Image Description

Silikondan üretilmiş meme protezleri onlarca yıldır binlerce kadında kullanılmıştır. Günümüzdeki klinik birikim ve tecrübelerin sonucunda ulaşılan günkü bilgilerimiz bir kaç istisna dışında göğüs silikonlarının önemli bir yan etkisinin olmadığı yönündedir.

Erkekteki meme büyümesinin tedavisinde göğüs küçültme ameliyatı sonrası, meme başı renkli doku ile cilt sınırından yarım ay şeklinde bir kesi ile girilir. Bu giriş yolu koyu renkli deriden açık renkli cilde geçiş bölgesi olduğundan iz zor fark edilir. İz zamanla solarak belirsiz hale gelir.

Erkek meme büyümesi düzeltme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Bu operasyon olağan dışı bir durum olmadıkça hastanede kalmayı gerektirmez. İlk bir iki gün ilaçla kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Bir kaç gün sonra normal hayata dönebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci estetik meme toparlama ve göğüs kaldırma ameliyatı içeriğine göre farklılık gösterebilir.  Meme dikleştirme estetiği sonrası iyileşmenin hızlı ve rahat olması için göğüs bakım işine aktif olarak katılmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuz önerilerine uymanız önemlidir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi ister silikonlu göğüs dikleştirme estetiği olsun, ister silikonsuz meme kaldırma toparlama ameliyatı olsun; operasyon sonrası hijyen ve temizliğe dikkat etmek, göğüs üstündeki meme pansumanlarının bakımı; temiz ve kuru tutulması enfeksiyon gelişimini engellemek bakımından bir zorunluluktur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı sonrası özellikle meme silikonu ile birlikte göğüs toparlama estetiğinin yapıldığı ameliyatlarda iyileşme süreci ilk günlerde biraz sıkıntılı olsa da genellikle hızlıdır ve çabuk toparlanıp normal yaşantınıza dönmeniz kolay olur. Estetik Göğüs Dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süresi bakımından üçüncü gün sosyal hayatınıza dönüp beşinci gün ofis işlerinize başlayabilirsiniz. Meme Dikleştirme Öncesi biraz heyecan olsa da Göğüs üstünde hissedilen baskı dışında Ameliyatı Sonrası Genellikle Rahat Geçer. Lütfen yeni göğüslerinizin en güzel haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Göğüs dikleştirme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer.

İster Estetik Silikonlu Meme Dikleştirme Ameliyatı olsun, İster Silikon Takılmayan  Göğüs Toparlama Ameliyatıolsun; göğüs dikleştirme ameliyatlarının ilk 6 saatlik erken dönemi, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrısız geçer. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

 • Göğüs dikleştirme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.
 • Silikon meme protezi ile göğüs dikleştirme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. Ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.
 • Silikon protez ile meme dikleştirme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.
 • Bazı silikonlu göğüs dikleştirme ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Pansumanlarının Açılması

Göğüs dikleştirme ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morlular olabilir. Özellikle kas altı protezlerin ilk görünümü iyi olmayabilir ve kas önü silikon protezlere göre ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve geç dönemde kas altı silikonların güzel görünümünü koruması kas önü protezlere göre daha uzun süre kalıcıdır.

Silikon takılan meme dikleştirme ameliyatlarında, göğüs protezlerinin yerleştirildiği yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir iz kremi kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Göğüs dikleştirme sonrası en az 3 ay, bazen 6 ay boyunca düzenli kullanılan iz kremi, meme toparlama işleminin ciltteki izinin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Silikon Meme Protezi ameliyatı ile göğüs dikleştirme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde göğüs masajı gösteriyorum. Bunları üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden göğüs silikonu dikleştirme ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Eminim meme masajınızı severek ve zevk ile yapacaklardır.

Göğüs masajı, meme silikon ameliyatları ile göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası silikon protez çevresinde gelişen ve abartılı olursa göğüslerin şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirmektedir. Düzenli masaj oluşacak kapsülün iyi şekilde meydana gelmesini destekleyerek harika göğüslerinizin bozulmasını önleyebilir.

Silikonlu estetik göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs dikleştirme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben Medikal Sutyeni, Silikon Meme Protezi ile Göğüs Dikleştirme yaptığım hastalarıma meme büyütme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. Medikal sutyenler, sporcu sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler Meme Dikleştirme Ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler.

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz 

Göğüs pansumanınızın açıldığı 4. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme dikleştirme estetiği sonrası cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon takılan göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme dikleştime ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir. Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, göğüs cildinizi 2 ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30' un üzerinde olan bir güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kremi sürdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız
 • Çok terlemiş iseniz
 • Duş almış iseniz
 • Elbise değiştirmiş iseniz
 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Sonrası Sosyal Aktivitelere Dönme

Silikonlu göğüs dikleştirme ile silikonsuz meme toparlama sonrası sosyal aktivitelere dönme zamanı bakımından farklılık olabilir.

 • Meme silikonu takılan göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası 1. Gün temel ihtiyaçlarınız dışında yatağınızda dinlenerek istirahat etmeniz önerilir.
 • Silikon takılmayan meme dikleştirme estetiği sonrası ameliyatın 2. Saatinden sonra temel ihtiyaçlarınız için ayağa kalkabilir ve doktorunuz izin verirse 6 saat sonra taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Silikonsuz göğüs dikleştirme estetiği sonrası 2. Gün hafif yürüyüşler yapabilirsniz.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.
 • Göğüs silikonu takılan meme dikleştirme ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz. Meme dikleştirme ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürüsünüz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

 • Göğüs dikleştirme estetiği işleminde silikon takılmamış ise ameliyatın 3. Günü aşırı çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlanabilir.
 • Meme protezi ile göğüs dikleştirme yapılan kadınlar, göğüs silikonu ameliyatının 5. günü fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlayabilirler.
 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektiren ağır işlere silikonlu göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası en az 10 gün geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs silikonu ile meme dikleştirme yapılan kadınlar protezli meme dikleştirme ameliyatlarının 1. haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatlarının 2. haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.
 • Protez ile Meme Dikleştirme ameliyatlarının 3. haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.
 • Meme dikleştirme ameliyatlarında meme dokuları içine göğüs silikonu yerleştirilen kadınlar, meme protezi takma işlemi sonrası ameliyatlarının 4. haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.
 • Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası 2. aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Günümüzde meme estetiğinin cerrahi ve cerrahi dışı pek çok yöntemi bulunmaktadır. Ancak meme estetiği ameliyatı; ameliyatsız yöntemlere oranla çok daha güvenilir bir operasyon süreci sunmasının yanı sıra aynı zamanda kalıcı etki göstermektedir. Bu nedenle günümüzde pek çok kadın meme estetiği ameliyatlarını tercih etmektedir. 

Meme estetiği ameliyatı olmadan önce ameliyat olacak kişi ayrıntılı bir muayene süreci yaşamaktadır. Bu süreçte fizik muayene ve kan testlerinin yanı sıra röntgen, ultrason ve mamografi gibi radyolojik görüntülemelerden de faydalanılmaktadır. 

Meme estetiğinde uygulanabilen işlemlerin başında; meme büyütme, meme küçülme ve meme dikleştirme uygulamaları gelmektedir. Kişinin arzusuna göre ve meme ölçüsüne göre hangi işlemin ya da işlemlerin yapılacağına ameliyat planlaması sırasına karar verilmektedir. 

Meme estetiği olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve sağlık açısından herhangi bir problem yaşamıyor olmak gerekmektedir. 18 yaşındakilerin meme estetiği olmasında gerek yasal gerekse de fizyolojik açıdan bir engel bulunmamaktadır.

Meme estetiği uygulamaları oldukça uzun süren ve ayrıntılı ve kapsamlı bir operasyondur. Bu nedenle bu ameliyatlarda genel anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde meme estetiği ameliyatları sonrasında uygulanan dikişlerin izleri zaman içerisinde gözle görülemeyecek kadar iyileşme yaşayabilmektedir. Ancak bu durumun doktorun tecrübesine ve cilt yapısına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

0532 301 1737