Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Image Description
Göğüs Dikleştirme Ameliyatına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulmaktadır?

Kişilerin, çeşitli sebeplerle kendi vücutlarından memnun olmamaları çoğunlukla beraberinde bir estetik müdahale talebini getirmektedir. Göğüs estetiği, bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir kendiyle barışık olma ihtiyacı ve amacı taşımaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatı da, genel olarak bu sebeplerle talep gören ameliyatlardır.

Meme bölgesi; doğum, gebelik, yaşlanma gibi sebeplerin yanı sıra dengesiz kilo alıp verilmesi ve sütyen kullanılmaması gibi durumlar da dahil olmak üzere çok çeşitli sebeplerle şekil değişimi yaşanabilen alanlardır. Bu sebeple bilinmelidir ki, memeler hayatın bütün dönemlerinde aynı form ve şekilde olmamaktadırlar.

Göğüs sarkması ya da diğer adıyla meme sarkması, memenin görünümünde birtakım bozulmalara yol açmaktadır. Göğüs şeklinde meydana gelen bu deformasyonlar kadınlarda birtakım estetik kaygılara sebep olmakta ve bu nedenlerle kadınlar göğüs dikleştirme ameliyatlarına başvurabilmektedirler.

Göğüste Meydana Gelen Deformasyonlar ve Sebepleri

Göğüs bölgesinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan ve memenin görünümünde meydana gelen estetik bozulmalar kişilere göre farklılıklar göstermekle birlikte şöyle sıralanabilmektedirler:

 • Meme başında aşağı doğru sarkma ve bakma görülmesi
 • Meme başının genişlemesi
 • Meme de yaşanan yayvanlaşma ve esnekleşme durumu
 • Meme üst polunun dolgunluğunun azalması durumu
 • Meme cebinde genişleme ve buna bağlı olarak yaşanan bollaşma durumu

Kadınlarda göğüs bölgesinde, çeşitli sebeplerden dolayı dolgunluk ve şekil kaybı yaşanmaktadır. Göğüs bölgesinde meydana gelen deformasyonlar, çeşitli sebeplere bağlı olarak kişilere göre farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda göğüs bölgesinde meydana gelen bu deformasyonların genel olarak sebepleri şunlardır:

 • Meme elastikiyeti; kalıtsal olarak sahip olunan cilt ve göğüs yapısı bu duruma etki etmektedir. Genetik olarak elastik bir cilt ve meme yapısına sahip olmak göğüs bölgesinde yaşanacak deformasyonlara sebep olabilmektedir.
 • Meme cildinin kalınlığı ve memelerde çatlak mevcudiyeti; göğüs bölgesindeki cildin kalın yapıda olması ya da bu bölgede çatlaklar bulunması göğüs şekillerinde deformasyona sebep olmaktadır. Meme bölgesinde çatlak oluşumu, ani kilo değişimleri gibi sebeplerle meydana gelebilmektedir.
 • Gebelik; kadınlar gebelikle birlikte vücutlarının tamamında ve her bir organın yapısında değişim yaşamaktadırlar. Bu doğrultuda göğüsler, yaşanan hormonal ve fizyolojik değişimler sonucunda şekil değişimi yaşar.
 • Emzirme; gebelikle birlikte başlayan değişimler, doğumdan sonra başlayan emzirme süreciyle birlikte yeni değişimler yaşamaktadır.
 • Kilo değişikleri; ani ve aşırı kilo değişimleri göğüs bölgesinde dokuların yoğunluğuna etki etmekte ve deformasyonlara sebep olmaktadır.
 • Yaşlanma; yaşın ilerlemesiyle birlikte bütün vücutta fizyolojik değişimler yaşanması gibi göğüs bölgesinde de çeşitli deformasyonlar meydana gelmektedir. Yaşlanma genelde göğüs bölgesinde gevşeme, esneme ve sarkmalara sebep olmaktadır.
 • Doğum; kadınlarda doğumun etkileri bütün bir gebelik sürecinde ayrı ve gebelikten sonra farklı etkiler meydana getirmektedir. Doğum öncesi tamamen değişen vücut sistemiyle göğüsler yeni bir şekil alır ve doğum sonrasının vücuda etkileri emzirme gibi faktörleri de içinde bulunduran yeni etkiler oluşturmaktadır. Bunun yanında göğüs deformasyonlarında kişinin yapmış olduğu doğum sayısının etkileri de oldukça önemli bir noktadır. Kişinin çok sayıda doğum gerçekleştirmesi bir kenara, birden fazla doğum yapmasının sayısız etkileri oluşmakta ve dolayısıyla göğüs bölgesinin de bu durumdan etkilenmesini kaçınılmaz kılmaktadır.
 • Sağlıklı nitelikte sütyen kullanılmaması
 • Yaşanan birtakım kazalar
 • Çeşitli hastalıklar gibi sebeplerle memelerde estetik deformasyonlar yaşanmaktadır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı gerçekleştirme öncesi yapılan değerlendirmede en önemli ölçüt, kişinin dolgusuz sütyen takması durumunda oluşan hacimden memnun ya da mutsuz olmasıdır.

Göğüs değerlendirme de ikinci önemli nokta ise, memenin sarkıklık derecesidir. Memede meydana gelen deformasyonun ne boyut ve nitelikte olduğu çok önemlidir çünkü memenin sarkıklık derecesi, uygulanacak ameliyat yöntemini ve ameliyat sonrası oluşabilecek izleri etkilemektedir. Hastada gözlenen meme sarkığı boyutu fazla ise, ameliyat sırasında daha fazla kesi yapılması gerekmektedir bu durum daha çok kesi izi oluşturabilmektedir. Aynı şekilde, meme sarkıklığı az olan hastalarda ameliyat sonrası oluşabilecek kesi izi daha az olmaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi, hastanın elle muayenesi ve radyolojik muayenesi yapılması gerekmektedir. Meme dokusunda mevcut olabilecek bozuklukların tespit edilmesi ve meme kanseri açısından tarama yapılması da önemlidir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Niçin Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, yukarda belirttiğimiz sebeplerle estetik görünümünde bozulma yaşanan göğüslerin, daha yüksek durması amacıyla yapılan ameliyatlardır. Göğüs dikleştirme ameliyatları sırasında, meydana gelen deri fazlalıklarının alınması yoluyla göğüs çizgisini çevreleyen doku sıkılaştırılmakta ve uygulanan teknik sonucunda göğüsler yeniden şekillendirilip dikleştirilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatları, memede meydana gelen sarkmaları ortadan kaldırarak menin yeni bir estetik görünüme kavuşturulmasını sağlamaktadır. Ancak belirtmekte fayda vardır ki, göğüs dikleştirme ameliyatları memenin estetik görünümünü düzeltmek ve sıkılaştırmak amaçlı müdahalelerdir, memeye hacim vermek amacıyla yapılan müdahaleler değildir.

Göğüs dikleştirme ameliyatları, göğüs uçlarının daha yüksekte bir görünüm kazanması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerdir. Bu yöntemle, göğüs boyutu değiştirilmeden sadece meme üst kısımlarına yuvarlaklık verilebilmektedir.

Cerrahi müdahalenin uygulanma şekli, göğüs bölgesinde deri fazlalıklarının alınması yoluyla göğüs şeklinin yenilenmesi, göğüs dokusunun sıkılaştırılması ve istenilen standartlara uygun hale getirilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Göğüs bölgesinde zamanla, çeşitli sebeplerden dolayı şekil bozulmaları yaşanmakta ve göğüsler sahip oldukları dolgunlukları kaybetmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatları, memeye hacim kazandırmamaktadır. Memede meydana gelen deformasyonları ortadan kaldırıp dokusunu sıkılaştırarak daha dik görünmesini sağlamaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatları, sonuçları uzun ömürlü olan uygulamalardır. Ancak yerçekimi ve yaşlanma gibi etkiler ameliyat sonrasında da devam etmekte ve dolayısıyla kaslar da değişmeye devam etmektedir. Bu sebeplerle, düzenli egzersizler yapmak önemlidir. Düzenli egzersizler yoluyla kilo sabitlenebilmekte, en azından ani ve fazla kilo değişimleri yaşanmasının önüne geçilebilmektedir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737