PRP Uygulaması - İstanbul

Image Description
PRP uygulaması

PRP Uygulaması Nedir?

PRP; Platelet Rich Plazma (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) olması gerekenden çok daha fazla trombosit içeren, kişinin kendi doğal plazma sıvısıdır. PRP’de kullanılan kişinin kendi kanıdır. PRP ameliyat öncesi kendi kendine kan bağışı yapmak gibidir. Kullanılan kendi kanınız olduğu için herhangi bir bağışıklık reaksiyonu gözlenmez. PRP alerjik reaksiyona neden olmaz.

İçinde özel bir jel bulunan küçük tüplerin içine az miktarda 10 cc kadar kan alır ve santrifüj işlemi uygular. Normalde kanın her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunur. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır ve kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır. Böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. İşte buna PRP adı verilir.

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP Hazırlanması:

  • PRP uygulanacak kişiden herhangi bir labaratuar incelemesinde yapıldığı gibi 10cc kadar kan alınır.
  • Steril şartlarda, içindeki trombosit içeriğini zenginleştirmek üzere, özel bir kit içine aktarılır.
  • Santrifüj edilerek, hücreleri ayrıştırılır ve trombositten zengin hale getirilir.
  • Bu işlemler sayesinde PRP içindeki trombosit içeriği 4-8 kat arttırılabilmektedir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

PRP Uygulaması medikal bir işlemdir. Sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır. PRP yüzeyel enjeksiyon tekniği ile uygulanır. Ağrılı değildir. Kısa sürede (2-3dk) uygulanır. Uygulama sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir, herhangi bir şişlik, morluk oluşmaz.

PRP Nasıl Etki Gösterir?

Araştırmalar PRP’ nin olumlu etkisinin trombositler içindeki growth faktörler (büyüme faktörleri) aracılığıyla ortaya çıktığını göstermektedir.

Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri vardır. Fakat aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de salgılıyorlar. Dolayısıyla santrifüj işlemi uygulanan kandan elde edilen PRP, yani trombositi bol olan kısım ya mezoterapi yöntemiyle ya da maske haline getirilerek yüz, boyun, saç, vs istenen bölgeye uygulanıyor. Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilmiş oluyor.

Aslında önerilen yöntemle elde edilen iki farklı kan ürünü var; biri PRP diğeri de trombin serum. Bunlar iki farklı tüple elde ediliyor. PRP tüpünde kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde bulunuyor. Diğer tüpte ise aksine kanın pıhtılaşmasını sağlayarak bu trombositlerin dolgu maddesi gibi kullanılmasını sağlayan trombin var. Bu ikisi bir arada kullanıldığında deride yenileyici etki daha güçlü biçimde ortaya çıkıyor.

Yani kendi kanınızdan dolgu maddesi yapılıyor ve, yüzdeki temel kıvrımlara ve ince çizgilere uygulanıyor.

Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri 6-8 ay kadar dayanır. Dolgulu PRP hem kendi kanınızdan üretilir hem de doldurulan bölgedeki deri yaşlanmasına karşı geri sayım başlatan biyolojik bir süreci tetikler! Yani sadece doldurmaz aynı zamanda savunması zayıflamış, zamanın veya çevrenin yıpratıcı etkilerine karşı savaşmada yenik düşmüş bölgeye destek göndermiş olur.

PRP Uygulaması Bir Tür Kök Hücre Tedavisi midir?

PRP Uygulaması bir kök hücre tedavisi değildir. Ancak dolaylı yoldan kök hücreler üzerinde çalışır. Trombositlerin içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine fibroblast üretme mesajını ileten birer uyarandır. Fibroblastlar da kolajen ve elastin üretmek için anahtar niteliğindeki yapılardır.

Dolayısıyla PRP bütün bu süreci başlatan trombosit sayısını çoğaltarak dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır, çünkü dolgu uygulaması sonrasında deride oluşan fibrin ağları ortamdaki kök hücreleri de kendi yapısında toplar. Ayrıca son yıllarda plastik cerrahlar yağ enjeksiyonu ameliyatları sırasında hastadan alınan kanla elde edilen PRP’ yı hastadan alınan yağ içine karıştırarak yağ enjeksiyonu uygulamasına başlamışlardır.

Bu verilen yağın tutma olasılığını arttırmaktadır. Yine karın germe, yüz germe, meme dikleştirme ve küçültme gibi ameliyatlarda operasyon alanına ve kesi hattına PRP uygulaması yapılması kanama, kötü yara iyileşmesi vb problemleri azaltmaktadır.

PRP’nin İstenmeyen Etkisi Var mıdır?

Eğer PRP steril şartlarda ve doğru kit kullanılarak hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü kitler her seans için tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren bir kittir. Son derece güvenlidir. Yan etkisi de olamaz çünkü sadece sizden alınan kan size geri verilmektedir.

PRP’nin Gözle Görülen Sonuçları Nelerdir?

Cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar. İnsanlar “Çok genç görünüyorsun. Estetik ameliyat mı yaptırdın?” diye sorabilirler. Oysaki son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece zaten sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri verir. Bu da cildinizin savunma mekanizmasıdır. Bir güzel tarafı da PRP’ nin etkileri uygulama yapılan bölgenin çevresinde de görülür. Yüze yaptırdığınızda saçlarınız da canlanır vs.

Sonuç Almak İçin Kaç Seans PRP Uygulaması Yaptırmak Gerekir?

Mezoterapi ile birlikte uygulanan PRP 15’er günlük aralarla 3-4 seans yapılır. 8-10 ay sonra 3-4 seanslık bir kür daha yapılır.

Dolgu ve mezoterapinin bir arada uygulandığı bir başka protokol de var, burada da PRP 21-28 gün arayla 3 seans uygulanır. Altı ay sonra doktor hastasını kontrol eder. Şayet hasta menopoz dönemindeyse ya da sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları varsa doktor 1 kür daha yapmaya gerek duyabilir. Kişi kendine iyi bakıyorsa, sağlığına dikkat ediyor, cildini UV ışınlarından koruyor ise 2.kür için 1 hatta duruma göre 2 yıl beklenir.

PRP Uygulaması Fiyatları Ne Kadardır?

PRP uygulaması protokolün içeriğine göre değişmektedir. Detaylı bildi için muayene olmak gerekmektedir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737