Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Image Description
gogus-buyutme-ameliyati-sonrasi-emzirme

Göğüs büyütme ameliyatı olan kadınlar hamile kalıp bebek ve çocuk emzirmek isterlerse meme büyütmede kullanılan silikon protezler çocuğa veya anne zarar verir mi? Göğüs büyütme ameliyatı sırasında silikon protezler meme dokusunun yada meme dokusunun arkasındaki kasın altına yerleştirilir. Bu nedenle protezler meme dokusuna ya da süt kanallarına zarar vermez.

Ayrıca silikon maddesinin süte geçmesiyle ilgili olarak yapılan bazı çalışmalarda, inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme protezi olan kadınların sütündekinden daha fazla seviyede silikon olduğu saptanmıştır.

Meme Protezi Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Göğüs Büyütme Ameliyatları meme dokusuna zarar vermez. Bu yüzden meme büyütme, emzirme için risk ve sıkıntı oluşturmazlar. Hatta silikon taktıran kadınlar, göğüs silikonları tarafından meme ve başlarının alttan desteklenerek göğüs ve meme başlarının öne doğru çıktığını ifade ediyorlar. Bu durum bebeklerini daha rahat emzirmelerine yardım edebilir. Göğüste kullan silikon bebek emerken eriyerek ağzına gelmez.

Göğüs Büyütme Ameliyatlarında Kullanılan Protezleri Güvenli midir?

  • Silikondan üretilmiş meme protezleri onlarca yıldır binlerce kadında kullanılmıştır. Günümüzdeki klinik birikim ve tecrübelerin sonucunda ulaşılan günkü bilgilerimiz bir kaç istisna dışında göğüs silikonlarının önemli bir yan etkisinin olmadığı yönündedir.

  • FDA (U.S. Food and Drug Administration) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yapılan yoğun klinik çalışmalar sonunda silikondan yapılan meme protezlerinin her türlü estetik girişimde kullanılabileceğini duyurmuş ve 17 Kasım 2006 tarihinde ABD' de kullanılmasına izin vermiştir.

  • Meme protezi, göğüslerdeki kitlelerin mammografi ile takibini güçleştirilebilir. Bunun için mamografi yerine meme ultrasonografisi ve manyetik rezonans görüntüleme ile meme dokusu incelenebilir. Günümüzde meme protezi olan bayan sayısı arttığı için bazı radyoloji merkezleri silikonlu memelere de mammografi uygulayabilmektedir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737