Burun Ucu Estetiği - İstanbul

Image Description

Burun Ucu Estetiği, estetik burun ameliyatının en çok beceri ve özen gerektiren en önemli bölgesidir. Bir burun estetiği ameliyatının başarısı burun ucuna bakarak değerlendirilebilir. Burun ucu estetiği tek başına yapılabildiği gibi çoğu zaman burun estetiği nin bir parçası olarak yapılır.

Burun Ucu; burnun en dikkat çeken kısmıdır ve bu bölge estetik açıdan da çok önemlidir. Burun deliklerinin üstünü oluşturan iki adet “n” harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktasından oluşur.

Burun Ucu Yapısı

Burun ucu şekillerinin ırklar arasında da karakteristik özellikler taşıyan çok değişik tipleri vardır. Burun ucunun yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemlidir ve kişiler arasından farklılık gösterir. Bu bölgenin cildi burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir.

Burun kökünde cilt en ince iken burun ucuna geldikçe kalınlaşır ve cilt içi yağ bezlerin sayı ve yoğunluğu artar. Sadece burun ucu estetiği ile bu bölgenin düzeltilmesi mümkündür ama burun ucunun, burnun geri kalan kısmıyla uyum sağlayabilmesi için ameliyat öncesinde iyi bir planlama yapılması gerekir. Her hasta burun ucu estetiği için uygun aday olmayabilir.

Özellikle kalın derili, burun ucu kıkırdakları zayıf ve burun ucu düşük olanlar iyi değerlendirilmeli ve bu konu hasta ile olabilecek muhtemel sonuçlar bakımından detaylı bir şekilde konuşulmalıdır.

Burun Ucu Yapısını Bozan Sebepler Nelerdir?

Normalde üçgen bir geometriye sahip olması gereken burun ucunun şeklini bozan çeşitli nedenler vardır:

 • Burun derisi kalınlığı,

 • Burun derisi altı yumuşak doku fazlalığı,

 • Burun ucu kıkırdakların ince, zayıf veya kaba yapıda olması,

 • Burun ucu kıkırdakları arasında bulunan 30 derecelik açının bozulması,

 • Burun ucunda bulunan ve ışığı yansıtan kıkırdak çıkıntılarının yerlerinin bozulması,

 • Burun ucu kıkırdak desteğinin bozulması, bunlardan bazılarıdır.

Eğer bu sorunlar önceden saptanırsa ile nedene yönelik bir tedavi gerçekleştirilebilir. Yanlış geometri yapısal, enfeksiyon, travma ya da önceki cerrahi işlemlere bağlı olabilir.

Burun Ucu Tipleri ve Çeşitleri

Burnun ucu başlıca şekil bozuklukları şöyle sıralanabilir:

 • Top burun ucu

 • Sivri burun ucu

 • Eğri burun ucu

 • Çatal burun ucu

 • Yamuk burun ucu

 • Parantez burun ucu

 • Asimetrik burun ucu

 • Burun ucu düşüklüğü, şeklinde özetlenebilir.

Burun ucu estetiği bazen tek başına yapılsa da genellikle burun estetiğinin bir parçası olarak yapılır. Burnunda küçük değişiklikler isteyen ya da tek sorunu burun ucu bozukluğu olan kişilere burun ucu estetiği önerilebilir.

Özellikle yaş ilerledikçe burun ucu düşer. Bu nedenle ileri yaş yüz gençleştirme işlemlerinin bir parçası olarak da burun ucu estetiği kullanılabilir. Gülümsediği zaman ya da konuştuğu zaman burun ucu düşen ya da oynayan kişiler de burun ucu estetiğinin başka bir türü kullanılır. Burun ucu ile dudak kaslarını birleştiren kaslara yönelik bir işlem ile kişi sorunundan kurtulabilir.

Burun Ucunun Değerlendirilmesi

Ofisime burun ucu sorunu ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda, aslında burnun diğer kısımlarında da sorunlar olduğunu görüyorum. Burun ucu tek başına değerlendirilmemelidir. Burun ucu şikayeti olan kişilerin yüzü bir bütün olarak değerlendirilmedir. Eğer diğer burun bölümlerinde de sorun görülüyorsa burun estetiği adayıyla konuşularak daha iyi bir sonuç için tam bir burun estetiği ile birlikte burun ucu estetiği önerilmelidir.

Burun ucunun açısı dudak ile yakından ilişkilidir. Bu iki yapı arasında uyum olmaz ise yüz ortasında denge bozulur. Burun ucu düşüklüğü üst dudak mesafesini kapatır ve dudak estetiğini gizler. Burun ucu açısının düzeltilmesi ile dudak estetiğinin iyileştiği görülür.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği lokal anestezi ile yapılabilse de ben hastanın konforu ve işlemin başarı açısından geneş anesteziyi seçiyorum. Standart bir burun estetiğinde yapılan bütün işlemler, burun ucu estetiğinde de benzerdir. Genel anestezi ile siz uyutulduktan sonra operasyon başlar. İşlem sırasında ağrı duymazsınız ve uyanmazsınız. Yalnız burun ucu ameliyatı yapılacaksa işlem bir saat kadar sürer.

Burun ucunu oluşturan kıkırdakların şekillendirilmesi, fazla kıkırdakların alınması ve eksik ise düzeltilmesi, burun ucu kıkırdak açılarının oluşturulması vb. yapılan işlemlerdir. Burun ucu estetiği yapılacak kişilerde, burun ucu derisinin operasyona hazır olması gerekir. Bunun için daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerde burun derisinin yeterli esneklik ve yumuşaklığı ulaşıncaya kadar beklenmesi gerekir. İnce burun derili bireylerde bu süre kısa iken kalın derililerde çok daha uzundur.

Burun ucu estetiği ameliyatı; burnu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya, burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik yapıya dokunmadan sadece burun ucunda ki kıkırdaklara yapılan düzeltme işlemidir.

Burun ucu estetiği ile kalın, sarkık, uzun, yüksek, dar veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilebilir. Burun kanatları daraltılabilir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası Nasıl Geçer?

Yalnız burun ucu estetiği yapıldıysa ameliyat sonu çok rahat geçer. Çoğu zaman ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı olmaz. Ameliyattan 6 saat sonra genellikle taburcu olarak eve gidebilirsiniz.

Burun ucu estetiği ameliyat sonu bakımı normal burun estetiği ameliyatında olduğu gibidir.

Burun Ucu Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun ucu estetiği iyileşme süreci ince burun cildine sahip insanlarda 6 ile 12 ay kadar zaman alır. Kişisel tecrübelerimde, burun ucu şişliklerinin tam inmesinin ve burun ucunun yumuşamasının, kalın derili kişilerde ve ikinci burun ameliyatlarında iki yılı bulduğunu ; bazen bu sürenin kişilere göre farklılık gösterdiğini ve yıllarca deavm ettiğini gördüm. Burun ucu duyusunun da tam iyileşmesi 2 yıl kadar sürmektedir.

Burun ucu estetiği olan bir hastanın normal Burun Estetiği Ameliyatı hakkında da bilgisinin olması gerekir.

Burun Ucu Estetiğinde Dolgu Uygulamaları

Burun ucu estetiğinde ameliyattan korkan kişiler için cerrahi dışında dolgu gibi seçenekler vardır.

Dolgu ile burun sırtı estetiğinde geçici ve iyi sonuçlar alınabilir. Dolgunun burun ucunda fazlaca yeri yoktur. Burun ucundaki derinin esnek olmayan doğası bu bölgeye dolgu yapılmasını engeller ve çok sınırlı sonuçlar alınabilir.

İlaç injeksiiyon yöntemi se hafif burun ucu kaldırmalarında etkili olabilir. Ancak sadece gülümsediği zaman burun ucunu indiren kasın aktif olduğu saptanan kişilerde injeksiyon işe yarayacaktır.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Burun ucu estetiği ameliyatı fiyatları, diğer bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi kişiye ve estetik burun ucu ameliyatını yapan doktora özeldir. Bu yüzden hastaya, doktora ve hastaneye göre fiyatlar da; sonuçlar da farklılık gösterir ve değişir.

Burun ucu ameliyatının ne kadar olduğunu kesin belirlemek için ofis ortamında fizik muayene yapılarak burun ucunda yapıcak işlemlerin belirlenmesi gerekir.  Yada bir öndeğerlendirme için online fotoğraf analizi yapmak gereklidir. Bunun için ameliyat olmayı düşündüğünüz estetik doktoru ile aracısız görüşmeli ve kesin fiyat bilgisi ve yapılacak işlemleri burun ucu ameliyatınızı yapcak doktordan öğrenmelisiniz.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737