Burun Ameliyatı Öncesi

Image Description

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Burun Estetiği Öncesi neler yapılacağını bilmek estetik burun ameliyatlarından güzel sonuçlar alabilmek için gereklidir. Estetik Burun Ameliyatı hazırlığı konusundaki doktorunuzun önerilerine uyumunuz ve Burun Operasyon sürecinin sağlıklı ve rahat olması bakımından önemlidir.

Ameliyat sonrasında karşılaşılan birçok sorun hastaların bu önerileri iyi bilmemesi veya önemsiz görmesi sonucu oluşmaktadır.

Aşağıda açıklanan konuları okumanız ve daha detaylı bilgi için doktorunuzun bilgisine başvurmanız yararınıza olacaktır.

 

 

Ruhsal Hazırlık

Burun ameliyatları yüz görüntüsünde belirgin değişikler yapan operasyonlardır. Burun estetiğini DUYGU DURUMUNUZ  DALGALI olmayan bir zamanda olmanız sağlıklı karar almanıza fayda sağlar. Estetik Burun Ameliyatı öncesi her her hastama olası ameliyat sonucu hakkında fikir veren Burun Tasarımı yapıyorum. Tasarım rahatlamalarına yardımcı oluyor.

Burun Estetiğinden Gerçekçi Beklenti Ne Olmalı ?

Burun estetiği olacak insanların kendileri için en iyi ve en güzel burun estetiği sonucunu istemesinden daha doğal bir şey olamaz. Bütün doktorlar da en iyi burun estetiği sonucuna ulaşmak için gereken özeni gösterirler. Aynı burun estetiği uzmanın her burun sonuçları aynı olmadığı gibi, aynı hastayı değişik burun estetiği uzmanları ameliyat ettiği zaman da sonuçlar farklı olur.

Estetik burun ameliyatı taklit edilemeyen sanatsal bir çalışmadır. Burun estetiği, ameliyatı yapan doktorun bilgisini el becerisi ile birleştirerek ortaya koyduğu sanat eseri gibidir. Bu yüzden sonuçların benzer ve aynı olmasını beklemek gerçekçi olmaz. İyi bir burun estetiği, başkasına benzeyen değil sizin yüzünüz için en iyi görünümü ve solunumu sunan sonuçlar sağlamalıdır.

Burun Estetiği Operasyonlarında, eski burnunuzu çıkartıp bir kenara koyarak en iyisi ile değiştiremezsiniz. Ancak sahip olduğunuz burundan bir şeyler yapıldığına göre MÜKEMMELİ İSTERKEN GERÇEĞİ KABULLENECEK KADAR DA OLGUN OLMALISINIZ.

Hiç bir burun estetiği deneyimli ve yetenekli bir estetik doktorunun elinde eskisinden daha kötü olmaz.

Bedensel Hazırlık

Şeker, Tiroid, Astım ve kansızlık (anemi) gibi kronik rahatsızlıkları olanlar ameliyat öncesi dönemde kendi doktorları ile görüşmeli, tetkiklerini yenilemeli ve Genel Anestezi altında yapılacak bir ameliyat için hazır olup olmadıklarını öğrenmelidir.

Estetik ameliyatlara ruhen ve bedenen en iyi olduğunuz dönemde girmeniz sağlıklı olacaktır.

Kanama pıhtılaşma mekanizmasını değiştiren “Kan Sulandırıcı” olarak bilinen birçok ilaç ve madde vardır. Bunlardan Bazıları Şunlardır:

 • Aspirin vb. asetil salisilik asit içeren ilaçlar.
 • Nonsteroid antienflamatuar ağrı kesiciler kullanılmamalı. (Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.)
 • Yeşil çay, limon suyu
 • Arnavut biberi, yaban mersini
 • Balık yağı kapsülleri
 • Gingo Biloba hapları
 • Ginseng
 • Ekinezya
 • Meyan kökü
 • Efedra
 • Melatonin
 • E-Vitamini
 • Sarı kantoron
 • Zencefil
 • Sarımsak

Kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve besin destekleri Burun Estetiğinden en az 2 hafta önce bırakılmalı ve ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar tekrar tüketilmemelidir.

Burun Ameliyat öncesinde bir ilaç kullanmanız gerekirse doktorunuzu bilgilendirmenizde ve ona göre hareket etmenizde yarar vardır.

Kullanılan İlaçlar

Tansiyon, şeker, tiroid için sürekli kullanılan ilaçlar hakkında doktor bilgilendirilmeli ve doktorun önerisine göre ameliyat sabahı ve ertesi gün de kullanmaya devam edilmelidir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle bacak toplardamarlarında pıhtı oluşturma riskini artırır. Ameliyat sürecinde bacaklarda pıhtı oluşması ve bu pıhtının akciğer damarlarına gitmesi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bu nedenle doğum kontrol haplarının (oral kontraseptif) ameliyat tarihinden en az 1 ay önce kesilmesi ve üzerinden bir regl görülmesinde yarar vardır.

Bacak toplardamarlarında daha önce tromboflebit vb. hastalık öyküsü varsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Gebelik Önlemi

Anestezi esnasında kullanılan bazı ilaçların gebelerde güvenilirliği test edilmemiştir ve sakıncalı olarak kabul edilebilmektedir. Bu nedenle, kadın hastalar son adet tarihleri ile ameliyat tarihleri arasında kalan dönemde gebe kalmamak için gerekli önlemleri almalıdır.

Bağışıklık Durumu

Burun estetiği öncesinde bağışıklık sisteminin normal olması için yeterli uyuma ve sağlık beslenme önemlidir. Bağışıklık sistemini baskılayabilecek zararlı aktivite ve alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Ameliyatınızı çok yorulduğunuz ve stresli olduğunuz bir döneme denk getirmemeye dikkat etmelisiniz.

Uyuşturucu ve alkol tüketmemelisiniz. Çok katı ve tek yönlü diyetler uyguluyor olmamalısınız. Ameliyat öncesi günlerde uykunuzun düzenli olmasında yarar vardır.

Sigara Kullanımı

Akciğer solunum fonksiyonlarını ve dokuların iyileşmesini olumsuz etkileyen sigara vb. nikotin içeren maddelerin ameliyattan en az 1 hafta önce ara verilmesinde büyük fayda vardır. Eğer bırakamayacak olursanız kullanılan miktarı azaltmanız bile yararlı olacaktır.

Burun Ameliyatı Öncesi Sağlıklı Beslenme

Burun estetiği öncesinde dengeli bir beslenme rejimi uygulanmalıdır. Doğal lifli ve sindirimi kolay gıdalar tercih edilmeli, BOL SIVI ALINMALI, Kafeinli içecekler, rafine edilmiş gıdalar, aşırı şekerli karbonhidratlar ve ALKOL KULLANILMAMALIDIR. Hazır satılan kutulanmış veya konserve edilmiş gıdalardan kaçınılmalıdır.

Taze sebze ve meyve, yumurta, balık, baklagiller, kuruyemiş ve tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Gıda zehirlenmesine karşı daha dikkatli olunmalı, açıkta satılan veya dışarıdan sipariş edilen gıdalar tüketilmemelidir.

Ameliyat Öncesi Aç Kalma Süresi

Burun ameliyatı öncesi midenin boş olması gerekir. Dolu midedeki gıdalar ameliyat sonrası uyanma esnasında bulantı, kusma, mide içeriklerinin nefes borusuna kaçması gibi ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu nedenle, ameliyattan bir gece önce sindirimi kolay ve sulu gıdalar tüketilmelidir.

AMELİYATTAN 6 SAAT ÖNCE YEME ve İÇME BIRAKILMALIDIR. Burun estetiği öncesi ORUÇLU gibi olmalıdır.

Midenin 8 saatten fazla boş kalması da istenilen bir durum değildir. Çünkü uzun süreli açlık durumlarında mide suyu mideden boşalmaz midede birikir ve yine ameliyat sonrası bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle gerekiyorsa saat kurulup kalkılmalı ve hafif bir öğün alınmalıdır.

Eğer zamanında uyanılmamış ve bir gıda alınmamış ise ve ameliyata 8 saatten az bir süre kalmış ise, daha sonra kesinlikle gıda tüketilmemelidir.

Burun Estetiği Öncesi Akşam

Ilık bir duş alınız, akşamı istirahat ederek geçiriniz ve zamanında yatınız.

Burun Ameliyat Sabahı

 • Doktorunuzun bilgisi dahilinde sabah almanız gereken bir ilaç varsa alınız
 • Kontakt lenslerinizi çıkartınız
 • Kolye, piercing, takı veya metal saç tokalarınızı çıkartınız
 • Yüzünüzde makyaj olmamasına dikkat ediniz, tırnaklarınıza oje sürmeyiniz
 • BURUN KILLARINI KESMEYİNİZ
 • BURUN İÇİNİ SUYLA TEMİZYİNİZ

DR. İSMAİL BAYARAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737