ile gerçekleştirilmelidir. Bu bakımdan vücut anatomisi ve mevcut olan meme dokusu korunarak gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatlarında genel itibariyle dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Meme dikleştirme işlemi sırasında uygulanacak olan teknikler, memedeki mevcut sarkıklık niteliğine göre değişmektedir.
 • Mevcut sarkıklığın belirlenmesi için, meme başı ve meme bezi miktarı dikkate alınmalıdır.
 • Meme dikleştirme ameliyatları, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir.
 • Kişide mevcut olan meme sarkması hafif nitelikteyse, uygulanacak kesinin küçük olmasına, dikkat edilmelidir.
 • Memede mevcut olan sarkma ileri derecede ise, memeyi tutan bağ dokusu ve süt bezlerinin dokusu fazla incelmiş ve sarkmış olacağından, kesi meme ucundan aşağıya kadar uygulanmaktadır. Memelerdeki sarkıklığın fazla olması durumunda, ters T şeklinde bir kesi oluşturularak meme toparlama ameliyatı yapılmaktadır.
 • Kişinin meme yapısında mevcut olan meme bezi miktarının yeterli miktarda olması durumunda, kişilerde meme küçültme operasyonuna benzer nitelikte bir işlem gerçekleştirilmektedir. Meme bezinden eksiltme yapılmamaktadır.
 • Meme derisinin toparlanması, meme bezi miktarının az olması durumunda daha zor gerçekleştirilmektedir.
 • Meme dikleştirme ameliyatlarında, memede aşırı sarkma bulunmuyor ise, sadece protez kullanılarak belli bir dikleşme elde edilebilmektedir. Ancak meme doku hacminde fazla azalma meydana gelen hastalarda, sadece dikleştirme ile etkili sonuç elde edilememesi olası bir durumdur. Bu durumda, ameliyat sırasında hem dikleştirme hem de silikon protezler uygulanarak meme hacmi desteklenmektedir.

Meme dikleştirme ancak cerrahi operasyon ile gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Göğüslerinde sarkma ve deformasyon meydana gelen kadınların, başka yöntemlere değil, cerrahi müdahaleye başvurmaları gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatları, titizlikle uygulandığı zaman çok iyi sonuçlar oluşturmaktadır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737