Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı

Image Description
burun ucu kaldırma

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı, burun ucu düşüklüğü olan kişilere yapılır. Estetik burun ucu kaldırma tek başına yapılabildiği gibi genelde Burun Ameliyatı ve Burun Estetiği ile beraber yapılır. Burun ucu, burnun en çıkıntılı ve travmalara en çok maruz kalan bölgesidir. Bundan dolağı Burun Ucu Düşmesi sık karşılaşılan bir problemdir.

Düşük Burun Ucu Sebepleri Nelerdir?

Burun Ucu Düşmesi Nedenleri bir çok etkene bağlı olarak oluşabilir. Burun ucu düşüklüğü sorununu anlayabilmek için burun ucunun yapısı iyi bilinmelidir.

Burun ucu; deri, cilt altı yumuşak doku, kıkırdak ve iç mukozadan oluşur. Burun ucu kıkırdakları, burun deliklerinin çatısını oluşturan yarı esnek "n" şeklinde iki adet kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların en üst birleşim bölgesi burun ucu nu yapar.

Burun ucunun normal yapısını bozan kazanılmış veya gelişimsel nedenler burun ucu düşüklüğü nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Burun ucu düşüklüğü şunlara bağlı olabilir:

  • Burun ameliyatları sırasında gereksiz ve fazla burun kıkırdak ve kemik çıkarılması

  • Darbe ve travmalar nedeniyle burun kıkırdak ve kemik kırıkları

  • Burun ucu kıkırdakların ince ve zayıf yapıda olması

  • Kalın burun derisi ve deri altı yumuşak doku fazlalığının zayıf burun ucu kıkırdaklarına bası yapması

  • Burun ucu kıkırdakları arasında bulunan 30 derecelik açının artması

  • Burun ucu kıkırdakları gelişiminin dudak damak yarığı nedeni ile bozulması

  • Burun ucu kıkırdak desteğinin yanık, iltihap gibi nedenler ile bozulması

Burun ucu düşüklüğü etkeninin doğru tesit edilmesi etkili bir burun ucu kaldırma ameliyatı için önemlidir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Normalde burun ucu ile üst dudak arasında 90 derece bir açı vardır. Burun ucu düştüğü zaman bu açı küçülür ve doksan derecenin altına düşer. Bunun sonucu olarak burun ucu üst dudağa yaklaşmış olur. Yandan bakıldığı zaman, burun ucu düşüklüğü fazla olan durumlarda çıplak gözle kolayca fark edilir. Burun ucu düşük insanların tam yandan çekilmiş burun fotoğrafları ve burun resimleri üzerinde burun ucu düşüklüğünü görmek ve anlamak için uzman olmak gerekmez. Burun ucu düşük olan hastaların büyük çoğunluğu bu sorunlarını anlamış olarak ofisime başvuruyorlar.

Burun Ucu Düşüklüğü İnsanı Olduğundan Yaşlı, Yorgun ve Mutsuz Gösterir!

Düşük burun ucu, insan yüzüne yorgun bir görünüm verir. Beyin gördüğü simgeleri, daha sonraki benzer durumlarda kullanmak için onlara anlam katıp değer yükleyerek depolar. Örneğin kel bir kişinin kendi yaşıtlarından daha yaşlı görünmesi beyin algısıyla ilgili bir durumdur. Yaş ilerledikçe burun ucu kıkırdakları zayıflar ve burun ucu deri ve yumuşak dokusu yapısı bozulur. Sonuçta burun ucu uzar ve düşer. Bu da insanların toplumsal hafızasına yerleşir. Genç insanlarda görülen düşük burun ucu problemi onların benzer yaştaki emsallerinden yaşlı, yorgun ev mutsuz görünmesine sebep olur.

Burun Ucu Düşüklüğü Değerlendirmesi

Ofisime burun ucu düşüklüğü sorunu ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda, aslında burnun diğer kısımlarında da sorunlar olduğunu görüyorum. Burun ucu tek başına değerlendirilmemelidir. Burun ucu şikayeti olan kişilerin yüzü bir bütün olarak incelenmelidir. Eğer diğer burun bölümlerinde de sorun görülüyorsa burun estetiği adayıyla konuşularak daha iyi bir sonuç için tam bir burun estetiği ile birlikte burun ucu kaldırma ameliyatı önerilmelidir.

Burun ucu açısı dudak ile yakından ilişkilidir. Bu iki yapı arasında uyum olmaz ise yüz ortasında denge bozulur. Burun ucu düşüklüğü üst dudak mesafesini kapatır ve dudak estetiğini gizler. Burun ucu açısının düzeltilmesi ile dudak estetiğinin iyileştiği görülür.

Burun Ucu; burnun en dikkat çeken kısmıdır ve bu bölge estetik açıdan çok önemlidir. Burun Ucu Estetiği, burun ameliyatları nın en çok beceri ve itina gerektiren en önemli bölgesidir. Burun ucu estetiği çoğu zaman estetik burun ameliyatının bir parçası olarak yapılır. Estetik burun ameliyatlarının başarısı burun ucuna bakarak değerlendirilebilir.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu kaldırma; burnu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya, burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik yapıya dokunmadan sadece burun ucundaki kıkırdaklara yapılan yükseltme işlemidir.

Burun ucu kaldırma ile kalın, sarkık, uzun, yüksek, dar veya geniş burun ucu yeniden şekillendirilebilir. Burun kanatları daraltılabilir. Düşük burun ucu yükseltilebilir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilse de ben hastanın rahatlığı için genel anesteziyi seçiyorum. Burun ucu kaldırma, standart bir burun estetiği ameliyatı sırasında yapılan bütün burun ucu işlemlerini içerir.

Burun ucu kaldırma tek başına yapılsa da genellikle burun estetiğinin bir parçası olarak yapılır. Burnunda küçük değişiklikler isteyen ya da tek sorunu burun ucu düşüklüğü olan kişilere burun ucu kaldırma estetiği önerilebilir.

Özellikle yaş ilerledikçe burun ucu düşer. Bu nedenle ileri yaş yüz gençleştirme işlemlerinin bir parçası olarak da burun ucu kaldırma kullanılabilir.

Gülümsediği zaman ya da konuştuğu zaman burun ucu düşen ya da oynayan kişiler de burun ucu estetiğinin başka bir türü kullanılır. Burun ucu ile dudak kaslarını birleştiren kaslara yönelik bir işlem ile kişi sorunundan kurtulabilir.

Genel anestezi ile siz uyutulduktan sonra operasyon başlar. İşlem sırasında ağrı duymazsınız ve uyanmazsınız. Yalnız Estetik Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı yapılacaksa işlem bir saat kadar sürer.

Burun ucu kaldırma ameliyatında; burun ucunu oluşturan kıkırdakların şekillendirilmesi, eksik ve zayıf burun ucu kıkırdakları nın yeni kıkırdaklar ile takviye edilip desteklenerek güçlendirilmesi, düşük ve geniş burun ucu kıkırdak açılarının düzeltilmesi yeniden oluşturulması vb. gibi işlemler yapılır.

İkinci Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı (Estetik Burun Ucu Kaldırma Revizyonu) Zamanı

Burun kaldırma, daha önce yapılan bir burun ameliyatı sonrası gelişen burun ucu düşüklüğü sorununu düzeltmek için yapılıyorsa; burun ucu derisi ve yumuşak dokusunun operasyona hazır olması gerekir. Bunun için daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerde burun derisinin yeterli esneklik ve yumuşaklığı ulaşıncaya kadar beklenmesi gerekir. İnce burun derili bireylerde bu süre 6 ay kadar kısa olabilir iken; kalın burun derili insanlarda süre 2 yıla kadar uzayan bir zaman alabilir.

İdeal En İyi İkinci Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Zamanı belirlenmesi operasyonu yapacak estetik cerrahi uzmanının tecrübesi ve hastanın ruhsal durumu göz önünde bulundurularak yapılır. Burada burun ucu kaldırma adayının sabırlı olması ve doktorun bilgisi en önemli etkendir. Zamansız ve tecrübe ve beceri eksikliği ile acelece yapılan burun ucu kaldırma müdahaleleri mevcut sorunların daha da derinleşmesine sebep olup hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Başarılı bir burun ucu kaldırma ameliyatı için iyi bir zamanlama, sorunların doğru tespiti, çözümlerin büyük bir titizlik ve dikkat ile uygulanmasını şarttır. Bu faktörlerin birindeki eksiklik veya yetersizlik başarısızlık ile neticelenmeye mecburdur.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Sonu Nasıl Geçer?

Yalnız burun ucu kaldırma estetiği yapıldı ise ameliyat sonu çok rahat geçer. Çoğu zaman ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı olmaz. Ameliyattan 6 saat sonra genellikle taburcu olarak eve gidebilirsiniz.

Burun ucu kaldırma ameliyatı sonrası bakım normal burun estetiği ameliyatında olduğu gibidir.

Burun Ucu KAldırma Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun ucu estetiği iyileşme süresi 6 ile 12 ay kadar zaman alır. Kişisel tecrübelerimde, burun ucu şişliklerinin tam inmesinin ve burun ucunun yumuşamasının, kalın derili kişilerde ve ikinci burun ameliyatlarında bazen iki yılı bulduğunu gördüm. Burun ucu duyusunun da tam iyileşmesi 2 yıl kadar sürmektedir.

Burun ucu estetiği olan bir hastanın normal Burun Estetiği Ameliyatı hakkında da bilgi sahibi olması gerekir.

Burun Ucu Düşüklüğü Durumlarında Dolgu ve İlaç Enjeksiyon Uygulamaları

Düşük burun ucu problemi olan ve burun ucu estetiği ameliyatı olmaktan korkan kişiler için cerrahi dışında dolgu ve ilaç enjeksiyonu gibi seçenekler vardır.

Dolgu Uygulamaları ile burun sırtı estetiğinde geçici ve iyi sonuçlar alınabilir. Dolgunun burun ucunda fazlaca yeri yoktur. Burun ucundaki derinin esnek olmayan doğası bu bölgeye dolgu yapılmasını engeller ve çok sınırlı sonuçlar alınabilir.

İlaçe enjeksiyonu ise hafif burun ucu kaldırmalarında etkili olabilir. Ancak sadece gülümsediği zaman burun ucunu indiren kasın aktif olduğu saptanan kişilerde ilaç enjeksiyonu işe yarayacaktır.

Burun Ucu Kaldırma Fiyatı Ne Kadardır?

Burun Ucu Kaldırma Fiyatları, diğer bütün estetik operasyonlarda olduğu gibi kişiye özeldir. Bu yüzden burun ucu kaldırma fiyatı hastaya, doktora ve hastaneye göre değişir.

Burun ucu ameliyatı ücretleri nin ne kadar olduğunu kesin belirlemek için ofis ortamında fizik muayene ile burun incelemesi yapmak yada online burun fotoğraf analizi yapmak gereklidir. 

Burun ucu kaldırma estetiği fiyatı almak için burun muayenesine gelemeyecek kadar uzak ve zaman sorunu olanlar; burun fotoğraflarını çekerek bize burun resimlerini gönderebilirler. Bunun için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Eğer muayene gelemeyecek kadar uzak veya yoğun iseniz; daha önce burun ameliyatı olduysanız belirterek ve burnunuzdan şikayetlerinizi açıklayarak aşağıdaki bağlantıyla burun resimlerinizi bize gönderebilirsiniz.


Burun Ucu Kaldırma Estetiği İhtiyacınız Varsa

Bu  0532 301 17 37  numaraya tıklayıp WhatsApp üzerinden bize burun resimlerinizi her iki yandan ve önden göndererek nasıl bir burun ve yüz görüntünüz olabileceğini görebilirsiniz.


Biz de burun tasarımlarınızı yaparak ameliyat sonu burnunuzun ve yüz görüntünüzün nasıl olabileceğini gösteren burun resimlerinizi size geri gönderelim. Böylece burun ameliyatı olmadan seçme ve vazgeçme şansınız olsun.

Kararınızın hayatınıza güzellikler katması dileğiyle...

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737