İz Düzeltme Ameliyatı- İz Silme Estetiği

Image Description
iz düzeltme estetiği

 

İz düzeltme, estetik görünümü bozan izleri daha iyi hale getirmek için yapılan çeşitli yara izi revizyon operasyonlarını kapsar.

Cilt bütünlüğünü bozan bütün yaralanmalarda iz kalır. İzin nasıl olacağını ise yaralanma şekli ve yara iyileşmesi belirler.

Estetik cerrahi operasyonlarda izin fazla belirgin olmaması ve dikkat çekmemesi kesilerin gizlenmesi ve vücut doğal geçiş bölgelerinde planlanarak yapılmasındandır.

Travma sonucu oluşan yaralanmalarda, cerrahi müdahaleler sonucu yaranın iltihap gelişmesi durumunda, cilt hastalıkları ve iltihaplarında, yanıklarda, jilet, bıçak gibi kesici delici alet yaralanmalarında estetik görüntüyü bozan izler kalabilir.

İz Düzeltme Kimlere Yapılır?

Yaralanma veya hastalık sonucu ciltte görünümü bozan izleri oluşan, kötü yara iyileşme problemi olmayan, ameliyat olmasında sakınca bulunmayan ve bu sorunlarından kurtulmak isteyen yetişkinlere yapılır.

Yara İzi Revizyonu Nasıl Yapılır?

Yara izlerini daha iyi hale getirmek için skarlar üzerinde revizyon yapılabilir. Tedavi seçenekleri izin durumuna göre belirlenir. Bazı izler için ameliyat, bazı izler için dermabrazyon denen derinin mekanik soyma işlemi veya kimyasal “peeling” seçilirken bazı izler için lazer tedavileri uygun olur.

Hangi tedavinin uygulanacağı izlerin derecesi, sayısı, bulunduğu yer ve izlerin oluşum sebeplerine göre şekillenmektedir.

İz Düzeltme İçin Cerrahi Operasyonlar

İz deri üzerinde çok büyük bir alan kaplıyorsa, izler birbirine çok yakın ve birden fazlaysa, izler derinse ve rahatsız edici görünüyorsa cerrahi müdahale ile skar revizyonu yapmak doğru seçenek olacaktır.

İzlerin bulunduğu alan ve izlerin genişliğine göre bölgesel anestezi, ve genel anestezi seçilebilir. İzin büyüklüğüne göre operasyon süresi değişebilir. Küçük müdahalelerde klinik ya da hastanede kalmak gerekmez.

Dermabrazyon ve “Peeling” İşlemleri

Yüzdeki akne izi gibi geniş alanlara yayılan izlerde mekanik dermabrazyon en iyi seçim olabilir. Dermabrazyon işleminde cildin yüzeyel tabakası soyulur böylece derideki çukurcukların derinliği azalır ve yüzey daha düzgün hale gelir. Cildin derin tabakası iyileşmeyi sağlar ve cilt tazelenir.

Çok yüzeyel olan izlerrde kimyasal peeling, enzim peeling uygulamaları kullanılabilir. Peeling, derinin en üst yüzeyini ve ölü hücreli soyarak alttaki temiz ve korunmuş cildi öne çıkartır. Böylece üst yüzeydeki yara izleri ve lekeler temizlenmiş olur.

Yara İz İçin Lazer Tedavileri

Lazer ışınları ile yara izleri deri rengine yakınlaştırılır ve dikkat çekmeyecek bir görüntüye ulaştırılır. Derin olmayan yara izleri için lazer tedavileri uygundur.

İzler Tam Yok Edilebilir mi?

İz düzeltme işlemleri, izleri tamamen silip yok edemez. Bu gün bilinen hiç bir yöntem ile izler tam yok edilememektedir. Yapılan işlemlerden sonra da iz kalması muhtemeldir. Birlikte veya yalnız hangi yöntem seçilirse seçilsin; iz revizyon işlemleri bu izleri estetik olarak daha kabul edilebilir ve daha az dikkat çeker hale getirebilir.

Yara Revize Etme Tedavileri Fiyatları Ne Kadardır?

Yara revizyonu fiyatları, uygulanacak tedavi planına göre değişecektir. İz düzeltme işlemlerinin yalnız veya birlikte uygulanması fiyatları değiştirir. Daha detaylı bilgi için muayene gereklidir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737