Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Image Description
burun estetiği sonrası

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme dışarıdan müdahale ve ilaçlar ile hızlandırılamaz. Estetik Burun ameliyatı iyileşmesi uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Burun estetiği ameliyatı iyileşmesi 6 ay ile 2 yıla kadar değişen bir zaman dönemi alabilmektedir. Burun estetiği öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer.

Lütfen yeni burnunuzun en iyi haline ulaşmak için kendinize zaman tanıyın.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Burun Estetiği Ameliyatı öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Ameliyattan 6 ile 8 saat sonra hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen bir gece hastanede kalmanız gerebilir.

Burun ameliyatı sonrası 4-6 saat kadar hiç bir şey yiyip içememelisiniz. Ağzınızda oluşabilecek kuruluk için dudaklarınızı ıslatabilirsiniz. Beslenmeye hafif sulu gıdalara başlamanız önerilir. Burun ameliyatı sonrası fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır.

Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen hapşırmada ağız açık olmalıdır. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Burun Şişlikleri ve Ödemi Ne Zaman Geçer?

Estetik Burun Ameliyatlarından sonra az yada çok bütün burunlarda ve göz çevresinde şişlikler olur. Bazı burun ameliyatı sonrasında şişlikler gözlerin kapanmasına neden olacak kadar abartılı olabilirken bazıları çok hafif kalmaktadır. Burun estetiği sonrası göz çevresine ilk üç gün saatte 10 ile 15 dakika soğuk hidroterapi uygulanması şişliklerin oluşmasını azaltır. Burun çevresi şişlikleri ilk üç gün en yüksek seviyeye çıkarak üçüncü günden sonra inmeye başlar. Burun müdahalesinden 5 ile 7 gün sonra belirgin ödem kalmaz ve şişlikler büyük oranda inmiş olur.

Burundaki ödemin tamamen inmesi ve burnun son halini alması ince derili kişilerde 6 ile 12 ay kadar zaman alırken kalın burun derisine sahip bireylerde bu süre daha uzundur ve 1 ile 2 yıl kadar zaman alabilmektedir. Burun şişlikleri inmesi süreci bakımından en önce göz çevresi iyileşir. Daha sonra burunun sırtı ortası ve daha sonra burunun kaşlara yakın kısmı şişlikleri ve en son da burun ucu ödemi iner.

Burun Morlukları Ne zaman Geçer?

Burun morluğu, ameliyat sonu beş hastadan birinde görülebilir. Burun ameliyatı sırasında veya sonrasında doku içine kanama nedeniyle olur. Burunda ve göz çevresinde morluk ince ve hassas derili bireylerde daha sık görülür. Ameliyat öncesi kimde morluk ve şişlik olacağını öngörmek mümkün değildir. Burun morlukları burun estetiği başarısı açısından tehlikeli bir durum oluşturmazlar.

Burun estetiği sonrası morluk oluşursa kendiliğinden düzelir. İlk oluştukları anda adından da anlaşılacağı gibi mor renktedirler. İlk hafta sonunda kahverengi hale dönerler ve ikinci haftada sarı renk alırlar. Üçüncü haftada ise tamamen iyileşerek kaybolurlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme zaman alır ve sabır gerektirir.

Estetik Burun Ameliyatı sonrası ilk kontrolünüz 10. günde olur ve bu süre sonunda büyük oranda iyileşmiş olursunuz. Bu kontrolde burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve üstündeki termoplastik atel alınır. Şişlikler nedeniyle ilk görüntünüze alışamayabilirsiniz ve hatta hoşunuza gitmeyebilir.

Yüzünüzdeki şişlikler 3 ile 5 günde büyük oranda iner. Eğer morluklar oluşur ise iki hafta içinde kendiliğinden geçer. İlk 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Burnunuzun son şeklini alması bir yılı bulacaktır.

İyileşme hızlandırılamayan uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Lütfen yeni yüzünüze alışmak için kendinize zaman tanıyın.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Kalitesi Nasıl Değerlendirilir?

İnsan bedenleri yaralanmaya ve iyileşmeye farklı tepkiler verir. Her vücut hücre organizasyonu diğerlerine benzemeyen özgün ve özel bir yapı oluşturur. Bu yüzden her vücudun aynı veya benzer olaylara reaksiyonları farklı cereyan eder.

İnsanların yüzleri aynı yapılardan oluşmasına rağmen hiçbir zaman birbirine benzemeyen eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Hiçbir yüz ve burun diğerine benzemediğine göre sonuçlar da farklı olacaktır.

İyileşme tamamlandıktan sonra):

 • Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa

 • Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa

 • Aynanın karşına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız

 • Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız estetik burun ameliyatınız başarılıdır.

Burun Estetiği Sonrası Bakım Önemlidir! Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önemlidir. Burun ameliyatından sonra; İlk 24 Saat, İlk 3 Gün, İlk 1 Hafta ve İlk 1 Ay olacak şekilde aşağıdaki kurallara dikkat ediniz ve tavsiyelere uyunuz.

Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 24 Saat Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde plastik bir atel olacaktır. Bu atel, burna şekil verilmesi ve burnun korunması için önemlidir. Burun üstündeki atele dokunmayın.

 • Burun altındaki tampon gerektikçe değiştirilebilir ve kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.

 • Uyurken veya dinlenirken, başınızı gövdenizden en az iki yastık yüksekte olacak şekilde dik tutmalı, düz olarak yatmalısınız.

 • Ameliyat süresince almış olduğunuz anestezi ilaçları nedeniyle bitkinlik ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durum birkaç gün içinde azalarak geçecek ve kendiniz daha iyi hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir.

 • Burnunuzdan bir miktar pembe açık kırmızı renkli sızıntı olması beklenen bir durumdur. İlk iki günden sonra rengi açılarak azalır ve durur.

 • Eğer sürekli kırmızı kan geliyorsa ve miktarı fazlaysa telefonla doktorunuza bildirmelisiniz.

 • Burun Estetiği Ameliyatı sonrası burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve kan pıhtıları nedeni ile burnunuzdan rahat nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız.

 • Yeterli sıvı almanız önemlidir. İçeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletecektir. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanabilirsiniz.

 • Burun deliklerinize ve dikişlere merhem sürerek nemli tutmalısınız.

 • Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.

 • Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.

 • Antibiyotiğinizi bitinceye kadar düzenli kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi gerekmedikçe kullanmayın. Eğer ağrı kesici almanız lazımsa tok olmalısınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 3 Gün Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burun Operasyondan sonraki ilk üç gün de göz çevrenize buz uygulayabilirsiniz. Bu soğuk hidroterapi yöntemi saatte 10 ile 15 dakika kadar direkt cilde teması engelleyecek şekilde olmalıdır. Uyurken uygulama gerekmez. Göz çevresine soğuk tatbiki ağrı ve kanama azaltıcı etki gösterir.

 • Burun ameliyatı ardından ilk 72 saat geceleri uyurken çit yastık kullanarak başınız yüksekte dinlenmelisiniz. Yükseklik belden de olacak şekilde sağlanmalı ve boyun böne bükülerek solunum engellenmemelidir. Gece uyurken ve gündüz yatarak dinlenirken sağa ve sola dönmemeli yüz tavana bakacak şekilde düz olarak yatmalısınız. Burun şeklinizin doru düzgün iyileşmesi için önemlidir.

 • Burun ameliyatından sonraki ilk 72 saatte alın ve göz çevrenizde şişlik, göz çevresi ve göz akınızda morluklar olabilir. Endişe etmeyin. Şişlikler bir haftada, morluklar 2-3 hafta içinde geçecektir.

 • Yataktan kalkarken; önce yatak kenarına oturup ayağınızla yere basın, başınızı dik tutun ve karşıya bakın. Vücudunuz yeni pozisyona uyum sağlayana kadar bekleyin. Yavaşça kalkın. Baş dönmesi ve mide bulantısı varsa hemen uzanıp ayak ve bacaklarınızın altına destek koyarak vücudunuzdan biraz yükseğe kaldırın ve kendiniz iyi hissedene kadar dinlenin.

 • Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı olabilir. Yuttuğunuz kanlar nedeniyle kanlı kusma, siyah dışkılama görülebilir. Sıvı ağırlıklı beslenmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.

 • İlk üç günü fazla yorucu olmayan bilgisayar başında, televizyon seyrederek veya kitap okuyarak geçirebilirsiniz. Yani hafif günlük aktivitelerinize aman ayırabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 1 Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burun Operasyonundan sonraki ilk 5 günü sakin ve dinlenerek geçirin.

 • İlk bir ay ani hareketlerden sakının.

 • Burun üstündeki ateli ıslatmadan duş alabilir, saçınızı yıkayabilirsiniz.

 • Üçüncü günden sonra kanamanız yoksa deniz suyu ile burun içi bakımı yapabilirsiniz. Okyanus suyu ile yapılan bakım burun içinde biriken kan pıhtısı ve kurumuş kabukların temizlenmesini sağlayarak burun solunumunuzu biraz rahatlatacaktır.

 • Burun estetiğinden 3 tam gün geçtikten sonra kendinizi iyi hissediyorsanız yorucu olmayan yürüyüşler yapabilirsiniz. Dışarı çıkabilirsiniz.

 • Burun estetiğinin 5. günü kendinizi iyi hissetmeniz durumunda yorucu olmayan ofis işlerine dönülebilir. Fakat iyileşme süreci ve iyilik hali herkeste farklı olmaktadır.

 • Kontrollerinize tok gelmelisiniz ve fazla beklememek için lütfen randevu almayı unutmayın.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 1 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burun Operasyondan sonraki 10. günde burun üstündeki atel ve burun içindeki silikon tüpler alınacaktır. Bu işlemler sırasında fazla rahatsızlık duymayacaksınız.

 • Silikon tüpler alındıktan sonra dahi burnunuz tıkalı olabilir. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri veya damlaları kullanmayınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.

 • Silikon tüpleriniz alındıktan sonra burun içi bakımı yapmalısınız. Bu yapışıklıkların engellenmesi ve rahat nefes almanız için önemlidir. Deniz suyu spreyini her iki burun deliklerinize sıkarak nefesinizle nazikçe sümkürebilirsiniz. Elinizle burun ucunuza dokunmayın. Üst dudaktan peçeteyle ıslaklıkları silebilirsiniz. Kanamanız olursa göz çevresine buz uygulayın, burnunuzu elle sıkıştırmayın.

 • Burnunuzun üstündeki atel alındığı zaman çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.

 • Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir girişime maruz kaldı ve zamanla düzelip çok daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir.

 • Yeni görüntünüze alışmanız zaman alacaktır. Her geçen gün burnunuzun ve yüzünüzün daha iyi olduğunu göreceksiniz. Kendinize biraz zaman tanımalı ve sabırlı olmalısınız.

 • Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Küçük berelerin gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir.

 • Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.

 • Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu zamanla azalacaktır.

 • Burnun bir ay süre ile direkt güneş ışınına maruz kalmasından kaçınmak gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı İlk Aydan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın. Gözlükler sadece alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.

 • Burun ameliyatı sonu istemeden burnunuza darbe alırsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

 • Burnunuzun son şeklini alması bir yılı bulacaktır. Bazen değişiklikler, özellikle kalın derili burunlarda iki yıl kadar sürebilir. Müdahale gerektirecek bir durum oluşursa operasyondan bir yıl sonra yapılabilir.

 • Burun Estetiği Ameliyatı sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek ameliyat sonrası fotoğraflar için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle 2. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. aya ve birinci yıla verilir.

 • Bundan sonra eğer zaman ve imkan uygunsa, doktorunuz her yıl sizi görmek isteyebilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737