İç Dudak Estetiği Ameliyatı

Image Description
ic-dudak-estetigi-ameliyati

İç dudak estetiği ameliyatı, labium minus olarak adlandırılan vajina iç dudaklarını düzeltmek için yapılır. Vajina iç dudakları bazı bayanlarda normalden büyük olabilir. Vajina iç dudaklarında koku ve salgı bezleri vardır. Labium minuslar büyük olduklarında kötü koku ve akıntı yapabilirler ve iç çamaşırlarda kirlenmeye sebep olabilir. Çok fazla büyük durumlarda ise cinsel ilişki sırasında zorluklara ve sosyal olarak sıkılganlık ve utangaçlık nedeni olabilirler.

İç Dudak Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Doğuştan meydana gelen veya sonradan oluşan:

  • İç dudakların büyük olması
  • Akıntı, koku ve iç çamaşırda kirlenme
  • Giysiler üzerinden dudakların belli olması
  • Estetik görünümünü kaybetmesi
  • Dış dudaklardan dışarı sarkması
  • İç dudakların gevşemesi vb gibi problemlerden rahatsız olan ve bunu düzelttirmek isteyen ameliyat olmasında sakınca bulunmayan yetişkin bayanlara yapılabilir.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İç ( küçük ) dudak ameliyatı, labium minörler üzerinde yapılır. Fazla büyük vajina iç dudakları cerrahi işlem ile düzeltilebilir. Büyük vajina iç dudaklarını düzeltme işlemi labioplasti veya vajina iç dudak estetiği olarak adlandırılır.

Hasta öncelikle genel anestezi altına alınır. Daha sonra kesiler açılarak operasyon başlatılır.

Cinsel estetik operasyonları kişinin ve hekimin tercihine göre bölgesel uyuşturma veya tam uyutma ile yapılabilir. Hasta ve hekimin operasyon esnasında rahatlığı için genellikle genel anestezi seçilir. Operasyon aşamalrı:

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur ve ağrı hissetmez.
  • İç dudakların fazla olan kısımları alınır.
  • Kesiler dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Labioplasti ameliyatında kesiler, kendiliğinden eriyen özel bir ip kullanılarak yapıldığından dikişlerin alınması gerekmez.

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçer?

İç dudak estetiği ameliyatı yaklaşık 30 dakika ile 60 dakika kadar sürebilir. Bölgesel uyuşturma ile yapılan cinsel estetik ameliyatlarından hemen sonra eve gidilebilir. Tam uyuma seçilmiş ise en az hastanede 4 ile 6 saat takip yapılır.

Cinsel estetik ameliyatlarının sonrası genellikle rahat geçer. Çoğu zaman ağrı kesici kullanmayı gerektirecek kadar ağrı sızı olmaz

Kadın cinsel organı vajina iç dudak estetiği ameliyatından bir gün sonra güncel sosyal yaşantınıza dönebilir ve iki gün sonra işinize başlayabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Doktorun önereceği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Koruyucu antibiyotik uygulaması ve bölgenin kirli olması nedeni ile kişisel hijyene özen gösterilmesi gerekir. Bakım için verilen ilaçlar ile pansuman yapılmalı ve bölge temiz ve kuru tutulmalıdır.

Bu dönemde çamaşır tercihi ve hijyen kuralları önemlidir. Hasta 3 gün duş almamalı 3 gün sonrasında 1 hafta boyunca çok sıcak su ile duş almamaya özen göstermelidir. Temizlik başka alternatiflerle sağlanmalıdır.

Bunlara ek olarak uzun yürüyüşler, spor, cinsel ilişki, çok dar çamaşır ve pantolonlar 20 gün tercih edilmemelidir.

Cinsel ilişkiye 3 hafta kadar kısıtlama uygulamak gerekir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

İç dudak ameliyatı sonrası, izler sağlam doku rengine yakın bir iyileşme gösterdiğinden estetik görünümü bozan durumlar ile pek karşılaşılmaz. İzler belirsizdir ve pek dikkat çekmez.

Labioplasti Operasyonu Sonrası Duyu Kaybı Olur mu?

Yalnız iç dudaklara yapılan müdahale, başka bir dokuya müdahale edilmediği zaman, duyu sağlayan sinir uçlarına anlamlı bir zarar vermez.

İç Dudak Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

Bu operasyondan sonra hamile kalabilir ve normal doğum yapabilirsiniz. Doğumdan sonra iç dudaklar biraz gevşeme ve sıkılık kaybetme sorunu yaşanabilir. Fakat bu sorunlar ameliyat öncesi olan estetikten uzak görünüm kadar kötü olmayacaktır.

İç Dudak Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Labioplasti fiyatları, problem derecesine göre şekillenmektedir. Daha detaylı bilgi için muayene olmak gerekmektedir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737