Göz Altı Işık Dolgusu

Image Description
Göz Altı Işık Dolgusu

Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde tedavi yöntemlerinin çeşitlendiği ve yapılan estetik uygulamalarının da olumlu yönde artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Özellikle kadınların daha sık tercih ettiği estetik operasyonlarda ağırlıklı olarak yüz hatları üzerinde düzeltmeler ve tedaviler istendiği görülmektedir. Dudak estetiği, burun estetiği, kaş kaldırma estetiği derken son zamanların en konuşulanları arasında yer alan gözaltı estetiği karşımıza çıkmaktadır.

Göz altı estetiğinde hedeflenen, oluşan göz altı morluklarının ve torbalarının ortadan kaldırılması ya da görüntüsünün hafifletilmesidir. Tam bu aşamada devreye giren ve oluşturduğu etki ile mükemmel bir sonuca imza atan göz altı ışık dolgusu ile tanışmanız gerekir. Göz altı ışık dolgusu nedir, nasıl uygulandığı ve bu işlem ile ilgili merak edilenlerin neler olduğu konusunda bilgi edinmenize yardımcı olacağız.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu yüz hatlarının daha kusursuz görünmesine katkı sağlayan bir estetik yöntemidir. Gözaltında meydana gelen halkaların ve mor görünümün giderilmesi için bu bölgede bulunan kemiklere işlem yapıldığı görülmektedir. Göz altı morluklarının asıl nedeni genel olarak cildin nem kazanmasında etkili olan maddelerin kaybedilmesidir.

Estetik açısından ele alındığında bu durum kişilerin çok daha yorgun, hasta, yaşlı ve bakımsız görünmesine neden olduğu için istenmeyen durumlar arsında yer alır. Bu görüntünün yok edilmesi için de göz altındaki kemikli bölüme ışık dolgusu uygulanır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Göz altıışık dolgusunun uygulama aşamasına geçilmeden önce belirtmek gerekir ki her operasyonda olduğu gibi bu işlemde de merkez ve uygulamayı yapacak olan kişinin doğru seçilmesi gerekmektedir. İşleme geçilmeden önce önemli olan bir diğer detay ise uygulama bölgesinin antiseptik özelliği bulunan bir solüsyon ile temizlenmesi olacaktır. 

Uygulama bölgesinin temiz olduğundan emin olduktan sonra göz altı bölgesine lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Daha sonra işlem için ucu kapalı olan kanüller yardımı ile gözaltına dolgu akıtma işlemi başlar. Bu işlem sayesinde göz altı bölgesi normale göre daha hacimli olacaktır. Uygulamanın toplam süresi yaklaşık olarak yarım saattir. Göz altı ışık dolgusu işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık 15 ay boyunca kalıcı olacaktır. Bu süre sonunda tekrar yapılabilir ve sürekli tekrarlanırsa kalıcılık süresinde artış olacaktır. 

Uygulamayı yaptırmayı düşünenlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de uygulamadan en az üç gün öncesine kadar alkol alımının durdurulmasıdır. Eğer göz ve çevresinde bir enfeksiyon varsa ya da uçuk görülmüşse işlem için uygun zaman değildir. Eğer uygulamayı yaptıracak olan kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçları varsa bu konu ile alakalı da mutlaka doktoruna danışması gerekir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Çoğu estetikte olduğu gibi bu uygulama için de kadın erkek ayrımı bulunmamaktadır. Hamile bayanların ve bebek emziren bayanların dışında isteyen herkes bu uygulamayı yaptırmak için merkezlere başvurabilir. Göz altı ışık dolgusu için herhangi bir yaş sınırı bulunmazken uzmanların önerisi 18 yaş üstü kişilerin yaptırması yönünde olmaktadır.

Ayrıca uygulamanın en etkili sonuçları verdiği yaş aralığı ise 20-30 yaş grubu arası olarak ifade edilir. Daha üst yaş gruplarında da güzel etkiler alınır ancak ek tedavilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Yaptırmak Riskli mi?

Bu uygulamayı, tercih edilen diğer birçok estetik uygulama ile kıyasladığımızda çok düşük bir oranda risk taşıdığı söylenebilir. Her uygulamada olduğu gibi bazı riskler mevcut olsa da düşük ihtimal verildiği için çekinilecek bir durum değildir. Ayrıca ortaya çıkan komplikasyonlara bakıldığında geçici oldukları ya da kolay tedavi edilebilir oldukları görülür. Göz altı ışık dolgusu uygulamasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlara bakıldığında cildi hassas olan kişilerde dolgu akıtıldığı aşamada hafif kanamalar oluştuğu görülebilir.

Eğer dolgu malzemesi gereken kalitede değilse ya da hastada bu maddeye karşı bir hassasiyet varsa alerjik bir reaksiyon görülebilir. Bu riski ortadan kaldırabilmek için uygulama öncesi alerji testlerinin mutlaka yapılması gerekecektir. Eğer buna benzer bir alerji gözlenirse bölgede kısa süreli bir kızarıklık ya da morluk görünebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Öncelikle dikkat edilmesi gereken uygulamadan sonraki ilk günlerde kesinlikle sıcak su ile banyo yapılmaması gerektiğidir. Bölgeyi sıcak suya maruz bırakma özellikle de ilk günlerde ters bir etkiye neden olabilmektedir. Merkezlerde uygulama sonrasında bölgeye buz ile soğuk uygulama yapıldığı görülür.
  • Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay ise ilk haftalarda aşırı hareketli spor ve aktivitelerden uzak durulması olacaktır. Buna gülerken aşırı mimik kullanılmaması da dâhildir. 
  • Uygulama sonrasındaki günler beslenme programına dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Kahve, yeşil çay ve sarımsak gibi kafein oranı yüksek olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekecektir.
  • Kişiler eğer düzenli ilaç kullanıyorsa ve özellikle kan sulandırıcı kullanıyorsa bunu mutlaka doktoruna söylemelidir.
  • Uygulamadan sonra eğer şiddetli ağrı varsa ve uygulama bölgesinde renklenme ya da lekelenme oluşuyorsa da mutlaka doktor görüşü alınmalıdır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737