Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Image Description
meme-buyutme-ameliyati-sonrasi-iyilesme-sureci

Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme sürecinin rahat olması için göğüs bakım işine aktif olarak katılmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuz önerilerine uymanız önemlidir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi silikon ile göğüs büyütme estetiği sonrası hijyen ve temizliğe dikkat etmek, göğüs üstündeki meme pansumanlarının bakımı; temiz ve kuru tutulması enfeksiyon gelişimini engellemek bakımından bir zorunluluktur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı sonrası iyileşme süreci ilk günlerde biraz sıkıntılı olsa da genellikle hızlıdır ve çabuk toparlanıp normal yaşantınıza dönmeniz kolay olur. Estetik Meme Büyütme ameliyatları sonrasında iyileşme süresi bakımından üçüncü gün sosyal hayatınıza dönüp beşinci gün ofis işlerinize başlayabilirsiniz. Meme Büyütme Öncesi biraz heyecan olsa da Göğüs üstünde hissedilen baskı dışında Ameliyatı Sonrası Genellikle Rahat Geçer. Lütfen yeni göğüslerinizin en güzel haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Göğüs büyütme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer.

Estetik Silikonlu Meme Büyütme Ameliyatı nın erken döneminde, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrı olmaz. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

 • Göğüs büyütme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.

 • Göğüs büyütme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.

 • Silikon meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.

 • Silikon protez ile meme büyütme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.

 • Bazı silikon ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar bir kaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Pansumanlarının Açılması

Göğüs büyütme ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morlular olabilir. Özellikle kastı protezlerin ilk görünümü iyi olmayabilir ve kas önü silikon protezlere göre ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve geç dönemde kas altı silikonların güzel görünümünü koruması kas önü protezlere göre daha uzun süre kalıcıdır.

Silikon meme protezlerinin yerleştirildiği yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir iz kremi kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Bu iz kremi meme protezinin yerleştirildiği ciltteki izin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Silikon Meme Protezi ameliyatı ile göğüs büyütme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde göğüs masajı gösteriyorum. Bunları üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden meme silikonu ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Eminim meme masajınızı severek ve zevk ile yapacaklardır.

Göğüs masajı, meme silikon ameliyatları ile göğüs büyütme ameliyatı sonrası silikon protez çevresinde gelişen ve abartılı olursa göğüslerin şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirmektedir. Düzenli masaj oluşacak kapsülün iyi şekilde meydana gelmesini destekleyerek harika göğüslerinizin bozulmasını önleyebilir.

Silikon ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs büyütme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben Medikal Sutyeni, Silikon Meme Protezi ile Göğüs Büyütme yaptığım hastalarıma meme büyütme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. Medikal sutyenler, sporcu sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler Meme Ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler.

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Silikon Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz

Göğüs pansumanınızın açıldığı 3. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme protezinin yerleştirildiği yerdeki cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon ameliyatları sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme büyütme ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir. Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, göğüs cildinizi 2 ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30' un üzerinde olan bir güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kremi sürdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız

 • Çok terlemiş iseniz

 • Duş almış iseniz

 • Elbise değiştirmiş iseniz

 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz.

Meme Büyütme Sonrası Sosyal Aktivitelere Dönme

 • Meme silikon ameliyatı sonrası 1.Gün temel ihtiyaçlarınız dışında yatağınızda dinlenerek istirahat etmeniz önerilir.

 • Meme büyütme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.

 • Göğüs silikonu ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.

 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz. Meme protezi ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürüsünüz.

Meme Büyütme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

 • Meme protezi ile göğüs büyütme yapılan kadınlar, göğüs silikonu ameliyatının 5. günü fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlayabilirler.

 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektirenağır işlere göğüs büyütme ameliyatlarının 10. günü geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Meme Büyütme Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs silikonu ile meme büyütme yapılan kadınlar meme protezi ameliyatlarının 1. haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.

 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 2. haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.

 • Protez ile Meme Büyütme ameliyatlarının 3. haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.

 • Meme protezi ameliyatları ile göğüs silikonu yerleştirilen kadınlar 4. haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.

 • Meme Büyütme Ameliyatı sonrası 2. aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737