Botox "Botoks" Uygulaması

Image Description

Göz Çevresi ve İdeal Kaşlar

Sosyal yaşantıda ve iletişimde gözler yüzün en çok dikkat çeken merkezidir. Yaş ilerledikçe kaslar gevşer, cilt elastikiyetini yitirir. Bunun sonucu olarak da kaşlar düşer. Cilt kırışır ve sarkar. Kişinin yüz görünümü yaşlı ve yorgun bir hal alır.

Göz çevresindeki yılların izlerini silmek için pek çok tedavi yöntemi vardır. Göz çevresi cilt yapısı çok hassastır ve dolguyu kabul etmeyecek kadar incedir. Buna karşın kırışıklıklar ve çizgiler çok belirgindir ve silmek de bir o kadar zordur. Çok az tedavi yöntemi ile tatmin edici sonuç alınabilir. Tedaviler doğal olmayan görüntülere sebep olabilir.

Son dönemlerde uygulanan ışık dolgusu ile gözaltı sorunları tedavi edilebilecek gibi görünse de hastaların yaklaşık yüzde otuzunda etkili olmaktadır.

Botox Uygulama Kırışıklıkları Yok Ederken Kaşların Şeklini De Etkiler

Botoks uzun zamandır yüz bölgesini ve göz çevresini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Botoks, başlangıçta göz çevresindeki kırışıklıkları, kaz ayaklarını ve kaş arasındaki kırışıklıkları silmek için kullanılıyordu.

Günümüzde artık yaygın olarak kaşların görünümünü değiştirmek için de botoks kullanılmaktadır. Botoks uygulamaları ile kaşı kaldırmak ve yeniden şekillendirmek mümkündür.

BOTOX HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Botox Nedir?

Botox, Clostridium botulinum isimli bakteriden üretilen bir toksindir. A tipi botulinum (Botox) uygulaması kas hareketlerini engeller. Böylece hareketi azalan kas üstündeki deride çizgi ve kırışıklıklar azalır veya kaybolur. Etki üçüncü gün başlar. On gün içinde kırışıklık ve çizgilerin yok olmasını veya azalmasını sağlar. Ayrıca altı ayda bir düzenli uygulanırsa yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Botox Niçin Kullanılır?

Botoks, en çok yaşla belirginleşen alın ve göz çevresindeki mimik çizgilerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için kullanılır.

Botox Nasıl Kullanılır?

Botox uygulaması kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botox enjeksiyonu, ilacın minik iğnelerle ile kaslara veya cilt altına verilmesi şeklinde yapılır.

Botox Nasıl Etki Eder?

Botox, uygulandığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Kaslarda geçici bir zayıflık durumu oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı bölgedeki kasların hareketini zayıflatır ve kasın kasılmasının neden olduğu çizginin derinleşmesini önler.

Botox Kırışıklıkları Tamamen Ortadan Kaldırır Mı?

Botox, yüzeyel kırışıklıkları ortadan kaldırır, derin kırışıklıkları hafifletir. Bütün kırışıklıkların derinleşmesini önler. Eğer kırışıklık çok derinse hafifler. Derin kırışıklıklarda botox ile beraber dolgu maddeleri de kullanılmalıdır.

Botoxun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Genellikle 4-6 ay etki süresi vardır. Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kasların, 4 ay sonra da zayıf kasların hareketi geri dönmeye başlar, 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar. Bu etki süresi kişiden kişiye ve ilaçtan ilaca farklılık gösterebilir.

Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini döner. Aynı bölgeye 4-5 kez düzenli botox yapıldığında etki daha uzun sürer.

Botox Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botox, özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan göz kenarı kaz ayak çizgileri, alın bölgesi yatay çizgiler ve kaşlar arası çizgilerde kullanılır. Ayrıca boyun çizgileri, el, ayak, koltuk altı terlemeleri, spastik hastalıklarda ve migren ağrılarında da botoks kullanılmaktadır.

Botox Ne Sıklık İle Yapılır?

Botox uygulamaları 4-6 ayda bir yapılır. Düzenli uygulama sayısı arttıkça; seans araları ve etki süreleri uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur. Böylece daha düşük doz ve daha uzun seans aralıları ile aynı etki elde edilebilir.

Botox Yüzde Nerelere Uygulanır?

Botox yüzde en çok göz kenarlarına, kaşların arasına ve alına uygulanır. Bunun dışında ağız çevresi ve boyun uygulamaları da yapılabilir.

 • Göz kenarları: Göz kenarlarına yapılan botox uygulamaları kaz ayağı adı verilen kırışıklıkları azaltır, kaş kenarlarını yukarı kaldırır, üst göz kapaklarındaki yığılmaları azaltır.
 • Kaş arası: Kaş çatmayı durdurur ya da zayıflatır. Kaşlar arasındaki dikey kızgınlık çizgilerini azaltır, kaşların iç tarafının hafif kalkmasını sağlar.
 • Alın: Kaş hareketlerini durdurur, alındaki yatay kırışıklıkları azaltır.
 • Dudak kenarları: Dudak çevresindeki dikey kırışıklıkları azaltır.
 • Dudak köşeleri: Alt dudakta belli noktalara yapıldığında dudak köşelerinin hafif yukarı dönmesini sağlar, dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerinin hafiflemesini sağlar.
 • Burun ucu: Tam burunla üst dudak arasına yapıldığında burun ucunun hafif kalkmasını sağlar.
 • Burundaki tavşan çizgileri: Özellikle güldüğümüz zaman burun sırtında ve kenarlarında oluşan çizgileri azaltır.
 • Çene ucu: Çene ucundaki kırışıklıklar ve çukurcukları azaltır.
 • Çene kenarı boyunca, boyuna yapılan uygulamalarda, çene kemiğinin üzerinde yığılmış olan yüz cildinin yükselmesini ve yığılmanın azalmasını sağlar.
 • Boyun: Boyunda, hindi boynu görünümüne yol açan dikey bantların ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlar.

Botoxun Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Estetik cerrahide botox; el, ayak, koltuk altı terlemeleri ve migren ağrılarında kullanılmaktadır.

Aşırı Terlemelerde Botox Nereye Ve Nasıl Uygulanır?

Koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemenin tedavisinde botox uygulamaları çok etkilidir.

Botoks, terlemeyi azaltır. İlacın kıl dibine ulaşması için deri içine ve altına yapılır. Terleme uygulamalarında doz, yüze uygulamasına göre biraz daha yüksektir. Etki süresi yaklaşık 9 aydır. Senede bir kez ilkbaharda yapılınca yazın rahat geçmesi sağlanır.

Migren Tedavisinde Botox Nasıl Kullanılır?

Bazı migren hastalarında botox çok etkilidir. Migren ağrısının ortaya çıktığı tetik noktalarına yapılır. Botox migren ağrısının hafiflemesini, ağrı sıklığının azalmasını ya da tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Botox Zararlı Mıdır?

Estetik amaçlı dozlarda kullanıldığında botoxun sistemik bir etkisi olmaz. Göz çevresi ve terleme amaçlı botox uygulamaları FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı almıştır. Uzun süreli kullanımlarında da herhangi bir sistemik yan etkisi gözlenmemiştir.

Botox Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botoks uygulaması bir enjeksiyon işlemidir. Botoks uygulanacak bölgeye lokal anestezik ilaç içeren krem sürülür. 15 dakika beklenir ve cilt uyuşur. Uygulanacak alan temizlenir. Çok ince uçlu iğnelerle botox yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem sırasında ve sonrasın soğuk uygulanması rahatlatıcıdır.

Botox Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks uygulamasından bir hafta önce aspirin ve E vitamini gibi kanamayı artırıcı ilaçlar kesilmelidir. Cildin işlemden en az 15 dakika önce lokal anestezik ilaç içeren bir krem ile uyuşturulması işlem konforunu artıracaktır.

Botox Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks uygulamasından sonra 2 saat baş öne eğilmemelidir. 3 gün sauna ya da hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Botox Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

 • Uygulama yerlerinde birkaç gün süren morluklar oluşabilir. Bu riski azaltmak için işlem öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı maddeler kullanılmamalıdır
 • Uygulama sonrasında ilk günler geçici bir baş ağrısı olabilir.
 • Botoxun önemli yan etkilerinden birisi göz kapağında düşüklük oluşmasıdır. Eğer botox göz kapağına çok yakın bir noktaya yapılırsa üst göz kapağını kaldıran adale etkilenir ve kapak düşer. Böyle bir durum oluşursa, botoxun etkisi geçinceye kadar hastanın bir göz damlası kullanması gerekir.
 • Botox sonrası en sık karşılaşılan sorun kötü uygulamalar sebebiyle doğal olmayan görünümlerdir. Mimiklerin tamamen ortadan kalkması, yüzün anlamını kaybetmesi bunlardan bazılarıdır.

Botoxun Etkisi Geçince Yüz Daha Kötü Olur Mu?

Botoks uygulandığı sürece yüzde yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Ancak etkisi geçince yüz eski haline döner. Düzenli botoks uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.

Botoks Yapılan Bölgede Şişlik Olur Mu?

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu yüzden botoks yapılan bölgede şişlik olmaz. Kas gevşemesi sonucu sadece işlem yapılan bölgede hafif bir değişiklik olur.

Botoxun Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoksun etkisi en erken ikinci günde başlar. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak botoksun etkisi üç tam gün geçtikten sonra başlar. Onuncu günde tamamlanır ve tam sonuç elde edilmiş olur.

Botox Uygulaması Hakkında Bildiklerimiz Nelerdir?

Botoks, çok uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Tedavi amacıyla kullanılırken hastaya daha yüksek dozlar uygulanıyor. Bu durumda dahi hastalarda herhangi bir zarar oluşturmuyor. Botoks sinirden kasa iletiyi önler. Böylece sinirden kasa hareket emri geçemez ve kas çalışamaz ve üzerindeki deri de kırışıklık oluşmaz.

Botox Kimlere Uygulanır ve Yaş Sınırı Var Mıdır?

Botoks enjeksiyonu ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı, yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan 18-65 yaş arası herkese uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir.

Botoks çizgiler derinleşmeden önce yapılırsa sonuç daha başarılı olur. Eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır.

Botoxu Kimler Yapabilir?

Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks yapabilirler. İşlem yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü çok iyi bilmesi gerekir.

Botox Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Botoks uygulaması için seans başına 20 dakika zaman ayırmanız yeterlidir.

Botox Uygulamasından Sonra İstenmeyen Geçici Etkiler Nelerdir?

Geçici doku zedelenmesi, his kaybı, enjeksiyon sırasında yanma. Nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir fakat bu geçicidir. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama olabilir; bir kaç gün göz etrafında morarma meydana gelebilir. Botoks sonrası oluşabilecek bozukluklar geçicidir. Dördüncü aydan sonra azalır ve altıncı ayda kaybolur.

Botox Estetik Dışında Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

Spastik felçte; yüz felcinde, şaşılıkta, migren türü baş ağrılarında ve aşın terlemelerde botoks uygulanmaktadır.

Botox Uygulamasından Sonra Yüzde İfade Kaybı Olur Mu?

Doğru uygulanan botoks işleminden sonra yüzde ifade kaybı olmaz. Botox uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.

Botox Uygulama Fiyatı Ne Kadardır?

Botoks tedavi fiyatlarını belirlemek için muayene olmak gerekir. Botoks tedavi fiyatları botoksun yapıldığı bölge sayısına bağlı olarak değişmektedir. Tek bir alana yapılan botoks ile birkaç alanın bir arada yapıldığı botoks uygulama fiyatları farklıdır.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description