Göğüs Silikonu Çeşitleri Nelerdir?

Image Description
göğüs silikonu çeşitleri

Göğüslerinin küçük olduğunu düşünen kadınlar, vücut hatlarına orantılı bir göğüs yapısına sahip olmak için göğüs büyütme ameliyatlarına başvurmaktadırlar. Ayrıca günümüzde göğüs hacmindeki kayıpların giderilmesi, her iki göğüs büyüklüğündeki simetrinin yakalanması ve meme dokusunun yeniden oluşturulması gibi pek çok nedenlerle göğüs büyütme ameliyatlarının sıklıkla başvurulan bir estetik operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan yöntemler içerisinde en yaygın kullanılan teknik silikon ile göğüs büyütme ameliyatlarıdır. Hastalar tarafından talep edilen büyüklüğe ve kıvama bu silikonlar aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Göğüsler arasındaki simetrik eşitsizliklerin giderilmesi ve istenilen boyutta başarılı bir sonuç yakalamak için silikon tekniği yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak göğüs silikonu olarak adlandırılan bu silikon protezler her kadındaki göğüs yapısı gibi birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle çeşitli türleri ve içerikleri bulunmakta olan protezlerin kullanım şekilleri ve tekniklerinin farklı olması nedeni ile Göğüs Silikonu Çeşitleri Nelerdir konu başlığı içerisinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

Göğüs Silikonu Çeşitleri

Meme büyütme tekniklerinde kullanılan silikon protezler operasyonların başarı oranına ve aynı oranda istenilen görüntünün yakalanmasına olanak sunmaktadır. Özellikle meme dokusundaki istenilen kıvamın elde edilmesi ve büyüklüğün sağlanması bu protezler aracılığı ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatı yaptırmadan önce Göğüs Silikonu Çeşitleri Nelerdir ve işlevleri hakkında bilgi edinmek yarar sağlamaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezler içerik, şekil ve yüzey olarak farklı kategorilerde ele alınmaktadırlar. Ancak şekil olarak iki farklı türde ele alınmaktadırlar. Yuvarlak ve damla şekilli göğüs protezleridir. İçerik yönünden silikon protezler ise; silikon içerikli ve serum fizyolojik içerikli olarak grupta ele alınmaktadır. Yüzey yapısı açısından da pürtüklü ve düz yüzeyli protezler bulunmaktadır.

Şekline Göre Silikon Çeşitleri

Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezler şekil olarak iki formda üretilmektedirler.

• Yuvarlak Protez Silikonlar

Damla Protez Silikonlar

Yuvarlak ve damla formda olan bu protezler adından da anlaşılacağı gibi şekil olarak birbirinden farklılardır. Yuvarlak silikonlar yarım küre şeklindedirler. Damla şekilli olan silikonların alt kısımları üst kısımlarına göre daha dolgundur. Üst kısımları basık bir yapıya sahiptir. Her iki farklı şeklinde operasyonlarda birbirinden farklı avantajları bulunmaktadır.

Yuvarlak protez silikonlar meme dokusunun üst kısmını daha iyi doldurmaktadır. Göğüs dekoltesi tercih eden kişiler yaygın olarak bu protez tipini tercih etmektedirler. Ayrıca göğüs şekline kazandırdığı hacim nedeni ile destekli sutyen kullanılmasına da ihtiyaç kalmamaktadır. Göğüs kafesi kası ve derisi kalın olan hastalarda çoğunlukla tercih edilen yuvarlak şekilli silikonlar, kalın dokunun baskısı ile daha estetik bir görünüme yardımcı olmaktadır.

Göğüs kafesi kası ve derisi zayıf olan hastalar için damla şekilli silikon protezler daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu silikonlar daha estetik bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur. Ayrıca göğüs kafesi uzun hastalarda ve meme derisinde sarkma olan hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle sarkan derinin daha iyi toplanmasına yardımcı olduğu için meme şeklini ve formunu yeniden kazandırır.

İçeriklerine Göre Silikon Çeşitleri

Meme protezlerinin içerikleri yani jelin kıvamlarına göre kabaca iki grupta ele alınmaktadır.

• Silikon İçerikli Protez Silikonlar

• Serum Fizyolojik İçerikli Protez Silikonlar

İçeriğine göre değişkenlik gösteren bu silikon türleri isimlerinden de anlaşılacağı gibi içeriğinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulundurmaktadır. Bu silikonlar içerisindeki yumuşak jel şeklini muhafaza eden bir yapıya sahiptir. Yumuşak jel içerikli silikonlar meme dokusunun doğal kıvamına uygun bir yapıya sahiptirler. Ayrıca kendi kılıfı içerisinde yer çekimine doğru yer değiştirebilmektedirler. Diğer silikon türü ise kendi şeklini korumaktadır. Göğüsün sadece hacim olarak büyümesine katkı sağlayarak belli bir şekle sokmaktadır. Ancak bu protezler ele daha sert gelmektedir.

Günümüzde kullanılan jel içerikli silikonların patlamaları ya da kesilmeleri halinde dışarıya akmayan formları bulunmaktadır. Bu yapı nedeni ile yıpranmalarda ya da travmatik kazalarda ortaya çıkacak sorunlarında riski oldukça düşüktür.

Silikon meme protezlerinde içi jel değil su olan çeşitleri de bulunmaktadır. Ancak su ile dolu olan silikonlar diğer türlere göre daha sert bir kıvamda olabilmektedir. Bu nedenle daha az tercih edilmektedir. Ayrıca su dolu silikonların kaçak riskleri oldukça yüksektir.

Yüzey Yapısına Göre Silikon Çeşitleri

Göğüs Silikonu Çeşitleri Nelerdir konu başlığında ele alınacak bir diğer silikon çeşidi yüzey yapısına göre değişen silikonlardır. Bu silikon protezler de iki gruba ayrılmaktadır.

• Pürüzlü Yüzey Silikon Protezler

• Düz Yüzey Silikon Protezler

Bu protezler isminden de anlaşılacağı gibi dış yüzeylerinin dokularına göre gruplandırılmaktadırlar. Düz yüzeyli silikonlar daha yumuşak bir kabuk yapısına sahiptirler. Bu nedenle meme dokusu üzerinden hissedilme oranları daha düşüktür. Pürüzlü yüzey silikonlar ise kapsül gelişimini azaltması nedeni ile daha sık tercih edilmektedir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737