Doğal Burun Estetiği - İstanbul

Image Description
doğal burun estetiği nedir

Doğal Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Ameliyatlarının doğallığını anlayabilmek için önce "Doğal" kelimesinin neyi ifade ettiğini bilmek lazımdır. Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlükte DOĞAL kelimesini şu şekilde açıklıyor:

1. Doğada olan, doğada bulunan: Doğal güzellikler artık eskisi gibi turist çekmiyor. -N. Cumalı.

2. Doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel.

3. Kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı: Doğal liman. Doğal sınır.

4. Yapmacık Olmayan: Hamileymiş diye yineliyor oldukça doğal bir tavırla. -A. Ümit.

5. Olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi: Ercan o denli doğaldı ki giderek şaşırtıcı olmaktan çıktı. -R. Mağden.

6. Sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan: Bu durumun eski sevgilinin onurunu kırması doğal... -A. Kutlu.

7. Katıksız, saf. gibi detaylıca anlatılıyor.

Doğal ve Natürel Burun Estetiği Terimi Neyi İfade Eder?

Yukarıdaki Türk Dil Kurumu açıklamasından sonra doğal ve natürel burun estetiği olamaz. İnsan eli değmiş ve tabii yapısı değiştirilmiş bir burun artık doğal değildir. Hatta darbe, travma ve kaza gibi dış faktörler sonucu bozulmuş burunlar da artık doğal burun olarak değerlendirilmemelidir. Doğal Burun terimi, doğumdan beri olağan gelişimi insan eli ve çevresel etkenler ile bozulmayan durumlar için kullanılmalıdır. Günümüz dünyasında her şeyin ticari bir meta olduğunu üzülerek izliyoruz. Galiba kelimeler anlamını yitirince değerini de kaybediyor.

Doğal ve natürel burun estetiği ameliyatı ile anlatılmak istenen; müdahalesi anlaşılmayan, doğal halinden ayırt edilemeyen, burun ameliyatı olduğu fark edilmeyen, tabiatta rastlanan benzerlerine uygun olan, yapmacık olmayan olsa gerektir.

İdeal Doğal Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği, ameliyat olan kişiye ve müdahaleyi yapan doktora özel bir ameliyattır. Her yüzün kendine özgü dokusu ve yapısı vardır. Hiç bir yüz diğerine benzemez. Bu yüzden sonuçlar da farklı olur. Sizin için en iyisi, sizin olandır. Başkasında güzel görünen bir burun sizin yüzünüze yakışmayabilir. Sizin yüzünüz için en iyi burun yine sizin şuan sahip olduğunuz burundan yapılacaktır. Doğal ve güzel bir burun, yüz ile uyum içindedir. Yüz estetik çizgileri ile uyumlu, yüzle orantılı büyüklüktedir. Burnun güzelliği izafidir ve buna kesin sınırlar çizilemez.

İdeal Natürel Burun Estetiği ameliyatından sonra, cerrahi müdahale öncesi sizi tanımayanların burnunuzdaki değişikliği anlamaması gerekir. Sizi tanıyanlar ise iyileşmeniz tamamlanınca‘yüzün çok hoş görünüyor sende bir değişiklik var ama ne’ cümlesi başarılı doğal bir burun estetiği neticesinin sihirli kelimeleridir.

Doğal bir burun estetiğinde karşıdan bakınca burun tek bir parça halinde görülmelidir. Kemik ve kıkırdak bölümleri uyum içinde olmalıdır. Başarısız bir burun ameliyatı sonrası kemik ve kıkırdak yapının bütünlüğü bozulur ve burun karşıdan iki parçaymış gibi görülür. Bu da kişide yüz ifadesinin bütünlüğünün ve uyumunun bozulmuş algısı oluşmasına neden olur.

Burun ameliyatı sonrası önden bakınca bir dereceye kadar burun delikleri görülebilir. Eğer ameliyat sonrası burun delikleri aşırı görünüyorsa, yani burun aşırı kaldırılmış ise, domuzcuk burnu denilen durum ortaya çıkar ki bu da burun görünümüne yapay bir hava katar.

Bunlardan başka başarısız bir burun operasyonundan sonra; burunda çökme, burun ucunda düşme, ciddi asimetriler, yüzde uzun veya kısa görünen bir burun şekli ortaya çıkmış olabilir. Bu sorunların büyük çoğunluğu kemik yada kıkırdağın aşırı çıkarılması sonucu ortaya çıkar. Eğer ameliyatı gerçekleştiren cerrah deneyimsiz ise bu sorunlardan kaçmak adına yetersiz doku çıkarabilir. Bu durumda burunda hedeflenen değişim yakalanmamış olur. Örneğin büyük bir burunsa ameliyata rağmen büyüklük hala devam ediyor olabilir. Bütün bu aşırı ve yetersiz burun ameliyatı operasyonları; natürel burun yapısını bozan ve burnu doğallıktan uzaklaştıran yapay burun görünümü ile sonuçlanır.

Bütün hekimler, hastaları için en iyisini ve onları tam tatmin ve mutlu etmek isterler. Burun ameliyatı için doktora başvuran insanların çoğu doğal ve güzel buruna sahip olmayı isterler.

Burnun doğallığı, ameliyattan önce sizi tanımayanların burnunuzdaki değişikliği fark etmemesidir. İdeal Doğal Burun Estetiği; rahat nefes ve koku alan, iyi görünen ve müdahalesi anlaşılmayan sonuçlar elde etmeyi amaçlar.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Doğal ve Natürel Burun Estetiği Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı İyileşmesi tamamlandıktan sonra:

  • Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa

  • Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa

  • Aynanın karşına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız

  • Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız

estetik burun ameliyatınız başarılı bir doğallığa sahiptir denilebilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
0532 301 1737