Dış Dudak Estetiği Ameliyatı

Image Description
dis-dudak-estetigi-ameliyati

Vajina dış dudakları, labium majus olarak adlandırılır. Vajina dış dudakları bazı bayanlarda yaşlanma, kilo kayıpları ile eriyip sarkık ve kırışık bir görünüm alabilirler. Bazen de doğumsal olabilir veya gelişimi geri kalıp normalden küçük olabilir.

Küçük veya içi boşalmış vajina dış dudakları yağ dolgu işlemi ile düzeltilebilir. Bu işlem labioplasti veya vajina dış dudak estetiği olarak adlandırılır. Karın veya basen bölgelerinden alınan yağ dokuları küçük dış dudaklara dolgu olarak uygulanır. Kişinin kendi vücut dokusundan alındığından bu bir kök hücre uygulamasıdır ve verildikleri yerlerde yaşaması ve kalıcı olması beklenir.

Dış Dudak Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Doğuştan meydana gelen veya sonradan oluşan:

  • Dış dudakların küçük olması
  • Dış dudakların içinin boşalması
  • Sarkık ve kırışık dış dudaklar
  • Estetik görünümünü kaybetmesi

gibi problemlerden rahatsız olan ve bunu düzelttirmek isteyen ameliyat olmasında sakınca bulunmayan yetişkin bayanlara yapılabilir.

Dış Dudak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cinsel estetik operasyonları kişinin ve hekimin tercihine göre bölgesel uyuşturma veya tam uyutma ile yapılabilir. Hasta ve hekimin operasyon esnasında rahatlığı için genellikle genel anestezi seçilir. Operasyon aşamaları:

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur ve ağrı hissetmez.
  • Dış dudaklardaki boşluklar karından alınan yağ ile doldurulur.
  • Dış dudakların fazla sarkık kısımları varsa alınır.
  • Kesiler dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Labioplasti ameliyatında kesiler, kendiliğinden eriyen özel bir ip kullanılarak yapıldığından dikişlerin alınması gerekmez.

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçer?

Dış dudak estetiği ameliyatı yaklaşık 30 dakika ile 60 dakika kadar sürebilir. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Çoğu zaman ağrı kesici kullanmayı gerektirecek kadar ağrı olmaz.

Vajina dış dudak estetiği ameliyatından bir gün sonra güncel sosyal yaşantınıza dönebilir ve iki gün sonra işinize başlayabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Doktorun önereceği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Koruyucu antibiyotik uygulaması ve bölgenin kirli olması nedeni ile kişisel hijyene özen gösterilmesi gerekir. Bakım için verilen ilaçlar ile pansuman yapılmalı ve bölge temiz ve kuru tutulmalıdır.

Bu dönemde çamaşır tercihi ve hijyen kuralları önemlidir. Hasta 3 gün duş almamalı 3 gün sonrasında 1 hafta boyunca çok sıcak su ile duş almamaya özen göstermelidir. Temizlik başka alternatiflerle sağlanmalıdır.

Bunlara ek olarak uzun yürüyüşler, spor, cinsel ilişki, çok dar çamaşır ve pantolonlar 20 gün tercih edilmemelidir.

Cinsel ilişkiye 3 hafta kadar kısıtlama uygulamak gerekir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Sorunlar yağ dolgusuyla çözümlenirse iz kalmaz. Dış dudaktan doku çıkarmak gerekirse bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi iz kalır. Ama bu izler sağlam doku rengine yakın bir iyileşme gösterdiğinden estetik görünümü bozan durumlar ile pek karşılaşılmaz. İzler belirsizdir ve pek dikkat çekmez.

Dış Dudak Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Dış dudak estetiği fiyatları, problem derecesine göre şekillenmektedir. Daha detaylı bilgi için muayene olmak gerekmektedir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737